Spójrz mi w oczy

Tłumaczenie: Anna Paluchowska
Wydawnictwo: Otwarte
Eye Contact
literatura angielska

Spójrz mi w oczy to pełna nadziei, przejmująca opowieść o poświęceniu i sile miłości matki. Adam zostaje znaleziony w lesie przy zwłokach szkolnej koleżanki. Policja zamierza go przesłuchać jako jedynego świadka morderstwa, jednak chłopiec cierpi na autyzm i nie rozumie, co widział, ani nie potrafi o tym opowiedzieć. Po tym strasznym wydarzeniu jeszcze bardziej zamyka się we własnym, niedostępnym dla innych świecie. Matka Adama, Cara, stara się dotrzeć do synka. W skrawkach zdań, w ledwo zauważalnych zmianach w jego zachowaniu próbuje odnaleźć ślady prowadzące do prawdy... Dramat psychologiczny, który czyta się jak dobry kryminał.

keys | 2014-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 lutego 2014

Ta książka jest niesamowicie autentyczna.
To doskonały dramat psychologiczny, wciągający jak najlepszy kryminał a zarazem niesamowite studium wiedzy na temat autyzmu.
Dodatkowo utwór ubarwia przeplatanie teraźniejszości z przeszłością.
Poznajemy losy nie tylko Adama, autystycznego 9-cio latka wplątanego w morderstwo szkolnej koleżanki, ale także jego matki Cary i jej przyjaciół z młodości.
Jest to przejmująca opowieść o poświęceniu matki dla dziecka, walka z chorobą i przede wszystkim wzajemna miłość.
Książka tym bardziej wiarygodna gdyż autorka sama jest matką autystycznego chłopca. Pisała na pewno o swoich przeżyciach i problemach.
Myślę, że jeżeli ktoś ma w sobie choć trochę wrażliwości to nie przejdzie obok tego tematu obojętnie.
Polecam !!!

Perzka | 2013-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Cammie McGovern to amerykańska powieściopisarka, matka autystycznego chłopca. Dla swojego chorego synka opracowała specjalny zestaw ćwiczeń i pionierskie techniki uczenia. Jest również założycielką Whole Children. Jest to centrum badań a zarazem szkoła dla dzieci z problemami adaptacyjnymi, w której kładzie się nacisk na indywidualne docenianie każdego dziecka, nawiązywanie z nim kontaktu poprzez rozmowę i zabawę.
„Spójrz mi w oczy” jest książką, którą autorka napisała, żeby choć troszkę przybliżyć nam problem autyzmu i tego, do jakich poświęceń zmuszeni są rodzice chorego dziecka, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój i poczucie bezpieczeństwa. Dużym zapleczem wiedzy w tym temacie były własne przeżycia autorki i jej codzienne zmagania z chorobą synka. Wykorzystała je w wyśmienity sposób i dlatego powyższa powieść jest taka autentyczna i wciągająca.

Adam to 9-letni ucznień III klasy, lubiany przez nauczycieli, na co dzień spokojny, bezkonfliktowy chłopczyk, mający czasami...

Renata | 2015-03-11
Przeczytana: 10 marca 2015

Książka ta wpadła mi w ręce zupełnie przez przypadek. To połączenie dramatu z elementami kryminału. Porusza tematy, na które nie zastanawiamy się w pędzie codziennego życia, na przykład matka, która sama wychowuje chore dziecko. Nie myślimy o tym, ponieważ nas to nie dotyczy. Nie wiemy ile to poświęcenia, wyrzeczeń, a przede wszystkim pracy z wychowaniem takiego człowieka. Ta książka nie jest tylko o chorym dziecku, poruszane są również tematy takie jak: utracona przyjaźń, znęcanie się dzieci w szkole nad innymi rówieśnikami, miłość między kobietą a mężczyzną, który pracuje w policji, a która jest bardzo trudna. Cieszę się, że powstają takie książki, dzięki nim uczymy się doceniać to, co mamy, czyli zdrowie, rodzinę, miłość i przyjaźń. Sprawiają że inaczej postrzegamy świat i cieszymy się z małych przyjemności życia. Jak najbardziej godna przeczytania, polecam.

Gośka | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Adam ma dziewięć lat i cierpi na autyzm. Dzięki staraniom matki, jej miłości i opiekuńczo rozpiętych skrzydeł, jest dzieckiem, które w pewien ograniczony sposób potrafi się porozumiewać z otoczeniem, uczęszcza do szkoły, ma swoje stałe rytuały, które dają mu poczucie bezpieczeństwa. Jest ślicznym, mądrym chłopcem, który świat pojmuje dźwiękami. Słuch prawie doskonały pozwala mu na zapamiętywanie raz usłyszanej melodii, kocha operę, potrafi naśladować dźwięki. Słyszy to, czego zwykli ludzie nie słyszą. Ku zgryzocie Cary jej synek nie ma przyjaciół. Pewnego dnia Cara zostaje wezwana do szkoły. Okazuje się, że Adam, wraz z koleżanką, o której Cara nigdy nie słyszała, oddalił się ze szkolnego boiska i zaginął. Kiedy chłopiec zostaje odnaleziony, jej szczęście nie zna granic, jednak radość trwa krótko. Amelia, koleżanka, z którą przebywał, została zamordowana, a jej syn prawdopodobnie był tego świadkiem. Pod wpływem szoku u Adama następuje regres choroby, chłopiec zamyka się w sobie,...

MoniS | 2013-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Nie jest to ksiazka o latwych tematach. Autystyczny chlopiec, morderstwo i krzywda malych dzieci przesladowanych w szkole. Bezgraniczna milosc matki, ktora zrobi wszystko, poswieci cale swoje zycie, czas ktorym dysponuje, zeby tylko pomoc swojemu ukochanemu dziecku.

Bardzo podobal mi sie sposob w jaki autorka napisala ta ksiazke. Powrot do przeszlosci, terazniejszosc, uczucia, ktore towarzyszyly bohaterce przez cale zycie, watek jej przyjazni w latach szkolnych. Dzieje sie wiele na tych stronicach i czlowiek ma wrazenie jakby zyl tym zyciem, jakby poznal swietnie tych bohaterow a jednoczesnie chcial rozwiazac te zagadki ktore towarzysza kazdej osobie z osobna i wszystkim razem wzietym.

Wiecej na moim blogu => http://ksiazka-mojnarkotyk.blogspot.co.uk/

Monika | 2011-09-09
Przeczytana: 09 września 2011

Muszę przyznać iż ta pozycja skradła mi serce. Ściślej rzecz biorąc zrobił to główny bohater, Adam - chłopczyk cierpiący na autyzm.
Historia przedstawiona w książce nie jest może skomplikowaną zagadką kryminalną, oraz nie przedstawia wielu zawiłych wątków. Jednakże to co urzekło mnie najbardziej to mianowicie to, w jaki sposób autorka opisuje relacje matki i syna. Bardzo podobało mi się, że przedstawiła przemyślenia matki i sposoby opieki nad autystycznym dzieckiem , jak i odczucia takiego dziecka, jego sposób rozumowania i postrzegania świata. Autorka pomaga nam zrozumieć na czym polega ta choroba. Pomimo, iż nie jest to żaden poradnik a dramat psychologiczny, dowiedziałam się wiele przydatnych rzeczy na temat autyzmu, co skłoniło mnie do tego żeby bardziej zagłębić się w tym temacie.
Polecam !!

AGNIESZKA | 2014-03-20

Cammie McGovern w książce "Spójrz mi w oczy" w niezwykły sposób opisujeje miłość samotnej matki do syna.
Miłość, która jest w stanie pokonać wszelkie potyczki i przeciwności losu. Na główny plan książki wysuwa się autyzm i problemy z nim związane, ukazane jest, że zaledwie krok dzieli od przyjaźni do nienawiści... całość książki jest okryta tajemnicą morderstwa.
Podczas czytania towarzyszy ciekawość, wzruszenie, podziw. O chorobie jaką jest autyzm, należy mówić głośno, a nie traktować jej jako temat tabu. Każdy ma prawo godnie żyć, kazdy ma prawo do przyjaźni.
Książkę goraco polecam.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-19
Przeczytana: 19 października 2014

Przejmująca i bardzo prawdziwa historia o chłopcu cierpiącym na autyzm.
Dramat matki zmagającej się z chorobą jej ukochanego dziecka. Trudny, poruszający temat. Jest świadkiem morderstwa swojej szkolnej koleżanki...matka go chroni przed wszystkimi, autystyczna na faktach książka polecam koniecznie sięgnąć po nią i przeczytać!!!

Evita | 2011-01-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Książka wciągająca,opowiadająca o matce samotnie wychowującej syna chorego na autyzm.Autorka Cammie McGovern,też ma syna autystycznego i historia przez nią opisana wydaje się jeszcze bardziej realistyczna.Dochodzi do morderstwa,a przy zwłokach dziewczynki znajduje się Adam,cierpiący na autyzm uczeń pobliskiej szkoły.Nie jest w stanie powiedzieć co się wydarzyło,kto to zrobił i co widział.Jeszcze bardziej zamyka sie w swoim świecie,jedynie matka może dotrzeć do syna.Cara jest wyczulona na każde słowo,wypowiedziane przez Adama,na każdy gest,każde spojrzenie,coś co pomoże w odnalezieniu sprawcy.Jest to trudne,ale nie niemożliwe.Adam potrafi zakodować sobie w głowie czyjeś słowa,które potem powtarza.Jednym z zapamietanych zdan jest "uważaj co robisz!".
Autorka przeplata teraźniejszość z przeszłościa.Poznajemy młodziencze lata Cary,jej przyjaciółki i chorego kolegi.Wszyscy są w jakiś sposób powiązani ze sprawą morderstwa,ich drogi znów sie krzyżują.Pod koniec czytając tę książkę,ma się...

Angela | 2011-07-21
Przeczytana: lipiec 2011

Nie jest to, niestety, najlepsza książka jaką czytałam, spodziewałam się czegoś lepszego. Dla mnie bardzo mało akcji. Być może liczyłam bardziej na kryminał niż na książkę psychologiczną jaką "Spójrz mi w oczy" jest.

Gwiazdki daje głównie za bardzo dobrą narracje. Każdy fragment jest od siebie oddzielony i napisany z perspektywy pięciu różnych osób, uwikłanych w sprawie i posiadających jakieś problemy z samym sobą.
Bardzo ciekawe przedstawienie postaci głównego bohatera - autystycznego Adama.

Mimo wszystko to dobra książka, polecam głównie żeby zobaczyć świat z perspektywy autystycznego człowieka, bo można dowiedzieć się naprawdę niesamowitych rzeczy i odkryć tajemnice jego umysłu:)