Struktura kosmosu. Przestrzeń, czas i struktura rzeczywistości

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The fabric of the cosmos : space, time, and the texture of reality
8374691913
astronomia, astrofizyka, kosmos
Barbara

Przestrzeń i czas tworzą podstawową strukturę kosmosu. A mimo to cały czas są jednymi z najbardziej tajemniczych pojęć. Czy przestrzeń jest bytem? Dlaczego czas ma kierunek? Czy Wszechświat mógłby istnieć bez przestrzeni i czasu? Czy można się przenieść w przeszłość? Brian Greene, odpowiadając na te i inne fascynujące pytania, zaprasza na wspaniałą wycieczkę po Wszechświecie, podczas której...

Brian Greene, odpowiadając na te i inne fascynujące pytania, zaprasza na wspaniałą wycieczkę po Wszechświecie, podczas której zajmująco opowiada o najnowszych i najważniejszych osiągnięciach współczesnej fizyki i kosmologii, poczynając od niezmiennej rzeczywistości Newtona, przez płynną czasoprzestrzeń Einsteina, aż po splątaną rzeczywistość mechaniki kwantowej. Tę wspaniałą opowieść kończy wizja niezwykłego, jedenastowymiarowego „multiwszechświata”, o pulsującej, bezustannie zmieniającej się strukturze, gdzie sama przestrzeń i czas mogą ulec podziałowi na mniejsze, bardziej podstawowe wielkości. Oto pod powierzchnią znanego nam świata fizyka odkrywa nowe oblicze rzeczywistości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dan | 2015-08-16

Efekty relatywistyczne, kwantowe wymazywanie i skala inflancji fascynujące jak zawsze, ale na superstrunach i branach już z lekka poziewuję, swoista scholastyka ery akceleratorów. Niemniej książka w swojej klasie rewelacyjna.

bies | 2016-10-16
cabal512 | 2016-07-11