Osiem lekcji o nieskończoności. Matematyczna przygoda

Okładka książki Osiem lekcji o nieskończoności. Matematyczna przygoda Haim Shapira
Okładka książki Osiem lekcji o nieskończoności. Matematyczna przygoda
2024-01-18
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
matematyka nieskończoność nauka

Lubicie łamigłówki matematyczne?

W podróży, w której naszym przewodnikiem będzie znany matematyk i autor wielu bestsellerów, Haim Shapira, zapoznasz się z najpiękniejszym i najbardziej tajemniczym pojęciem wymyślonym przez człowieka, jakim jest nieskończoność. Pojęciem, które kłóci się ze zdrowym rozsądkiem i od wieków intryguje genialnych myślicieli. Po drodze spotkasz wielu gigantów myśli: Pitagorasa, Zenona i Euklidesa, Al-Chuwarizmiego, Sophie Germain, Sofję Kowalewską i Emmy Noether, Georga Cantora i Bertranda Russella, a także Srinivasę Ramanujana. Poznasz też mnóstwo intrygujących paradoksów: paradoksy Zenona, nieskończony hotel Hilberta, opowieść o Achillesie i bogach, niebie i piekle, paradoks Rossa-Littlewooda, paradoks Galileusza oraz wiele innych.

Jestem fanem zagadek matematycznych i świata liczb, choć z natury jestem humanistką. Matematyczne obliczenia na temat nieskończoności brzmią przerażająco, nudno lub nie zatrzymamy wzroku nawet na chwilę. Autor przedstawia nam osiem lekcji w bardzo przystępny sposób – nie sama sucha teoria, ale także zagadki, nad którymi możemy sami pogłówkować.

Autor korzysta z wiedzy wielu znanych myślicieli, przybliżając nam ich idee. Znajdziemy tu cytaty lub historię takich postaci jak Pitagoras, Zenon, Euklides. Ciekawa książka, szczególnie dla tych, którzy lubią uczyć się nowych rzeczy. Paradoks nieskończoności, głębokie przemyślenia o najbardziej tajemniczym pojęciu w całej matematyce.

Lubicie łamigłówki matematyczne?

Czym jest nieskończoność?

Matematyczne obliczania na temat nieskończoności zazwyczaj brzmią przerażająco albo nudno, ale nie tutaj. Tu nie zabraknie humoru, a całość przedstawiona jest w bardzo przystępny sposób.

Autor, znany matematyk przybliża nam świat liczb i tajemnice tego niezwykłego pojęcia jakim jest właśnie nieskończoność.
Korzysta z wiedzy wielu znanych myślicieli, przybliżając nam ich idee -są to między innymi Pitagoras, Zenon, Euklides i wielu wielu innych.

Paradoksu nieskończoności, głębokie przemyślenia, najbardziej tajemnicze pojęcie w całej matematyce.

Ciekawa książka, szczególnie dla tych, którzy lubią się uczyć, poznawać nowe rzeczy i da ciekawi świata. Ale nawet jeśli matematyka nie jest waszą mocna stroną, i tak ta książka może was zaciekawić.

Czym jest nieskończoność?

Korzysta z wiedzy wielu znanych...

• PBW
  • Popularnonaukowe