Stałe natury. O liczbach skrywających najgłebsze tajemnice Wszechświata

Okładka książki Stałe natury. O liczbach skrywających najgłebsze tajemnice Wszechświata John Barrow
John Barrow Wydawnictwo: Copernicus Center Press astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
The Constants of Nature: The Numbers That Encode the Deepest Secrets of the Universe
Copernicus Center Press
2017-10-12
2017-10-12
Rafał Śmietana
fizyka astronomia Wszechświat kosmologia astrofizyka

To świetna książka , wymagająca intelektualnie, ale można sprostać temu wymaganiu. Autor daje pole do wyobrażni , także dla Boga i Jego miejsca we Wszechświecie, niczego nie odrzucając ani nie sugerując wprost. Jego książka to poezja dla inteligentych ludzi. Tak, kupię jeszcze inne ksiązki Barrowa i je poczytam , delektując sie smakiem i wiedzą . Nie jest jak inni, zawzięci ludzie , wyrokujący przeciw
Bogu we Wszechświecie, podczas gdy wnioski o Transcendencji nasuwają sie same. Moje poglądy są zbieżne z poglądami tego uczonego. Chwała za jego ogromną wiedzę i wspaniały talent . Bedę fanką ! Czytajcie , mądrzy ludzie !!!
Aa ,i jeszcze jedno zasada antropiczna jest faktem naukowym, nie hipotezą. Nie akceptujac faktow jestescie nienaukowi, a Barrow to nie byle fizyk!

Tytuł nie całkiem pasuje do treści, a podtytuł — "O liczbach skrywających najgłębsze tajemnice Wszechświata" — jest już bardzo naciągany. Owszem, w tej książce sporo stron poświęcono stałym, ale nie wydaje mi się, że najwięcej. To bardziej historia podejścia fizyki do stałych. Jeszcze na początku jest o nich stosunkowo dużo, ale im dalej w las, tym więcej dygresji. O zasadzie antropicznej (to chyba konik Autora),o historiach alternatywnych, o liczbie wymiarów...

Zabrakło mi porządnego wprowadzenia dla laików — wymienienia najważniejszych stałych i ich zdefiniowania. Czym jest stała struktury subtelnej — mogę się tylko domyślać na podstawie napomknień, jednostki Plancka — przewijają się po kartkach, ale bez omówienia, stała Avogadra — pojawia się dopiero w przypisach... Ja wiem, że to nie jest stała fundamentalna, że to liczba ustalona dość arbitralnie, ale chyba można o niej wspomnieć w tekście książki poświęconej stałym?

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/05/stae-natury-dygresyjnie.html

Książka w ciekawy sposób objaśnia jak z systemu miar opartego na łokciach i krokach poprzez cale, kilogramy i sekundy doszliśmy do dwóch prawdziwych stałych natury - to znaczy liczb, które są niezmienne w dowolnym miejscu we Wszechświecie. A później opisuje różnego rodzaju teorie i eksperymenty, które mogłyby tej stałości zagrozić lub też ją potwierdzić. Tak więc maglujemy te biedne stałe przez teorie strun, inne wymiary (zarówno czasowe jak i przestrzenne),wieloświaty, itp. :). W opowieści pojawia się wielu znanych fizyków z |X i XX wieku, którzy nie tylko są pokazani z punktu widzenia ich wkładu naukowego, ale również w postaci wzajemnych relacji (naprawdę można poczuć klimat środowiska naukowego z czasów Einsteina). Osobiście nie podobał mi się rozdział dotyczący zasady antropicznej, który był nużący i chaotyczny. Za to tuż za nim jest opisany naprawdę ciekawy przypadek pewnej afrykańskiej kopalni.
Odejmuję 2 gwiazdki za zasadę antropiczną i polecam tę książkę każdemu, kto chce poczuć jak mali jesteśmy wobec rozmiarów Wszechświata i jednocześnie poczuć z tego powodu dumę zamiast wpadać w depresję.

Książka spełniła moje oczekiwania definiując stałe natury oraz ujęcie stałej natury subtelnej jako przejaw kombinacji znanych wartości najbardziej elementarnych stałych. Wzmianki historyczne rozjaśniają obraz sytuacji, choć wprowadzają też pewną tendencyjność. Jednak nadają też książce klimatu i pewnej autentyczności.
Na plus, że nie dopatrzyłam się literówek w moim wydaniu. Przypisy uaktualniają treść o nowsze dane, co bardzo mi się podoba.
Jedno, co mi się nie podobało to dane odnośnie alfa centauri, ale autor jest kosmologiem, więc możliwe, że po prostu ma dokładniejsze informacje, niż zawarte w internecie.

Na plus, że nie dopatrzyłam się literówek w moim...

Zwykle piszę dość sążniste recenzje, tym razem jednak postaram się skoncentrować i skupić na najważniejszym. Książka była dla mnie sporym rozczarowaniem, gdyż spodziewałem się czegoś innego, bazując na jej tytule i opisach. Liczyłem bowiem na to, że autor przybliży nam najistotniejsze stałe natury, historię ich wyznaczania, ewolucję, a także znaczenie dla otaczającej nas rzeczywistości. Co jednak najbardziej mnie interesowało i na co najbardziej liczyłem: rozważania dotyczące skutków zmian tych stałych na rzeczywistość właśnie. Tak, w przypadku stałej subtelnej jest w tej książce trochę takich rozważań, ale to o wiele za mało, a temat to niezmiernie ciekawy.
Zamiast tego mamy rozważania autora, który w zasadzie stale się powtarza i pisze to samo w innej formie, nie wnosząc nic nowego do treści książki. To w dużej mierze rozważania o zasadzie antropicznej, której nie akceptuję, oraz inne pierdoły. Nie ma jednak tego, co chciałem dostać.

Niebanalna książka o zagadnieniach, o których na co dzień się nie myśli. Dywagacje o życiu, wszechświecie i całej reszcie podane w sposób przystępny i bardzo ciekawy.

Z punktu widzenia fizyki i ogólnie nauki jest ok ale ciężko się czyta. Trzeba się troszkę wysilić aby ją ukończyć

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Literatura popularnonaukowa
  • Chcę mieć :D
  • W kolejce
  • CP - Astrofizyka

Dodaj cytat z książki Stałe natury. O liczbach skrywających najgłebsze tajemnice Wszechświata