Stałe natury. O liczbach skrywających najgłebsze tajemnice Wszechświata
- Kategoria:
- astronomia, astrofizyka
- Tytuł oryginału:
- The Constants of Nature: The Numbers That Encode the Deepest Secrets of the Universe
- Wydawnictwo:
- Copernicus Center Press
- Data wydania:
- 2017-10-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-10-12
- Liczba stron:
- 400
- Czas czytania
- 6 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378863397
- Tłumacz:
- Rafał Śmietana
- Tagi:
- fizyka astronomia Wszechświat kosmologia astrofizyka
Co to są stałe przyrody? Czy naprawdę się nie zmieniają? Czy życie powstałoby, gdyby były one choć trochę inne?
Rzeczywistością, jaką znamy, rządzi zbiór stałych – liczb i wartości określających działanie sił takich jak grawitacja, prędkość światła oraz masy cząstek elementarnych. W swojej książce John D. Barrow poddaje drobiazgowej analizie ich wpływ na powstanie znanego nam Wszechświata. Sugeruje jednak, że w zamierzchłej przeszłości podstawowe siły przyrody mogły być inne oraz że ich ewolucja jeszcze się nie skończyła.
W barwny i przystępny sposób Autor prezentuje katalog niezwykłych zbiegów okoliczności, które umożliwiły powstanie życia na Ziemi. Co by się jednak stało, gdyby okoliczności te uległy choćby nieznacznym zmianom? Następstwa wahań praw fizyki okazują się bardzo brzemienne w skutki. Na przykład niewielka zmiana stosunku mas elektronu i protonu spowoduje, że atomy przestaną istnieć, a wraz z nimi świat, jaki znamy.
„Fascynująca. Syrenia pieśń o stałych przyciąga najtęższe umysły zajmujące się fizyką i kosmologią”.
– The Washington Post Book World
„Barrow potrafi wspaniale opowiadać. Książka pełna jest wspaniałych, sugestywnych obrazów, które aż chce się zapamiętać”.
– The Guardian
„Fascynująca... Główną zaletą książki jest różnorodność poruszanych w niej tematów”.
– Nature
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 124
- 53
- 25
- 3
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Stałe natury. O liczbach skrywających najgłebsze tajemnice Wszechświata
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
To świetna książka , wymagająca intelektualnie, ale można sprostać temu wymaganiu. Autor daje pole do wyobrażni , także dla Boga i Jego miejsca we Wszechświecie, niczego nie odrzucając ani nie sugerując wprost. Jego książka to poezja dla inteligentych ludzi. Tak, kupię jeszcze inne ksiązki Barrowa i je poczytam , delektując sie smakiem i wiedzą . Nie jest jak inni, zawzięci ludzie , wyrokujący przeciw
Bogu we Wszechświecie, podczas gdy wnioski o Transcendencji nasuwają sie same. Moje poglądy są zbieżne z poglądami tego uczonego. Chwała za jego ogromną wiedzę i wspaniały talent . Bedę fanką ! Czytajcie , mądrzy ludzie !!!
Aa ,i jeszcze jedno zasada antropiczna jest faktem naukowym, nie hipotezą. Nie akceptujac faktow jestescie nienaukowi, a Barrow to nie byle fizyk!
To świetna książka , wymagająca intelektualnie, ale można sprostać temu wymaganiu. Autor daje pole do wyobrażni , także dla Boga i Jego miejsca we Wszechświecie, niczego nie odrzucając ani nie sugerując wprost. Jego książka to poezja dla inteligentych ludzi. Tak, kupię jeszcze inne ksiązki Barrowa i je poczytam , delektując sie smakiem i wiedzą . Nie jest jak inni,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ punktu widzenia fizyki i ogólnie nauki jest ok ale ciężko się czyta. Trzeba się troszkę wysilić aby ją ukończyć
Z punktu widzenia fizyki i ogólnie nauki jest ok ale ciężko się czyta. Trzeba się troszkę wysilić aby ją ukończyć
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTytuł nie całkiem pasuje do treści, a podtytuł — "O liczbach skrywających najgłębsze tajemnice Wszechświata" — jest już bardzo naciągany. Owszem, w tej książce sporo stron poświęcono stałym, ale nie wydaje mi się, że najwięcej. To bardziej historia podejścia fizyki do stałych. Jeszcze na początku jest o nich stosunkowo dużo, ale im dalej w las, tym więcej dygresji. O zasadzie antropicznej (to chyba konik Autora),o historiach alternatywnych, o liczbie wymiarów...
Zabrakło mi porządnego wprowadzenia dla laików — wymienienia najważniejszych stałych i ich zdefiniowania. Czym jest stała struktury subtelnej — mogę się tylko domyślać na podstawie napomknień, jednostki Plancka — przewijają się po kartkach, ale bez omówienia, stała Avogadra — pojawia się dopiero w przypisach... Ja wiem, że to nie jest stała fundamentalna, że to liczba ustalona dość arbitralnie, ale chyba można o niej wspomnieć w tekście książki poświęconej stałym?
Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/05/stae-natury-dygresyjnie.html
Tytuł nie całkiem pasuje do treści, a podtytuł — "O liczbach skrywających najgłębsze tajemnice Wszechświata" — jest już bardzo naciągany. Owszem, w tej książce sporo stron poświęcono stałym, ale nie wydaje mi się, że najwięcej. To bardziej historia podejścia fizyki do stałych. Jeszcze na początku jest o nich stosunkowo dużo, ale im dalej w las, tym więcej dygresji. O...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka w ciekawy sposób objaśnia jak z systemu miar opartego na łokciach i krokach poprzez cale, kilogramy i sekundy doszliśmy do dwóch prawdziwych stałych natury - to znaczy liczb, które są niezmienne w dowolnym miejscu we Wszechświecie. A później opisuje różnego rodzaju teorie i eksperymenty, które mogłyby tej stałości zagrozić lub też ją potwierdzić. Tak więc maglujemy te biedne stałe przez teorie strun, inne wymiary (zarówno czasowe jak i przestrzenne),wieloświaty, itp. :). W opowieści pojawia się wielu znanych fizyków z |X i XX wieku, którzy nie tylko są pokazani z punktu widzenia ich wkładu naukowego, ale również w postaci wzajemnych relacji (naprawdę można poczuć klimat środowiska naukowego z czasów Einsteina). Osobiście nie podobał mi się rozdział dotyczący zasady antropicznej, który był nużący i chaotyczny. Za to tuż za nim jest opisany naprawdę ciekawy przypadek pewnej afrykańskiej kopalni.
Odejmuję 2 gwiazdki za zasadę antropiczną i polecam tę książkę każdemu, kto chce poczuć jak mali jesteśmy wobec rozmiarów Wszechświata i jednocześnie poczuć z tego powodu dumę zamiast wpadać w depresję.
Książka w ciekawy sposób objaśnia jak z systemu miar opartego na łokciach i krokach poprzez cale, kilogramy i sekundy doszliśmy do dwóch prawdziwych stałych natury - to znaczy liczb, które są niezmienne w dowolnym miejscu we Wszechświecie. A później opisuje różnego rodzaju teorie i eksperymenty, które mogłyby tej stałości zagrozić lub też ją potwierdzić. Tak więc maglujemy...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka spełniła moje oczekiwania definiując stałe natury oraz ujęcie stałej natury subtelnej jako przejaw kombinacji znanych wartości najbardziej elementarnych stałych. Wzmianki historyczne rozjaśniają obraz sytuacji, choć wprowadzają też pewną tendencyjność. Jednak nadają też książce klimatu i pewnej autentyczności.
Na plus, że nie dopatrzyłam się literówek w moim wydaniu. Przypisy uaktualniają treść o nowsze dane, co bardzo mi się podoba.
Jedno, co mi się nie podobało to dane odnośnie alfa centauri, ale autor jest kosmologiem, więc możliwe, że po prostu ma dokładniejsze informacje, niż zawarte w internecie.
Książka spełniła moje oczekiwania definiując stałe natury oraz ujęcie stałej natury subtelnej jako przejaw kombinacji znanych wartości najbardziej elementarnych stałych. Wzmianki historyczne rozjaśniają obraz sytuacji, choć wprowadzają też pewną tendencyjność. Jednak nadają też książce klimatu i pewnej autentyczności.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa plus, że nie dopatrzyłam się literówek w moim...
Niebanalna książka o zagadnieniach, o których na co dzień się nie myśli. Dywagacje o życiu, wszechświecie i całej reszcie podane w sposób przystępny i bardzo ciekawy.
Niebanalna książka o zagadnieniach, o których na co dzień się nie myśli. Dywagacje o życiu, wszechświecie i całej reszcie podane w sposób przystępny i bardzo ciekawy.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZwykle piszę dość sążniste recenzje, tym razem jednak postaram się skoncentrować i skupić na najważniejszym. Książka była dla mnie sporym rozczarowaniem, gdyż spodziewałem się czegoś innego, bazując na jej tytule i opisach. Liczyłem bowiem na to, że autor przybliży nam najistotniejsze stałe natury, historię ich wyznaczania, ewolucję, a także znaczenie dla otaczającej nas rzeczywistości. Co jednak najbardziej mnie interesowało i na co najbardziej liczyłem: rozważania dotyczące skutków zmian tych stałych na rzeczywistość właśnie. Tak, w przypadku stałej subtelnej jest w tej książce trochę takich rozważań, ale to o wiele za mało, a temat to niezmiernie ciekawy.
Zamiast tego mamy rozważania autora, który w zasadzie stale się powtarza i pisze to samo w innej formie, nie wnosząc nic nowego do treści książki. To w dużej mierze rozważania o zasadzie antropicznej, której nie akceptuję, oraz inne pierdoły. Nie ma jednak tego, co chciałem dostać.
Zwykle piszę dość sążniste recenzje, tym razem jednak postaram się skoncentrować i skupić na najważniejszym. Książka była dla mnie sporym rozczarowaniem, gdyż spodziewałem się czegoś innego, bazując na jej tytule i opisach. Liczyłem bowiem na to, że autor przybliży nam najistotniejsze stałe natury, historię ich wyznaczania, ewolucję, a także znaczenie dla otaczającej nas...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to