Pi razy drzwi. Szkice o liczeniu, myśleniu i istnieniu

Tłumaczenie: Katarzyna Lipszyc
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
PI in the Sky: Counting, Thinking, and Being
yokopoko

Profesor astronomii na Uniwersytecie Sussex opowiada o świecie liczb i matematyki, przedstawiając jego narodziny, ciekawe dzieje i fascynującą przyszłość. Książka składa się z kilkudziesięciu krótkich szkiców, napisanych barwnie, zajmująco i z poczuciem humoru.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1996

Koval | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

„Matematyka jest królową nauk” – głosi stare porzekadło. Z pewnością odnosi się to do całego postępu technicznego jaki się dokonał, ale jeżeli przyjrzeć się innym naukom przyrodniczym, to bez niej nigdy nie udałoby się ich opisać w tak zgrabnej formie. Można śmiało przyjąć tezę, że matematyka jest pewnym specyficznym językiem, lecz John Barrow próbuje dowieść, iż oprócz tego stanowi również coś więcej. Co? Na to autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Na początku następuje zgrabne rozdzielenie matematyki na dwie części: tą techniczną, badawczą, związaną z technologią i codziennym życiem oraz jej teoretyczną odmianę, która opiera się na mniej lub bardziej abstrakcyjnych tworach. Książka skupia się właśnie na tej drugiej. Można powiedzieć, że stanowi przegląd historii i rozwoju myśli matematycznej na przestrzeni dziejów: począwszy od najdawniejszych, starożytnych kultur przez epoki nowożytne aż do współczesności. Efektownie ukazany został postęp, jakiego dokonywała w tej materii...

Matias Szostak | 2015-05-31
Na półkach: Science, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2015

Matematyka, filozofia, filozofia matematyki.
Bardzo ciekawe wprowadzenie w to jak kształtowało się nasze myślenie matematyczne, skąd się bierze i co w zasadzie znaczy. Interesujące przykłady. Jednego wieczora wciągnęła mnie bardziej niż jakiś thriller.

Maanwe | 2014-10-30

Historia liczb opowiedziana we wspaniały sposób.

bies | 2016-11-20
Gosia | 2016-07-14