Zgłosuj na książki roku 2017

Ukryta rzeczywistość. W poszukiwaniu wszechświatów równoległych

Tłumaczenie: Marek Krośniak
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The hidden reality
fizyka, wszechświaty, czas, przestrzeń
Ag2S

Na początku XX wieku Einstein pokazał, jak znaleźć wszystkie wszechświaty niesprzeczne ze znanymi prawami fizyki oraz naturą oddziaływań grawitacyjnych, odtworzyć ich przeszłość i poznać przyszłość. Jednak w praktyce okazało się to wcale nie takie łatwe. Od tamtego czasu astronomowie, matematycy i fizycy zadają sobie wiele trudu, by uzyskiwać kolejne rozwiązania skomplikowanych równań Einsteina odpowiadające poszczególnym wszechświatom. „Ukryta rzeczywistość” przedstawia ich wysiłki i możliwości, jakie się dzięki nim stopniowo otwierają.

W książce Briana Greena napotkamy wszechświaty, w których prawa fizyki zmieniają się w czasie i przestrzeni, wszechświaty z ukrytymi wymiarami czasoprzestrzennymi, wszechświaty, które są wieczne, wszechświaty znajdujące się wewnątrz czarnych dziur, wszechświaty, których ewolucja nieoczekiwanie dobiega końca, wszechświaty zderzające się ze sobą, wszechświaty inflacyjne oraz wszechświaty, które powstają z czegoś innego – albo i wręcz z niczego.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Piękno nauki

Jeśli czytelnik usłyszy słowo wszechświaty równoległe od razu rzuca hasło - fantastyka. A co, gdy mamy do czynienia z nauką, a nie fikcją? Matematycznymi równaniami i mechaniką kwantową we współczesnej fizyce? Wszechświaty wieczne, te znajdujące się w czarnych dziurach, inflacyjne, zderzając się ze sobą lub powstające z niczego? A jeśli weźmiemy pod uwagę koncepcję multiświata czyli cały ogół wszechświatów? Prawda to czy tylko kolejna porywcza wyobraźnia autora?

Brian Green wprowadza czytelnika do wizji wszechświatów w sposób wyjątkowo klarowny. Nie rzuca na głęboką wodę, nie używa naukowego języka, tłumaczy rzeczy mniej pojęte. Wszystko podparł przykładami i rysunkami, co dało jeszcze bardziej czytelny obraz, czym jest teoria strun, hologramy, promieniowanie Hawkinga i gdzie znajdują się obecnie granice badań wieloświatów.

Książka, którą nawet oporny humanista jest stanie ogarnąć i to bez najmniejszego problemu. Fakt, pojawia się wiele opisów teorii, ale opisane są one przystępnie. Co ważne autor nie zamęcza czytelnika matematycznymi równaniami, tylko wszystko zamieścił w obszernych przypisach znajdujących się na końcu powieści. Więc jeśli ktoś chce się zagłębić w owe teorie, to będzie w pełni usatysfakcjonowany.

„Ukryta rzeczywistość” zmusza do własnych przemyśleń i poszukiwań. Autor przedstawił wysiłki wszystkich naukowców, zaczynając od Jamesa Maxwella i Alberta Einsteina, a skończywszy na Hugh Everetta bazującym na równaniach obu twórców.

Green nie stara się nas...

Green nie stara się nas na siłę przekonywać do swoich racji. Sam powiedział, że nikt nie powinien być przekonany do czegokolwiek, co nie jest dowiedzione za pomocą potwierdzonych danych. Dlatego pokazuje jedynie jedną z dróg obraną w dziedzinie nauki, którą analizuje od kilku lat: „Moją intencją jest wyjaśnienie jasno i ściśle wszystkich intelektualnych przesłanek i teoretycznych założeń, dzięki którym fizycy stawiają tezę, że nasz Wszechświat jest tylko jedynym z wielu”.

Warto sięgnąć po „Ukrytą rzeczywistość” chociażby po to, aby mieć szerszy pogląd na to, co pewnego dnia może się stać z granicami rzeczywistości, dzięki tak szybko rozwijającej się nauce. Nawet, a może i przede wszystkim wtedy, gdy uważamy je tylko za spekulacje.

Katarzyna Barańska

Yod | 2014-03-20

Piękne kompendium wiedzy a właściwie przypuszczeń współczesnych naukowców na temat możliwości występowania innych wszechświatów. Od tych tworzących się w naszej przestrzeni na skutek wiecznej inflacji, przez te wynikające z wielowymiarowości przestrzeni koniecznej w Teorii Strun czy też będących składową Interpretacji Everetta mechaniki kwantowej aż po Wszechświaty Wirtualne powstałe wewnątrz komputerów. Różnych typów autor prezentuje znacznie więcej.
Jako że książka nie jest bo nie może być stricte naukowa bowiem dywagacje nt. Wszechświatów Równoległych nie wyszły poza stadium nieśmiałych hipotez jest napisana łatwym i przystępnym językiem bez żadnej skomplikowanej matematyki. Czyta się więc łatwo, lekko i przyjemnie o ile kogoś tematyka interesuje :-)

Bartowski | 2017-07-03

Pozycja traktująca o współczesnych koncepcjach dotyczących wszechświata, wieloświatów, światów równoległych,światów bran i wielu, wielu innych. Niestety autor wdaje się również w filozoficzne rozważania o naturze nauki, teorii. Odpowiedz na pytanie :,,czy żyjemy w Matrixie?" po przeczytaniu tej książki pozostaje nadal otwarta...

bigi | 2017-05-18
Tomek W | 2017-02-25