Książka o niczym

The Book of Nothing
popularnonaukowa
Łukasz Lamża
nauka fizyka matematyka zero nic

Trochę się wynudziłam w pierwszej połowie (matematyka ok, filozofia gorzej, fizyka newtonowska meh), ale opis współcześnie rozwijanych zaganień fizycznych związanych z próżnią / nieskończonością jest wspaniały. Mam wrażenie że wytłumaczono mi pewne kwestie lepiej niż w niektórych książkach skupionych wyłącznie na fizyce i kosmologii. Dodatkowo takie smaczki jak siła...

Książka o Niczym to obszerna historia pojmowania przez człowieka idei nicości, zera i próżni na przestrzeni wieków.
Sama historia jest bardzo ciekawa, jednak sposób jej opowiedzenia jest miejscami mocno chaotyczny, co bardzo utrudnia zrozumienie poruszanych zagadnień. Być może wynika to z chęci przedstawienia historii systemów liczbowych, wielu tematów filozoficznych oraz...

Wbrew niektórym opiniom ja uważam, że to początek książki jest słabszy (prawie porzuciłem lekturę). Za to dalszą część przeczytałem dużo szybciej i z przyjemnością, wreszcie była to książka popularnonaukowa.

Do 1/3 extra pozniej meczaca az do nienmozmnosci czytania dalej. Ale dla pierwszej częsci warto ;)

Dobra na długie zimowe wieczory :) ciekawe rozważania, ale nie dla osób szukających lekkiej lektury.

Książka ciekawa, aczkolwiek pod względem jakościowym nieco nierówna. Można wyróżnić w niej dwie główne części odpowiadające z grubsza jej dwóm połowom, które nie zawsze wydają się do siebie przystawać pod względem tematycznym.

W pierwszej połowie autor analizuje historię powstania liczby zero w systemach obliczeniowych różnych kultur – od starożytnego Egiptu, Babilonii...

Najbardziej podobał mi się początek, gdzie szukaliśmy sensu zera i nicości, choć wiem, że to nie był cel książki. Gdy wchodzimy w fizykę niestety umyka mi sens i mam tylko ogólne wrażenie o co chodzi. Niestety bez odpowiedniej wiedzy sporo może umknąć. Szkoda też, że nie ma super obrazków, jak to książki fizyczne :)

Jak zwykle książka Barrowa jest bardzo ciekawa i miło się ją czyta - nie zawiera w ogóle nudnych rozdziałów, w przeciwieństwie do książek innych autorów dot. filozofii czy kosmosu, które przeczytałem.
Książka porusza pierw historię cyfry "0", a potem przechodzi do tematu próżni i ogólnie Wszechświata (jego powstanie, inflacja itd.). Fakt, niektóre tematy nijak mają się do...

Przyjemna lektura, lekko się ja czytało. Dobrze jest się dowiedzieć skąd w obliczeniach wzięło się zero. Polecam osobom interesującym się fizyka, matematyka i historia nauk ścisłych

Na półkach: , , , ,

Książka stanowi typowy i niechlubny produkt komercyjny starzejącego się naukowca.
Autor, kosmolog znany jest niestety z nagrody Templetona i głośnej publikacji "Anthropic cosmological principle", która wyrządziła wiele szkody nauce.
Barrow śledzi dzieje idei niczego, zera, nieskończoności i próżni. Zbiera wiele tematów luzno zwiazanych ze sobą.
Najciekawiej wyglądają...

• Literatura popularnonaukowa
  • Nauka
  • Filozofia
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Książka o niczym