Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila

Wydawnictwo: Amber
Smith of Wootton Major: The Adventures of Tom Bombadil
tolkien, Śródziemie
kirikot

Kowal z Przylesia Wielkiego - "Przylesie Wielkie słynie z biegłych w swoim zawodzie rzemieślników i ze znakomitej kuchni. Pewnego dnia urzędujący Mistrz Kucharski wyrusza w drogę nie wiadomo dokąd. Wraca z czeladnikiem. Nie jest to jednak zwyczajny uczeń. To król czarodziejskiego ludu. Ma on do wypełnienia misję, która zmieni losy pewnego chłopca..." Przygody Toma Bombadila - "Na...

Przygody Toma Bombadila - "Na przedstawiony tu wybór składają się utwory, które wiążą się przede wszystkim z legendami i anegdotami z Shire schyłku Trzeciej Ery. Wiersze, jak się zdaje zostały napisane przez hobbitów" napisał w przedmowie do Przygód Toma Bombadila J.R.R. Tolkien, który występuje tu w roli badacza opracowującego hobbicki tekst. (cyt z okładki)

Roland | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Krótka, ale jakże urocza bajka napisana przez Tolkiena. Opowiada ona historię jaka wydarzyła się w pewnej wsi, a mianowicie w Podlesiu Większym. Wielkim autorytetem we wsi jest Kuchmistrz, który urządza różnego rodzaju biesiady, a raz na 24 lata wielką biesiadę dla 24 wybranych dzieci. Podczas tej biesiady przygotowywany jest wielki tort. Kuchmistrz wraz ze swym pomocnikiem znajdują w szkatułce gwiazdkę. Pomocnik Alf sądzi, że jest to magiczna gwiazdka, ale oczywiście Kucharz mu nie wierzy i umieszcza ją w torcie. Jedno z dzieci zjada kawałek tortu z tą gwiazdką. Wiele lat póżniej wyrasta z tego dziecka znany i uważany we wsi kowal. Kowal posiada pewną tajemnicę. Dzięki połkniętej w dzieciństwie gwiazdce jest w stanie przenikać do Krainy Czarów. Powoli odkrywa tą krainę, aż pewnego dnia spotyka królową, która prosi go aby przypomniał (nie wiadomo gdzie przebywającemu) królowi, że już czas, żeby pozwolił dokonać wyboru. Czy Kowal odnajdzie Króla? Czy zrozumie zagadkowe słowa? I...

Czarny_Turmalin | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Krótka i urocza bajka napisana przez Tolkiena.
"Kowala z Podlesia Wielkiego" czyta się łatwo i przyjemnie. Na początku miałam wrażenie, że historia, o której czytamy, jest bardziej odpowiednia dla dziecka niż dla nastolatka czy osoby dorosłej, jednak okazało się, że utwór, choć niewielkich rozmiarów, nie jest dziecinny.
Dobra, fantastyczna oraz zabawna w niektórych momentach.
Namiastka tego, co można znaleźć w "Hobbicie" czy "Władcy Pierścieni.

Jest to pierwsza książka fantasy jaką przeczytałem, miałem wtedy chyba 12 lat i bardzo mi się wtedy podobała. Teraz gdybym do niej wrócił nie wiem jaką bym dał jej ocene.

Margaret | 2013-11-21
Przeczytana: październik 2013

Łatwość z jaką ta książka pióra Tolkiena przenosi w inny, magiczny świat jest po prostu powalająca.

mikoolec | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Świetna książka, i dla dzieci, i dla dorosłych. Przy pisaniu tego dzieła Tolkien naprawdę się postarał. Jego styl pisania bardzo mi odpowiada. Tę książkę łatwo się czyta. Bardzo ją polecam.

Varexis | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Ta mini książeczka jest jak gdyby podzielona na dwie części. W pierwszej znajduje się przesympatyczne, lekkie i świetne opowiadanie o Magicznej Gwiazdce. W drugiej zaś znajdziemy zbiór wierszy "prawdopodobnie napisanych przez hobbitów". Najbardziej podobały mi się: "Olifant", "Kot", "Narzeczona cienia".
Tak, jak we "Władcy Pierścieni", panuje tu ten cudowny, magiczny klimat, którego nie potrafię wyjaśnić.
Polecam.

W ramach wyzwania "Czytam fantastykę"

wiedźma | 2015-06-08
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Kowal z Przylesia Wielkiego" to ciepła historia o spełnianiu marzeń, bez względu na to jak fantastyczne one są i ile ma się lat. Czyta się ją szybko i sprawia przyjemność, bowiem daje możliwość poznania kunsztu języka Mistrza Tolkiena. Jest prosty, ale zarazem niezwykle żywy i plastyczny. Opisy krajobrazów czy zwykłych czynności są bogate w szczegóły, kolorowe, harmonijne.

Więcej na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2015/06/jrr-tolkien-kowal-z-przylesia-wielkiego.html

alamar6 | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Polecam niezależnie od wieku. Każdy może w niej znaleźć coś dla siebie, a powracając do niej po kilku latach odkryć coś zupełnie nowego i pięknego.

Booknerd | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2014

Łatwa w odbiorze i naprawdę przyjemna jak wszystkie bajki Tolkiena. Dla dużych i małych. Polecam!

Darth_Metalus | 2014-04-13

Kowal z Przylesia Wielkiego
Krótkie opowiadanie, w którym Tolkien snuje historię magicznej gwiazdki i ludzi, którzy związali z nią swoje losy. "Kowal..." jest dziełem bardzo krótkim i lekko napisanym, toteż czyta się go błyskawicznie. Zamiast humoru dostajemy bardziej niż w innych Tolkienowskich opowiadaniach rozbudowaną fabułę i postacie. Przyjemna rzecz, ale nie wyróżnia się niczym szczególnym. Czas przy niej spędzony był jednak całkiem miły. 7+/10.