Hobbit. Komiks

The Hobbit Graphic Novel
hobbit, tolkien, amber, komiks
komiksy
Anakolut

Ilustrowana wersja wielkiej klasyki fantasy
Zanim na ekrany kin wejdzie w 2012 roku film Hobbit w reżyserii Petera Jacksona, twórcy oscarowej
trylogii Władca Pierścieni, miłośnicy książek J.R.R. Tolkiena mogą podziwiać świat Śródziemia w komiksowym
wydaniu znanego ilustratora.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1203/hobbit-komiks

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1203/hobbit-komiks

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Hissstoria pewnego ssskarbu

Twórczość J. R. R. Tolkiena zna każdy miłośnik fantastyki, a za sprawą wydanych kilka lat temu ekranizacji Władcy Pierścieni, o autorze słyszał już chyba każdy. Niebawem będziemy mieć okazję po raz kolejny oglądać na srebrnym ekranie filmową adaptację jednego z dzieł Tolkiena - tym razem Peter Jackson przygotowuje ekranizację swoistego prequela Trylogii Władca Pierścieni, jakim jest powieść zatytułowana „Hobbit” (czyli tam i z powrotem). Korzystając z okazji, że do premiery filmu został nam jeszcze prawie rok, warto zapoznać się z historią, którą będzie nam dane oglądać - lub odświeżyć ją sobie, jeśli już czytaliśmy książkę. Do tego celu świetnie posłuży komiks na podstawie książki Tolkiena – „Hobbit”, którego drugie wydanie wypuściło niedawno wydawnictwo Amber.

„Hobbit” Tolkiena opowiada o tym, jak pewien ceniący sobie nudę i bezpieczeństwo przedstawiciel małego ludu - tytułowy hobbit Bilbo Baggins - zostaje wciągnięty w wir niezwykle ciekawych przygód i wydarzeń, o których nie śmiał nawet myśleć. I wszystko za sprawą czarodzieja Gandalfa. Bilbo wpada z jednych tarapatów w drugie, a śmiertelne niebezpieczeństwa co chwilę wiszą mu nad głową – jednym z takich epizodów jest zdobycie przez Bilba „skarbu” Golluma – Pierścienia, wokół którego toczy się później akcja Władcy Pierścieni. Na szczęście ze wszystkich opresji udaje mu się jakoś wybrnąć

Oryginalna powieść Tolkiena jest historią adresowaną raczej do młodszych czytelników, ale i dorośli nie powinni się przy niej nudzić. Nie inaczej jest w przypadku komiksowej wersji „Hobbita”, w której adaptacją tekstu książki zajęli się Charles Dixon i Sean Deming. Znajdziemy tu większość wydarzeń opisanych w książce, choć nie obyło się bez cięć. Trudno jednak przełożyć książkę na komiks w całości i na pewno „Hobbita” w tej wersji można uznać za tytuł stworzony całkiem solidnie, a przejście do wersji obrazkowej nie powinno powodować niepotrzebnych komplikacji i zagubienia czytelnika. Dialogi są żywe, zawierają samo sedno właściwej treści, przez co czytanie się nie dłuży. Można dzięki temu poświęcić odrobinę więcej czasu podziwianiu oprawy graficznej komiksu.

Ilustracje stworzone zostały przez Davida Wenzela - znanego na zachodzie artystę, ilustrującego głównie książki dla dzieci. Jego wersja „Hobbita” jest na świecie dość popularna i ceniona - nie można też ukryć, że to głównie jej autor zawdzięcza fakt, że jego nazwisko jest znane. Komiksowy „Hobbit” jest niezwykle barwny, niektóre ilustracje to wręcz małe arcydzieła. Już sama okładka jest bardzo ładna i zachęca do wzięcia komiksu do ręki. Postacie Wenzela żyją, ich twarze wyrażają najróżniejsze emocje, a sami bohaterowie dość trafie odwzorowują sylwetki zarysowane w książce. Niektóre postacie, jak Gandalf, Gollum czy gobliny/orkowie, przywołują też na myśl ich odpowiedniki z filmowej wersji Władcy Pierścieni - wydaje się, że rysunki Wenzela mogły posłużyć za swego rodzaju inspirację przy tworzeniu kostiumów do filmów.

Podsumowując, „Hobbit” - Komiks to ciekawe, miłe dla oka wydawnictwo, warte swojej ceny (także ze względu na walory techniczne - dobry papier, porządne klejenie, błyszcząca okładka). Dla fanów Tolkiena i komiksu jako takiego, pozycja obowiązkowa. Dla pozostałych czytelników może to być dobry wstęp do, nadchodzącego wielkimi krokami, wspomnianego wcześniej filmu.

Paweł Kukliński

Monia0420 | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 01 marca 2015

Bardzo udany komiks! Wszystko co najważniejsze się w nim znalazło. Niektóre fragmenty idealnie dopasowane do książki. Polecam.

Weronika Rudnicka | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Serdecznie polecam wszystkim fanom Tolkienowskiego "Hobbita". Komiks jest bardzo wdzięcznym sposobem na przedstawienie niesamowitych przygód Bilbo Bagginsa. Przepiękne rysunki i dobrze dobrane fragmenty tekstu sprawiają, że opowieść nabierze dla nas zupełnie nowych kolorów. Czyta się szybko i przyjemnie, za to bardzo długo można z zachwytem przypatrywać się szczegółowości wszystkich obrazków. Komiks zachował też dowcip i specyficzny styl prawowitego autora.
Świetna lektura dla każdego, kto wielbi "Hobbita" w każdej postaci ;)

Violla92 | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Jeśli wcześniej przeczytało się książkę i obejrzało film to komiks wydaje się być bardzo okrojony. Rysunki momentami przypominają kolorowe plamy.

Merida | 2013-04-25

Bardzo udany komiks! Wszystko, co najważniejsze w "Hobbicie", jest w nim zawarte, niektóre cytaty są żywcem wyjęte z książki.

A komiks dostałam w swoje łapki zupełnie przypadkiem. Zamówiłam książkę "Hobbit", a okazało się, że do domu przyjechał właśnie on ;) Nie byłam ani trochę zawiedziona, raczej zaskoczona. A gdy przeczytałam komiksidło, od razu z rozradowania klasnęłam w łapki. Śliczna, bardzo pasująca do tematu kreska (Smaug jest naprawdę elegancki!), bardzo ładnie poprowadzona akcja, aż miło było czytać.

Jeśli się zastanawiasz nad kupnem...koniecznie kup! Zwłaszcza, jeśli znasz już "Hobbita".

goskrzys | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Gratka dla miłośników Tolkienowskiego świata: komiks wiernie odtwarza treść książki, nie tylko w warstwie tekstowej, ale również graficznej. Duża dbałość o zgodność z pierwowzorem sprawia, że może być odczytywany jako pewnego rodzaju dopełnienie dla książki. Ponadto jest dość dobrą odskocznią dla hollywoodzkiej wersji przygód Bilbo Bagginsa i jego kompanów.
Wierność literackiemu oryginałowi sprawia, że może to być ciekawe "streszczenie" dzieła Tolkiena - ot, taka wersja dla leniuchów, która może jednak zachęci do sięgnięcia po oryginał.

Kulturalna | 2013-06-23
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Nie ma jak spłycać ponadczasowe dzieła, które mają zasłużone miejsce w kanonie książek wszech czasów. Hobbit jest taką książką, a ponad to jest niejako wstępem do trylogii, którą przeczytał każdy fan fantastyki. Mowa oczywiście o Władcy Pierścieni.
Hobbit jest lekturą łatwą, dla dwudziestoletniego czytelnika, ale dla dwunastolatka może stanowić nie lada wyzwanie (w dzisiejszych czasach przeczytanie czegokolwiek jest wyzwaniem). Nic prostszego, zróbmy streszczenie, podane na talerzu. Prosty język, duże litery i obrazki. W takim razie po co sięgać po oryginał. Czy takim tokiem myślenia poszli Charles Dixon, Sean Deming, a pokolorował David Wenzel. Tak o to z ponad czasowej lektury zrobiono średniej jakości komiks.
Hobbit - Komiks - John Ronald Reuel Tolkien No to poleje się krew. Na początku przeraziłam się. Hobbit został napisany pięknym językiem. Trudnym, ale wszystko co wyjątkowe nie jest łatwe w odbiorze. Tutaj mamy do czynienia z okrojeniem powieści i zabraniu obszernych...

Antagonista Esklaważu | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

Czytałem książkę i komiks. Jak na komiks, to jest całkiem niezły. Gadka o spłycaniu książki wypływa raczej z czyjegoś rozdmuchanego ego, a nie przemyślanej opinii.

Kapitalne uzupełnienie lektury! Przepiękne ilustracje, wiernie oddane realia Śródziemia a przede wszystkim brak zmian fabularnych w odniesieniu do oryginału.

Saseka | 2011-09-29
Przeczytana: czerwiec 2011