Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los

Tłumaczenie: Paweł Strzelecki
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Drunkard's Walk: How Randomness Rules Our Lives
matematyka, popularnonaukowe
Pistacia

Dlaczego dobra historia jest często mniej prawdopodobna niż marne wyjaśnienie? Z jakimi zadaniami szczur radzi sobie lepiej od człowieka. Jak obliczyć, na ile różnych sposobów coś może się zdarzyć i dlaczego to jest ważne? Dlaczego losowość jest bardziej fundamentalnym pojęciem od przyczynowości? Książka Leonarda Mlodinowa poświęcona jest rachunkowi prawdopodobieństwa. Można w niej wyróżnić...

Książka Leonarda Mlodinowa poświęcona jest rachunkowi prawdopodobieństwa. Można w niej wyróżnić dwa główne motywy: pierwszy – prawdopodobieństwo w życiu codziennym, z licznymi przykładami; drugi – rozwój i powstanie rachunku prawdopodobieństwa na przestrzeni stuleci oraz wybitne postacie matematyków z tym związanych. Autor opisuje tu wybrane postacie wielkich uczonych, epizody z ich życia, dokonania i badania.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dariusz Karbowiak | 2015-01-29
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Dawno temu przeczytałem u M. Kundery w „Nieznośnej lekkości bytu” o zjawisku koincydencji. Do dziś jestem pod wrażeniem książki Czecha. Właśnie parę dni temu skończyłem czytać „Matematykę niepewności”, napisana w sposób ciekawy i zajmujący. Rachunek prawdopodobieństwa pokazany w sposób zrozumiały nawet dla laików. Autor wykazał jak przypadek decyduje o naszym życiu pisząc: „Przeprowadzając drobiazgowe oględziny, można się przekonać, że i w naszym życiu wiele ważnych wydarzeń mogło było potoczyć się inaczej, gdyby nie doszło do zbiegu rozmaitych drobnych okoliczności, gdybyśmy przypadkiem kogoś nie spotkali, gdyby nie trafiły się nam możliwości podjęcia takiej czy innej pracy.” Właśnie tak, szczególnie jeżeli chodzi o ludzi, których spotykamy i czasem zarażamy się nimi (José Ortega y Gasset - Dehumanizacja sztuki i inne eseje). Mimo, że autor przestrzega przed przyjmowanie wzorców gdyż może wprowadzić to nas w błąd. Jak choćby inaczej oceniana praca ucznia lepszego (zdarza się mi...

| 2012-09-21
Przeczytana: 21 września 2012

Jedna z najciekawiej napisanych książek o matematyce jaką zdarzyło mi się czytać. Wiele przykładów, zastosowanie praktyczne wiedzy z rachunku prawdopodobieństwa i statystyki oraz świetne opisy historii matematyki i częściowo filozofii. W książce znalazłem też wyjaśnienie mojego ulubionego paradoksu związanego z postrzeganiem zagadnień losowych. Polecam gorąco każdemu zainteresowanemu matematyką i nieprzewidywalnością.

Mariusz | 2010-10-17
Przeczytana: 01 września 2010

Czy rachunek prawdopodobieństwa może być fascynujący, dla mojego humanistycznego umysłu na pewno może być straszny, ale jak wszystko co straszne może być też niezwykle pociągające i taka jest właśnie ta książka, niezwykle pociągająca. Co rządzi naszym życiem jak bardzo zależymy od przypadków w naszym życiu i czy możemy na przypadek się przygotować odpowiedzi można znaleźć w tej naprawdę dobrej książce, którą zrozumie nawet taki antytalent matematyczny jak ja. Polecam.

gaba | 2014-08-25
Przeczytana: 28 lipca 2014

Życiowo o matematyce :)
Nie tylko dla matematyków!

kamwitsta | 2011-06-25

Głównie bardzo naciągana. Szkoda, bo na ten temat można by napisać coś znacznie ciekawszego, a przede wszystkim obiektywniejszego.

galma | 2011-07-19
Przeczytana: 18 września 2011

Ciekawa. Pomaga uwierzyć w swoje możliwości.

Alex | 2016-11-09
katya | 2016-10-27