Oczy Marzanny M.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
978-83-7469-749-1
Ag2S

Kamila, Magda, Ramona i Julia, dawne koleżanki z jednej klasy, od ukończenia szkoły spotykają się regularnie co pięć lat, zawsze pod koniec sierpnia i zawsze w domu Julii. Ich spotkania zawsze też są do siebie podobne. Życie każdej z nich, od dawna uporządkowane, toczy się zgodnie z planem. Ale tym razem spotkanie jest pełne niespodzianek. Pada nawet brzemienny w skutki strzał. Śledztwa - to...

Ale tym razem spotkanie jest pełne niespodzianek. Pada nawet brzemienny w skutki strzał. Śledztwa - to oficjalne i te, które każda z bohaterek prowadzi sama dla siebie - są pretekstem do pokazania czterech bogatych, odrębnych, a jednak połączonych ze sobą światów. Jakie błędy popełniły przyjaciółki, że teraz jedyną pewną rzeczą jest niepewność wszystkiego? I czy na pewno chcą znać odpowiedź na to pytanie?

KsięgarniaWspomnień | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Uwielbiam twórczość Pani Grażyny Jeromin-Gałuszki. "Kobiety z Czerwonych Bagien" i "Magnolia" naprawdę głęboko pozostały w mojej pamięci. Z ogromną nadzieją i radością sięgałam po "Oczy Marzanny M.". Książka ta okazała się być dobra, ale niestety nie tak dobra jak inne. Czegoś tu zabrakło. Pośród tych stron nie odnalazłam tego, co pokochałam w innych dziełach Pani Grażyny.

Przyznam, że po lekturze, jedynym plusem był fakt, że naprawdę zżyłam się z bohaterami. Niestety Kamila, Magda, Ramona i Julia, mimo tak różnych życiowych historii zlały mi się osobowościowo w jedną całość. Autorka starała się uwypuklić ich charaktery, jednak całość dążyła do jednego punktu wyjścia i mety. Zabrakło mi tutaj pewnego postępu. Akcja, mimo że okraszona wątkiem kryminalnym wciąż stała w miejscu. Dawne koleżanki z jednej klasy spotykały się ze sobą co pięć lat. Każde zaś spotkanie pachniało identyczną wonią. Ktoś coś udawał, prawda kryła się w zakamarku, całość nagle wyszła na jaw - ot tak,...

wiejskifilozof | 2014-10-26

Co się stało pani Grażynie,że napisała coś takiego ? Nie to jakaś pomyłka,kto mógł pisarce podrzucić taki fatalny pomysł.
Lubię jej twórczość.Czytałem Magnolia,Złote Nietoperze i Kobiety Z Czerwonych Bagien.Ale tu było fatalnie.
O rany jak mnie nudziły te bohaterki.Mam kilka fajnych 40 letnich koleżanek,które nawet jak oglądają tv,to mają więcej energii i te tu opisane.
Przykro mi zatem,że dam mało gwiazdek.Ale jaka praca taka płaca :-)

"Oczy Marzanny M." to pierwsza książka Pani Jeromin-Gałuszki jaką miałam przyjemność przeczytać. Jest to typowo kobieca powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym w tle.

Cztery szkolne przyjaciółki dobiegające czterdziestki co pięć lat organizują sobie wspólny zlot w ostatni weekend sierpnia. Spotykają się u Julii, w bliżej nieokreślonym miasteczku N., gdzie kiedyś razem dorastały i chodziły do szkoły. Magda, Kamila i Ramona mają dziś swoje sprawy, ale tak naprawdę żadna z nich nie jest zadowolona z tego, jak potoczyło się jej życie. Kobiety pod maską beztroski i dobrego humoru skrywają frustracje i niepowodzenia. Kiedy podczas spotkania pada nagle strzał i kula trafia Julię, jej przyjaciółki przedłużają swój pobyt w N., aby zatroszczyć się o koleżankę. Rozpoczyna się policyjne śledztwo mające na celu odnalezienie sprawcy, a kobiety w przypływie szczerości przyznają się przed sobą do wielu skrywanych wcześniej niepowodzeń i codziennych trosk. Okazuje się, że pozornie sielankowe...

allison | 2011-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Sięgnęłam po tę książkę po lekturze "Kobiet z Czerwonych Bagien" i nie zawiodłam się. Powieść utrzymana w zupełnie innym klimacie, ale czyta się świetnie.
Żywe, przekonujące sylwetki bohaterów, wartka akcja, garść wspomnień, które odkrywają stopniowo prawdę o czterech przyjaciółkach i ich związkach... - to największe atuty powieści. Sporo tajemniczości wprowadza wątek kryminalny.
Książka pokazuje w nieszablonowy sposób, jak skomplikowane może być życie, jak wiele kryje niespodzianek, przed którymi nieraz świadomie się bronimy, jak bardzo rzeczywistość może różnić się od młodzieńczych wyobrażeń od dorosłości i szczęściu.

Monika | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Czy przyjaźń może przetrwać sporadyczne kontakty przeplatane spotkaniami weekendowymi co pięć lat? Czy łatwo jest się przyznać do prowadzenia niezbyt idealnego życia? Kim jest Borys Berg i tytułowa Marzanna M.? Na te i na podobne pytania odpowiedź można znaleźć na kartach powieści Grażyny Jeromin - Gałuszki.
Pięć lat minęło i cztery przyjaciółki spotykają się w bliżej nieokreślonym miasteczku N. u Julii. Jest to tradycja, którą kontynuują od dnia otrzymania świadectw maturalnych. Tym razem jednak spotkanie to ma bardzo dramatyczny przebieg. Julia ociera się o śmierć, gdy ktoś wieczorem strzela do niej. Długo pozostaje w śpiączce. Przyjaciółki przedłużają swój pobyt w N., a czas oczekiwania na wybudzenie się Julii przeznaczają na szczerą rozmowę. Dowiadują się z niej, że podczas kolejnych spotkań koloryzowały opowieści o swoim życiu, bo nie chciały się przyznać, że nie było ono takie, jakie w młodości sobie wymarzyły. To co spotkało Julię uświadomiło im, że życie jest kruche, a...

Kanarek | 2011-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Książki Pani Grażyny Jeromin-Gałuszki czyta się z zapartym tchem, bo czytelnik chce poznać rozwiązanie tajemnicy. Co kieruje bohaterami, jakie przeżycia z przeszłości, że podejmują takie a nie inne decyzje?
Bohaterowie nie są szablonowi, plastikowi. Wyzwalają w czytelniku różne emocje: często jest to nawet niechęć. Nie są to bohaterowie, których jednoznacznie można określić jako dobrych albo złych. Nie są czarno-biali.
Mają złożone osobowości, to ludzie po przejściach.
Książka opowiada o czterech przyjaciółkach, które znają się od liceum i raz na 5 lat spotykają się u jednej z nich.
Na każdym takim spotkaniu dziewczyny opowiadają o swoim świetnym, poukładanym i jakże udanym życiu.
Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy są szczęśliwe, czy to tylko gra pozorów? Czy potrafią być wobec siebie szczere, bez obłudy i koloryzowania mówić o sowim życiu?
Początkowo wydaje się, że nie. Dopiero tragedia pozwala im się otworzyć i szczerze porozmawiać. Dopiero wtedy okazuje się, że wcale nie są...

biruta | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Poczytajki
Przeczytana: 13 marca 2017

Książka.może nie jest arcydziełem, ale czyta się ją bardzo dobrze. Ciekawe portrety czterech kobiet, trochę psychologii i ten wątek kryminalny wystarczą, by spędzić przy lekturze miło czas. To kolejna powieść Autorki, którą w krotkim czasie przeczytałam. Zaraz sięgnę po następną.

Marlena Mruczek | 2018-09-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Zacznę od tego, że moim zdaniem pani Jeromin-Gałuszka jest najlepszą polską pisarką. Każda jej książka jest wciągająca, nietypowa i wplata jakoś cudowne wiejskie życie, które osobiście uwielbiam.
Oczy Marzanny M przedstawia 4 dziewczyny, które chciały czegoś od życia, a gdy już to miały, dostały od niego po d.. I tak już jest, to jest rzeczywistość. Po przeczytaniu można się zastanowić, czy to co nam się wydaje za idealne, faktycznie takie jest, prawda może się okazać zupełnie inna.
Dodam że jak zaczęłam opowiadać chłopakowi wszystkie historie Kamili, Julii, Ramony i Magdy to nie pozwolił mi skończyć :)

BeataBe | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdyby nie nazwisko autorki, to już na samym początku rzuciłabym tę książkę w kąt. Dobrze, że w swoich kolejnych powieściach poszła zupełnie inną drogą. Książka od samego początku mnie nudziła. Narracja, układ powieści, ciągłe zmiany czasu i miejsca akcji, sprawiały, że trudno mi się było połapać w powieści i wciągnąć w jej akcję.
A już wątek Marzanny, gdy już poznałam go w całości, to mi najzwyczajniej w świecie podniósł ciśnienie. Może w małym skrócie - Marzanna, kobieta po gwałcie zaszywa się w swoim domu z matką na kilkanaście lat, do tego stopnia skutecznie, że w jej miejscowości nikt nie ma pojęcia, że ona jest w tym domu. Wszyscy myślą, że wyjechała do Ameryki. Tym bardziej, że była wyjątkowo zdolną uczennicą i atrakcyjną dziewczyną, której wróżono wielką karierę i studia zagraniczne. Nie wzbudziła mojego współczucia, raczej wściekłość na nią i jej matkę.
Nie podobało mi się, ani treść, ani pomysł.

jucha1237 | 2015-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Na początek muszę przyznać, że doznałam nieco zawodu i początkowo czułam niedosyt. Było to spowodowane faktem, że po strzale spodziewałam się świetnej książki z wątkiem kryminalnym. No i niby ten wątek był, ale nie taki jak się spodziewałam. Sądziłam, że to jest typowa książka-kryminał, ale nie, nie jest. Fakt faktem, że nikt mi tego nie obiecywał, tylko sama sobie to uroiłam.
Fabuła, jak dla mnie, zbudowana bardzo dobrze - z ogromnym zaciekawieniem czytałam kolejne strony i historie bohaterek. No i z każdą stroną coraz bardziej zagłębiałam się w akcję utworu. Ogólnie szaleństwa nie ma, ale książki się nie pozbędę i chętnie kiedyś jeszcze ją przeczytam