Alicja w krainie kwantów. Alegoria fizyki kwantowej

Tłumaczenie: Piotr Rączka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Alice in Quantumland. An Allegory of Quantum Physics
83-7180-971-9
Agnieszka

Alicja w krainie kwantów? Pomyłka czy za daleko posunięta licentia poetica ? A może świadome nawiązanie do przygód pana Tompkinsa, znanego również polskim czytelnikom? Tak czy owak, tytuł brzmi intrygująco. Oto stajemy się świadkami wędrówki po świecie, w którym obowiązują zasada nieoznaczoności, zakaz Pauliego i inne dziwne, by nie rzec - dziwaczne, prawa. Bo jak inaczej określić zasady, które całkiem poważnie dopuszczają rozważania o możliwości przenikania istot żywych przez ścianę?

yokopoko | 2010-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2010

Ta książka przerosła moje najśmielsze oczekiwania. :) Zamiast znikającego kota z Cheshire - znikający kot Schrödingera (ale oczywiście tylko wtedy, gdy zostanie zaobserwowany), elektrony z parasolką (spinem) do góry lub do dołu, niezwykle piękny kwark powabny... Bardzo udana książka, choć wymaga od czytelnika elementarnej wiedzy z zakresu fizyki kwantowej. Zdecydowanie polecam! :)

daniel90 | 2010-10-06
Przeczytana: 06 października 2010

Książka o tyle ciekawa, że wydaje się ociekać abstrakcją wykreowaną przez chory umysł, jednak tak naprawdę opisuje świat i prawa nim rządzące. Widywałem lepszą fabułę, jednak celem tej książki nie jest fabuła lecz treść merytoryczna.
Gorąco polecam tę pozycję osobom, które chcą posmakować mechaniki kwantowej.

gullitkrk | 2012-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o kocie, który żyje i nie żyje jednocześnie, popatrzyłem się z zaciekawieniem na nauczyciela w liceum i zacząłem grzebać w podstawach fizyki kwantowej. Kiedy na studiach powiedziano mi, że nie da się cząstki zlokalizować i zmierzyć jednocześnie, nie zrobiło to już na mnie większego wrażenia.

Na 'Alicję...' trafiłem całkiem przypadkiem. Szukałem akurat na bibliotecznej półce jednej z kosmologicznych pozycji Hellera. Stała w złym miejscu, wziąłem ją do ręki, by przełożyć na właściwe miejsce i... Zamiast znaleźć się na regale, trafiła w moje ręce.

Przyznam szczerze, zaskoczenie książką było niemałe. Ubranie podstaw w teorii kwantów w tak zgrabną opowieść to wręcz mistrzostwo. Zaskakuje zarówno sama kocnepcja, jak i humor. Ten ostatni, niestety, miejscami jest nieco wymuszony, lecz może wina nie leży tu po stronie autora, a tłumaczenia? Moje wątpliwości budzą też objaśnienia zamieszczone przez autora dla fizycznych żółtodziobów. Obawiam się, że mogą...

Mniszka | 2016-03-27
Przeczytana: 08 lutego 2016

Wyjaśnienie fizyki kwantowej w formie opowiadania o Alicji, która w świecie kwantów np. spotyka elektron i prowadzi z nim rozmowę o zasadach rządzącym mikroświatem. Momentami opowiadanie było trochę nudne, ale duży plus za wyjaśnienie trudnej dziedziny w bardzo przystępny sposób i za pomysłowość autora.
Edit: Teraz po pół roku od przeczytania książki wciąż pamiętam wiele zagadnień właśnie dzięki temu, że były one wyjaśnione w formie historyjki, przez co można było sobie wszystko łatwiej wyobrazić i lepiej zapamiętać, nie było to takie abstrakcyjne. Wciąż widzę przed oczami wagon pociągu, gdzie w poszczególnych przedziałach może zasiąść tylko jeden elektron o danym spinie (jest to zakaz Pauliego- tylko jeden elektron może przebywać w danym stanie kwantowym).

moni90 | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Fizyka
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Pewnie każdy się zastanawia jak można napisać książkę w której jest tyle fizyki (mechaniki kwantowej) odpowiedz na pewno zna Robert Gilmore. Dobra powieść, ale przede wszystkim dla przyszłych fizyków lub osób które się nią interesują. Myślę, że to nie jest pozycja dla wszystkich (zwłaszcza osób, które słycząc słowo fizyka mają ciarki). Na pewno ta pozycja będzie przydatna osobom, które na studiach mają mechanikę kwantową - to ułatwi im zdecydowanie pojąć o co chodzi.

krasnylud | 2015-06-16

Choć miejscami mimo alegorii (a może przez nie właśnie) trudno było zrozumieć przekaz, jest to świetna książka dla ogarnięcia, tego najprostszego, fizyki kwantowej. Która, nie tylko w tym wydaniu jest ciekawa, ale szczególnie w tym zrozumiała.

Ewelina | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Nie polecam osobom, które nie miały do czynienia z fizyką.

Beata | 2016-06-17
Przeczytana: 19 lipca 2016