Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Quantum: Einstein, Bohr and the Great Debate About the Nature of Reality
fizyka, kwant, nauka
Michał

Jeden z najlepszych przewodników po problemach współczesnej fizyki. „Kwantowy świat” to fascynująca i błyskotliwie napisana opowieść o fundamentalnej rewolucji w nauce, jaką przyniosła teoria kwantów. To elegancki, przejrzysty przewodnik po fizyce kwantowej, a jednocześnie wyczerpujące i błyskotliwe sprawozdanie z obejmujących dwie wojny światowe dziesięcioleci wypełnionych niezwykłymi...

Jeden z najlepszych przewodników po problemach współczesnej fizyki.

„Kwantowy świat” to fascynująca i błyskotliwie napisana opowieść o fundamentalnej rewolucji w nauce, jaką przyniosła teoria kwantów. To elegancki, przejrzysty przewodnik po fizyce kwantowej, a jednocześnie wyczerpujące i błyskotliwe sprawozdanie z obejmujących dwie wojny światowe dziesięcioleci wypełnionych niezwykłymi odkryciami i zażartymi dyskusjami naukowymi. Manjit Kumar ukazuje również zderzenie przekonań i sposobu myślenia Alberta Einsteina i Nielsa Bohra.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Shino11 | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Nauka/Studia

Książka odkryła przede mną nieznane oblicza naukowców, które nasuwają jedną jedyną myśl, że w życiu nienaukowym wielcy ludzie wcale nie byli klarowni i znamiennie oszlifowani pod względem charakteru. Einstein po przeczytaniu paru stron zmalał w moich oczach. Czy taki miał być zamysł, raczej nie. Fizykę w książce zaznaczono, ale nie rozwinięto. Nie jest to zatem przekład skomplikowanej nauki na prostą i popularyzacja wiedzy, a przybliżenie życia ludzi, którym przypisuje się odkrycia, zupełnie, jakby słowem autor kreślił jakiś serial.

Maciej Draws | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Rewelacyjna książka na temat historii fizyki XX wieku. Od modelu ciała doskonale czarnego poprzez prawo przesunięć Wiena, zjawisko fotoelektryczne, promieniotwórczość, modele atomu, dualizm korpuskularno-falowy, równanie Schrödingera, zasadę nieoznaczoności Heisenberga, różne eksperymenty myślowe Einsteina po nierówności Bella. Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza w miarę zrozumiała dla wszystkich, ze względu na fakt, że poruszane w niej problemy omawiane są w szkole średniej na lekcjach fizyki. Część druga: zjawisko Comptona, kopenhaska interpretacja mechaniki kwantowej, eksperyment EPR, zagadnienia lokalności czy nierówności Bella to już niestety trochę wyższa szkoła jazdy. Mimo wszystko książka bardzo ciekawa, napisana w miarę prostym językiem, porusza różne ciekawe aspekty również historyczne. Książkę można traktować jak „podręcznik historii” z fizyki choć brakuje w niej szerszego omówienia splątania, teleportacji oraz Modelu Standardowego. POLECAM !!!

Oleg | 2018-11-30
Przeczytana: 2018 rok

Jak pewnie większość czytelników nastawiłem się na świetną pozycję popularnonaukową. Jednak, jak sam tytuł niniejszej książki wskazuje „wielki spór o naturę rzeczywistości”, jest to w mojej opinii książka filozoficzna (ukazująca filozoficzne, często intuicyjne próby uchwycenia rzeczywistości świata mikro) z wplecionymi elementami historii fizyki oraz wieloma wątkami biograficznymi naukowców będących protoplastami teorii kwantów. Jeśli tak traktować tę pozycję sprawdza się w moim odczuciu znakomicie i była dla mnie miłym wprowadzeniem w "kwantowy świat" - w którym spędziłem mile czas. Za wielki plus książki uważam właśnie wątki biograficzne (krytykowane poniżej). Po raz kolejny (podobne odczucia mam po przeczytaniu „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie") dzięki takiej konstrukcji książki możemy dowiedzieć się, iż ludzie pokroju Einsteina, Bohra, Schrödingera, Boltzmana to mimo swojej wielkiej sławy, inteligencji, wyobraźni, nieszablonowemu sposobowi myślenia i...

Pink_Shortbread | 2015-04-06

Bardzo słaba pozycja. Książka pełna zbędnych i wyjątkowo nudnych detali biograficznych ( jak wiadomo , życie większości wybitnych naukowców było nudne), które co chwila rozbijają główną myśl przewodnią, jaką jest historia fizyki kwantowej. Samej fizyki w tej pozycji jest niestety bardzo niewiele, większość zagadnień traktowana jest bardzo pobieżnie nawet jak na pozycję popularno - naukową co sprawia, że czytelnik - laik nie zrozumie ani wagi ani doniosłości narodzin dziedziny fizyki, jaką jest fizyka kwantowa.

Maanwe | 2015-01-21

Rewelacyjna książka!
Opowieść o narodzinach fizyki kwantowej napisana niczym dobry kryminał.

Carmel | 2013-04-14
Na półkach: Fizyka_2, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2013

Ciekawe historyczne spojrzenie na narodziny mechaniki kwantowej. Szczególnie lata 1924-1926.

yuutoo | 2014-05-15

Książka niezwykle ciekawa, nie tylko dla osób zainteresowanych fizyką.

Ziemniak | 2018-11-25
jasq | 2018-07-06