Obcy Brzeg

This Alien Shore
83-87968-17-X
S-F, cyberpunk
Bastete

Podróż z prędkościami nadświetlnymi to pewna śmierć. Kosmos zna wiele historii zaginionych statków, załóg wymordowanych podczas skoku, oszalałych rozbitków, bredzących o bestiach, które pożerają ludzkie dusze. Tylko Gueranie z Gildii wiedzą, jak bezpiecznie przemieszczać się tam, gdzie innych czeka zagłada. I jest to najlepiej strzeżony sekret we wszechświecie.. .Teraz ktoś chce im go wydrzeć... W uninecie - ogólnokosmicznej sieci komputerowej - pojawia się śmiercionośny wirus, atakujący guerańskich kosmopilotów. Bezwzględni najemnicy niszczą habitat Shido w Układzie Słonecznym. Młoda dziewczyna, tropiona przez zabójców, odkrywa, że nie jest tym za kogo się uważała. Najnowsza książka C. S. Friedman, autorki trylogii "Zimnego Ognia

Ludzkość poleciała w gwiazdy, a potem zakrzyknęła ze grozy. Zatrzasnęła „drzwi” zostawiając samym sobie pierwszych kolonistów. Lecz kolonie nie upadły. Zmienione DNA dało początek nowym, różnym światom, których Ziemia tak się obawiała wyrywając skrupulatnie ze swojego genotypu wszystkie „niepokorne” geny. Szczególnie gueranie budzili największą niechęć, bo ich świat tak podobny był zarazem całkowicie obcy - był domem wszystkich stanów duszy, a prawdziwi ludzie uznawali przecież tylko jeden, ten „normalny”, pielęgnowany od dawna. Niechęć działa jednak w obie strony. Teraz panuje pokój, Ziemia znowu zwróciła swoja twarz w kierunku kolonii, ale jest to twarz pełna niechęci i skrywanej ambicji – to nie Ziemia kontroluje najnowsze i jedyne medium podróży międzygwiezdnych. To wywodząca się z kolonii Gildia twardą ręką trzyma jedyną drogę „w gwiazdy”.

Jamisia budzi się spanikowana w korporacyjnym habitacie krążącym dookoła Ziemi. Z garścią ulubionych rzeczy i zakodowaną wiadomością od...

EmaxDomina | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: marzec 2015

Doskonała książka pełna bardzo dobrych pomysłów.
Wszechświat zamieszkują ludzie zwyczajni i zmutowani, czasem całkiem niepodobni do swoich braci z Ziemi. O tym jednak, że są to ludzie świadczą całkiem ludzkie zachowania i namiętności - żądza władzy, pieniądza, intrygi, zbrodnie, nienawiść do innych, próby eksterminacji. Nie zmęczyły mnie nawet niekończące się opisy hakerskich popisów dokładnie analizowane, bo własnie w wirtualnym świecie zwanym w książce uninetem dzieją się najbardziej przerażające rzeczy.
Celii Friedman bardzo udała się ta książka. Zakończenie sugeruje ciąg dalszy - jeśli jest, lub będzie - chętnie przeczytam.

swistakowa | 2013-08-23

Temat mnie nie zachwycił. Dlatego z kilku książek wypożyczonych co by na 2 tygodniowych wakacjach nie umrzeć z nudów czytałam ją jako jedna z ostatnich.
A TU? BUM!
I to takie całkiem wielkie. Genialna, po prostu genialna.

Mariusz | 2014-11-05

Bardzo ciekawa, oryginalna powieść SF. Niekonwencjonalna pomysły, oryginalne spojrzenie, dobra akcja, ciekawy pomysł na opisanie 'walki' w sieci i kwestie informatyczne. Ogólne wrażenie - bardzo pozytywne, psują ją jedynie odrobinę zbyt proste postaci bohaterów, w dużej mierze przesadnie 'wybielonych'. Tak czy owak pozycja po którą warto sięgnąć i nie będzie to czas stracony.

Maciek Wolański | 2016-10-25
veila | 2016-08-22