Cień w środku lata

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Cykl: Cena Ostateczna (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
A Shadow in Summer

Daleko na zachodzie armie Galtu zdobyły wiele krain. Aby zająć Saraykeht, muszą najpierw zniszczyć handel, na którym opiera się jego dobrobyt. Marchat Wilsin, głowa domu handlowego Galtów w mieście, planuje straszliwą zbrodnię wobec Heshaia i Beznasiennego. Jeśli mu się powiedzie, Saraykeht upadnie. Lecz w tym mieście władzy i intryg każdy ma swoją tajemnicę. Cena, jaką każdy z obrońców miasta musi zapłacić za uratowanie Saraykehtu, może przekroczyć jego możliwości. A największego zagrożenia wcale nie stanowią Galtowie...

Krzysiek | 2016-04-30
Przeczytana: 2016 rok

No nie umiem... Co próbuję się w tę książkę wciągnąć, to łapę się na tym, że nie wiem co się w niej dzieje, a myśli mi uciekają i krążą wokół samochodu, obiadu, lutownicy, mojej dzieciarni, komputera, pogody, kobiet, zbyt jasnej żarówki, zbyt ciemnej żarówki, swędzącego palca, kabaretu na youtube, polityki, braku kasy, kroków za oknem itd itp, czyli tego wszystkiego, o czym powinienem zapomnieć, zagłębiając się w lekturę. I w końcu sięgam po inną książkę.

Nie przeczytałem więcej niż dwie strony, z czego zapamiętałem tylko klimat a'la Buddyzm czy Hare Kriszna (nie rozróżniam).

Daję ocenę "bardzo słaba", bo nie udało mi się w nią wczytać. Nie dam "Beznadziejna", bo język nie był rażący. Wybaczcie, jesli tę książkę krzywdzę tak niską oceną, a według Was ona na to nie zasługuje, ale na tym portalu szuka się właśnie takich, subiektywnych ocen czytelników, choćby odbiegały znacząco od reszty.

Beata | 2014-09-09

Jak upadło Saraykeht

Do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. To stwierdzenie przypisywane Napoleonowi znają najwyraźniej także mieszkańcy Galtu, bo – dążąc do podboju Saraykeht – przede wszystkim starają się doprowadzić metropolię do ruiny finansowej. Ale nie oblegają miasta, nie próbują blokować połączeń morskich – na takie rozwiązania przyjdzie czas, być może, w następnych tomach tetralogii „Cena ostateczna”. Na początek Galtowie uciekają się do podstępu i intrygi, wymierzonej w podstawy gospodarczego istnienia Saraykeht – handel bawełną i jej odziarnianie.
Wybijającym się atutem powieści jest konstrukcja świata – nie ma w nim inżynierów. Racjonalizacja, wynalazczość, postęp techniczny w naszym rozumieniu nie istnieje – ulepszanie procesów produkcyjnych, podnoszenie wydajności pracy w wybranych dziedzinach dokonuje się przy użyciu specyficznego rodzaju magii, która umożliwia materializację idei i zamknięcie jej w ludzkiej...

Wagabunda | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Czytajac te ksiazke mialam w podswiadomosci ..menueta. Jezyk ,,,prowadzenie narracji...tematyka..postacie...Taniec z figurami , skomplikowany ale zapadajacy w pamiec ..:) To nie jest pozycja na zabicie nudy w autobusie z pracy , raczej na weekendowe popoludnie , z miseczka domowych suszonych jablek do pogryzania obok :))

"You are a tough bitch," he said, making it a compliment.
No, I'm not, she thought, smiling, but it's good that you've misunderstood me. (220)

Co jest tak interesującego w bawełnie i jak ważna jest biegłość w gramatyce - w gramatykach raczej.

Jola | 2011-07-25
Na półkach: MAG, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 lipca 2011

Dawno żadna książka nie przykuła mnie tak do swojej treści, aż przeczytałam ją od deski do deski, jak ta właśnie. Nie byłam w stanie jeść, pić, spać, dopóki jej nie skończę. Niestety, ku mojej niepowetowanej stracie, skończyła się zbyt szybko. I nie mogę się doczekać dalszych trzech części, choć chyba będę zmuszona czytać je w oryginale, bo niestety polskiego tłumaczenia ani widu, ani słychu.

Zdaję sobie sprawę, że dla fanów fantasy wypełnionej walkami na miecze i zaklęcia ta powieść będzie rozczarowaniem. To nie to, że brakuje w niej akcji. Wręcz przeciwnie, trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatnich stronic. Chodzi raczej o rodzaj toczonej walki. W "Cieniu..." dominują dwa rodzaje konfliktów: po pierwsze, intryga polityczna, po drugie konflikty duchowe i moralne.

Z czym mi się kojarzy proza D.Abrahama? Częściowo z powieściami Guya Gavriela Kaya, chyba dzięki umiejętności naszkicowania barwnego świata oraz natchnienia postaci prawdziwymi emocjami, które czytelnik odczuwa i...

Joanna | 2015-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Przyjemna książka, aż szkoda, że tak mało osób po nią sięgnęło (według LC). Początek był słaby, nie wiedziałam kompletnie o co chodzi. Sporo rzeczy wyjaśnił autor dopiero później więc czytało się dziwnie. Ale jak już się wciągnęłam to poszło jak burza :) Świat w którym tylko niektórzy mogą zostać Poetami którzy wiążą myśli w ciało płacąc za to wysoką cenę i stają się niewolnikami. Wojna która zbliża się wielkimi krokami podsycana przez przewagę miast uzbrojonych a andat. Losy człowieka który odrzucił piętno i możliwość zostania poetą. Koniec dla mnie był bardzo dużym zaskoczeniem. Mi się podobało :)

Nutria | 2016-08-25
alexbal | 2016-04-14