Dziewiętnaście minut

Nineteen Minutes
rodzina, dramat, przemoc, szkoła
dona

Inne wydania

Być sobą i narazić się na wykluczenie ze społeczności? Czy udawać, że jest się kimś innym? Poruszająca opowieść o tym, jak trudno poznać kogoś do końca i jak bolesna bywa utrata niewinności. Siedemnastoletni Peter Houghton, od lat poniżany psychicznie i fizycznie przez szkolnych kolegów, zostaje doprowadzony do ostateczności. Feralnego ranka wyrusza do szkoły z plecakiem wypchanym bronią....

Siedemnastoletni Peter Houghton, od lat poniżany psychicznie i fizycznie przez szkolnych kolegów, zostaje doprowadzony do ostateczności. Feralnego ranka wyrusza do szkoły z plecakiem wypchanym bronią. Dziewiętnaście minut – tyle wystarczy, żeby dopełnić zemsty i na zawsze zmienić życie mieszkańców Sterling.
Alexandra Cormier, sędzia przypisana do sprawy Petera, a prywatnie matka Josie, jego najlepszej przyjaciółki i świadka dramatycznych zdarzeń, znajduje się w dość trudnej sytuacji – czy biorąc udział w tej najpoważniejszej sprawie w swojej karierze, zburzy i tak kruche relacje z córką? Tymczasem Josie zeznaje, że nie pamięta, co się tak naprawdę stało, a rodzice Petera bezustannie badają przeszłość, by dociec, czy w jakikolwiek sposób natchnęli syna do zbrodni.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
allison | 2011-10-13
Przeczytana: 13 października 2011

To moje pierwsze spotkanie z twórczością J. Picoult, ale na pewno nie ostatnie. Aż jestem zła na siebie, że nie sięgnęłam po jej książki wcześniej...

"Dziewiętnaście minut" zaczęłam czytać wczoraj i ...nie mogłam się oderwać przez pół nocy. Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie i wciąż nie potrafię dojść do siebie po tej poruszającej lekturze.

Nigdy wcześniej nie spotkałam się w literaturze z tak wstrząsającym obrazem szkolnej przemocy. Przeżycia głównego bohatera, chociaż są literacką fikcją, przemawiają do czytelnika tak sugestywnie, że ma się wrażenie, iż wszystko, co mu się przytrafia, dzieje się naprawdę, tuż obok nas, na naszych oczach. Niemal fizycznie odczuwałam niemoc, tak jakby bohater był kimś mi bardzo bliskim.

To poruszająca książka, którą czyta się jednym tchem. Interesujące są wszystkie wątki, każda postać zdaje się ożywać pod piórem autorki. I to zakończenie! Zaskakujące, zapierające dech w piersiach.

Szkoda, że - ze względu na tematykę - książka nie jest...

Marzin | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Super książka, wzruszająca, wstrząsająca, z zaskakującym i niespodziewanym zakończeniem. Czytając ją wprost nie można się oderwać. Chłonęłam ją kartka po kartce, powoli i uważnie by nie uronić niczego ważnego co pomogłoby mi chronić moich synów przed popełnieniem typowych błędów nastolatków. A przede wszystkim mając już 12 i 10-letniego syna zastanawiałam się jak mam ich wychowywać, jakie zasady wpajać by uchronić ich przed agresją w szkole. Całe szczęście że nie mieszkam w USA ani nawet w dużym polskim mieście, wydaje mi się że małe społeczności są wolne od takich aktów przemocy i prześladowań w szkołach. Choć pracując w szkole widzę że zdarzają się i ja jako pracownik staram się ingerować gdy dzieje się coś na moich oczach, choćby "niewinne" poszturchiwanie tych słabszych i młodszych. Polecam wszystkim nastolatkom, a także rodzicom zapoznanie się z tą książką bo warto. Zostawia ślad w sercu...

Ania | 2014-12-02
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Bardzo dobra powieść!
Autorka przedstawia nam tutaj problem jakim jest znęcanie się przez
rówieśników w szkole.Główny bohater Peter jest dowodem na to,co może się wydarzyć,gdy esencja najbardziej intensywnych emocji zostanie odfiltrowana od powszechnie akceptowanych zasad niepisanego kontraktu społecznego.Wykluczenie,egzystowanie na marginesie wyjaławia,pozbawia siły i woli,osacza.A Peter czuł się tak odkąd zaczął uczęszczać do szkoły,czyli przez dwanaście lat.Przez wiele lat był uczniem poniewieranym przez rówieśników.To oprawcy nauczyli go,że przemoc jest jedynym sposobem na przetrwanie.
Czytając tą książkę bardzo współczułam Peterowi po mimo tego czego się dopuścił.Nie czułam jednak współczucia dla osób,które tak bardzo skrzywdzili Petera.Po mimo tego że książka jest długa (686 stron) cały czas czytałam ją z dużym zainteresowaniem.Autorka po raz kolejny udowadnia nam jaką dobrą jest pisarką.Zakończenie jak zwykle powalające!!! POLECAM!!!

Booka | 2013-05-08
Przeczytana: 08 maja 2013

Ta opinia będzie nieco się różnić od innych jakie napisałam. Głównie za sprawą wychowania i akceptacji. Bo właśnie "wychowanie" i "akceptacja" - to słowa-klucze, które w tej książce są główną przyczyną zachowań, postaw i działań bohaterów.
Dlaczego tak sądzę?
W książce spotykamy charaktery wielu osób, opisy wielu sytuacji, które miały wpływ na ich późniejsze zachowania:

- Pani Sędzia Alex Cormier i jej córka Josie.
- Lacy Matka Petera Houghtona. Peter - sprawca zbrodni, wrażliwy, cichy i spokojny dzieciak.
- Ojciec Petera, którego hobby to myślistwo, zaraził swoją pasją syna.
- A także każdy z uczniów, czy też nauczycieli którzy mniej lub bardziej ucierpieli w opisywanej tu masakrze.

Co by było gdyby: Peter nigdy nie poznał zasad skutecznego obchodzenia się z bronią? Gdyby matka wpajała mu inne zasady, niż być grzecznym, ułożonym i nie wyrządzał innym krzywd?
A co by było gdyby nauczyciele interweniowali gdy dzieci dokuczały Peterowi?
Właśnie... mobbing, czyli w skrócie...

Lenalee | 2010-05-29
Przeczytana: 29 maja 2010

Jodi pokazała po raz kolejny, na co ją stać. W swoich książkach podejmuje niesamowicie ważne i poważne sprawy dotyczące każdego społeczeństwa i zawsze wywiązuje się z nich mistrzowsko. Ja czytam książki pani Picoult z wielką przyjemnością, bo wiem, że zawsze czeka mnie coś ekstra, jakaś zaskakująca przygoda, która pozostanie w mojej pamięci na bardzo, bardzo długo.

"Dziewiętnaście minut" nie jest książką, obok której można przejść obojętnie. Albo chociażby przeczytać, po czym odłożyć w kąt i stwierdzić: "Nic ciekawego. Historia jak każda inna". Otóż nie. Z pewnością jest to historia, z którą możemy się spotkać na co dzień, ale zdecydowanie nie jest nieciekawa. Przerażająca z pewnością, gdyż opowiada o tym, jakie skutki niesie ze sobą prześladowanie ucznia przez innych uczniów w szkole. W tej książce możemy się przekonać, do jak tragicznych wydarzeń może doprowadzić taka sytuacja. Do wydarzeń, gdzie ofiarami są osoby poszkodowane, ale nawet sam sprawca tej przerażającej historii....

Paula | 2014-01-09
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Wow, jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki.Jak bardzo niezrozumiały bywa świat młodzieży, jak bardzo potrafią być okrutni i bezwzględni wobec siebie aby tylko być w centrum zainteresowania i nie spaść z " piedestału" popularności. Nie potrafię potępić do końca Petera choć wcale nie usprawiedliwiam jego czynu, ale rozumiem że strasznie cierpiał i żył w ciągłym strachu i upokorzeniu, a źródłem tego wszystkiego była szkoła - okrutni koledzy, którzy dla rozrywki się znęcali nad nim i nauczyciele, którzy faworyzowali tych uczniów z elitarnej grupy towarzyskiej i nie zrobili nic aby przeciwdziałać przemocy w ich szkole.

Wizzi | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Oko za oko, ząb za ząb, czy też jak ktoś woli odpłacił się pięknym za nadobne. Te dwie myśli najbardziej pasują do Petera, bohatera książki, który w dziewiętnaście minut odegrał się na swoich prześladowcach, którzy przez wiele lat dokuczali mu i wyśmiewali się z niego, próbując udowodnić, że są panami/paniami życia, część z nich zabijając, innych dotkliwie raniąc. W jednej chwili nieśmiały i zamknięty w sobie chłopak, który od nikogu przez wiele lat nie otrzymał pomocy, postawia zemścić się, dokonując masakry stulecia, w swoim niewielkim miasteczku. Czy bohater musiał, dokonać aż tak strasznego czynu, aby go szanowano i nie uważano za frajera, z którego wszyscy szydzą? A co ze świadkami tej tragedii, rodzinami zabitych i rannych oraz rodzicami Petera, którzy nie byli przygotowani na taki rozwój wydarzeń? Ale czy to też przypadkiem nie wina oprawców, dzieciaków, którym nudziło się w szkole i potrzebowali żywej zabawki, która w przeciwieństwie do pluszaka ma jakieś uczucia? Może...

magda | 2013-03-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Kiedy Peter Houghton miał pięć lat nie mógł się doczekać dnia, w którym pierwszy raz wsiądzie do szkolnego autobusu i pojedzie do przedszkola. Niestety jego radość i ekscytacja szybko zderzyły się z brutalną rzeczywistością…

Cichy, spokojny i niezwykle wrażliwy Peter odstaje od reszty swoich rówieśników i szybko staje się obiektem drwin. Początkowo próbuje szukać pomocy u rodziców i nauczycieli, jednak odnosi to wręcz odwrotny skutek - dzieciaki jeszcze bardziej mu dokuczają, a dorośli zdają się nie dostrzegać wagi problemu. Wydaje się, że najlepszym wyjściem jest bierne znoszenie wszystkich upokorzeń i czekanie, aż prześladowcy znajdą sobie nową ofiarę.

Mijają lata. Siedemnastoletni Peter praktycznie nie ma przyjaciół, czuje się samotny i wyobcowany. W dalszym ciągu jest poniżany przez szkolnych kolegów, którzy wymyślają coraz to nowe sposoby, jak uprzykrzyć mu życie. W końcu Peter zostaje doprowadzony do ostateczności, ma dość bycia ofiarą. W odwecie za lata szykan, wyrusza do...

Weronika | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Smutno-gorzka książka o tym, co się niestety zdarza.
Przemoc wobec innych. Czynem, słowem, upokorzeniem.
Przemoc, której dopuszczają się już dzieci – w przedszkolu, szkole.
Przemoc perfidna, ukryta przed oczami dorosłych. Zakryta maską niewinności.
Przemoc, która lawinowo doprowadza do wydarzeń, których biegu nie da się niestety odwrócić.
Najlepsza książka Picoult, którą dotąd przeczytałam.
Z refleksją – jak chronić dzieci przed przemocą? Jak sprawić by rodzice i nauczyciele byli skuteczni, potrafili pomóc.

Długotrwała i nasilająca się agresja oraz znęcanie najczęściej prowadzą do dramatycznych zdarzeń — samobójstw, depresji, stagnacji, czy wszelkich innych problemów natury psychologicznej. Co gorsza, agresja rodzi agresję, a każdy człowiek ma określoną granicę wytrzymałości i każdy reaguje w zupełnie inny i nieprzewidywalny sposób. Dlatego my, jako rodzice powinniśmy być czujni. Obserwować, rozmawiać i wykazywać jak największe zainteresowanie i zaangażowanie w opiekę i wychowanie naszych dzieci. Niezwykle ważne jest, aby dobrze znać własne dziecko, aby móc wyłapać nawet najdrobniejszą zmianę w jego zachowaniu bowiem dzieci, w wyjątkowo skuteczny i sprawny sposób potrafią tłumić emocje. Niniejsza książka jest doskonałym świadectwem na to, jak dramatyczne potrafią być skutki długotrwałej i potęgującej przemocy.

„[…] egzystowanie na marginesie pozbawia siły i woli”. Str. 288

Głównym bohaterem niniejszej powieści jest siedemnastoletni Peter Houghton, empatyczny i wrażliwy chłopak,...

Protest w sprawie powieści Jodi Picoult

Samej książce zamieszanie wyszło oczywiście na dobre. W miejskiej bibliotece w Gilford wypożyczono wszystkie egzemplarze, a chętni zapisują się na listę oczekujących. Jodi Picoult odniosła się do całej sprawy na Twitterze.