Bezmiar matematycznej wyobraźni

Okładka książki Bezmiar matematycznej wyobraźni Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Okładka książki Bezmiar matematycznej wyobraźni
Krzysztof CiesielskiZdzisław Pogoda Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Na ścieżkach nauki
Prószyński i S-ka
2005-02-15
2005-02-15
popularnonaukowa krzysztof ciesielski zdzisław pogoda matematyka topologia na ścieżkach nauki

Okładka książki Królowa bez Nobla. Rozmowy o matematyce Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Królowa bez No... Krzysztof Ciesielsk...
Okładka książki Wielka księga zagadek. Matematyczna bombonierka Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Wielka księga ... Krzysztof Ciesielsk...
Okładka książki Epsilon Danuta Ciesielska, Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Epsilon Danuta Ciesielska, ...
Okładka książki Diamenty matematyki Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
Diamenty matem... Krzysztof Ciesielsk...

Bardzo dobra książka popularnonaukowa. Na niecałych trzystu stronach udało się przybliżyć zaskakująco wiele zaawansowanych zagadnień matematycznych w sposób przystępny dla czytelnika po szkole średniej, który nie zajmuje się matematyką na co dzień. Ciekawostki biograficzne matematyków i humorystyczne anegdoty pomagają skupić uwagę. Dłuższa recenzja na moim blogu:
www.abderites.weebly.com/bezmiar.html

Głównym grzechem tej książki jest fatalne poczucie humoru. Przypomina takiego nauczyciela, który na lekcji mówi nieśmieszne żarty i jest nimi zachwycony. Tutaj podobnie.

W dodatku różne tematy przedstawiane są po prostu nudnie, bez umiejętności wczucia się w czytelnika, takie mam wrażenie. Okej, jest kilka ciekawych anegdot, trochę wiedzy itp., ale za mało, aby tę książkę polecić.

Jedyny rozdział, który naprawdę coś wniósł do mojej wiedzy to opowieść o teorii mnogości i twierdzeniach Godla. To było interesujące.

Książkę zacząłem czytać przede wszystkim dlatego by lepiej zrozumieć rachunek różniczkowy. Niestety nie ma tu nawet rozdziału poświęconego temu zagadnieniu.

Z książki można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, niestety jest ona lekko przegadana i napisana z nieco archaicznym poczuciem humoru. Początkowe rozdziały, w których autorzy rozważają czym w ogóle jest matematyka i kim jest matematyk prawie skłoniły mnie do odłożenia książki. Dobrze, że tego nie zrobiłam, bo później zaczyna robić się ciekawiej. Pozycja zdecydowanie dla osób, które o matematyce wyższej co nieco już wiedzą, inny czytelnik raczej zrezygnuje z lektury.

Zapraszam na agatkaczyta.blogspot.com

Niestety nie dane mi było podzielić zachwyt innych czytelników, ponieważ jakość narracji zabiła moją matematyczną ciekawość w pierwszych rozdziałach. Ociężale brnęłam przez kolejne strony, aż utknęłam wessana w lichy warsztat. I już nie dowiem się czym są te bryłki z okładki...

Popularyzacja matematyki jest zajęciem niezwykle trudnym, ale, jak dowodzą różne publikacje, wielu autorom się udaje. Jak jest w przypadku "Bezmiaru matematycznej wyobraźni?

Zaczyna się wspaniale. Wraz z autorami zastanawiamy się, czym jest matematyka i czym zajmują się matematycy; okazuje się, że odpowiedzenie na to pytanie nie jest wcale takie proste. Dalsze rozdziały wciągają w świat matematyków i przybliżają ich sylwetki - autorzy unikają jednak konwencjonalnych notek biograficznych, starając się "wyciągnąć" z życia opisywanych osób najciekawsze szczegóły i uczynić matematyków ludźmi (jak zauważają, ze szkoły można wynieść przekonanie, że matematyka stworzyła się sama); dowiadujemy się więc między innymi o prestiżowej nagrodzie dla matematyków i o tym, czy były kobiety-matematycy; ta część wstępna kończy się świetnym rozdziałem o dowodach. Całość, przeplatana żartami i anegdotami, tworzy bardzo zajmujący początek, który zainteresuje nie tylko laika, ale i studenta matematyki - niewiele wszak uczą na studiach o samych matematykach.

Środkowe rozdziały mają za zadanie przybliżyć kilka wybranych działów matematyki - głównie topologię, geometrię i algebrę, choć sporo też się mówi o pojęciu wymiaru i fraktalach. O ile takie tematy jak fraktale i geometrie nieeuklidesowe mogą zafascynować zdecydowaną większość czytelników, o tyle dziwi mnie, że wiele miejsca poświęcono tak trudnemu i wymagającemu ogromnej wyobraźni działowi jak topologia; mam lekkie wątpliwości, czy można topologię podaną w formie "opowiadania o" zrozumieć i poważne wątpliwości, czy w efekcie można się nią zainteresować.

Zbliżając się do końca, możemy przeczytać o najsłynniejszych matematycznych hipotezach, o pewnym tajemniczym autorze podręczników, a także o tym, czy w matematyce naprawdę wszystko jest pewne. Do tego kolejna garść żartów, opowieści, a także... twórczości. Znów nie można się oderwać, wielkie brawa dla autorów.

Podsumowując - Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda potrafią jak nikt krążyć "dookoła" matematyki, opowiadają fascynujące historie, wyszukują interesujące fakty i zabawne anegdoty. W tej sprawie odwalili kawał dobrej roboty i "Bezmiar..." wyróżnia się wśród innych tego typu książek. Treści matematyczne są na ogół ciekawe i przystępnie tłumaczone - z wyjątkiem fragmentów o topologii, które znacznie bym ograniczyła. Niemniej polecam tę książkę wszystkim pragnącym dowiedzieć się czegoś nie tyle o konkretnych matematycznych zagadnieniach (choć, jak pisałam, wiele z nich można w niej znaleźć),a chcącym poznać samą matematykę, jej idee, podstawy, rzeczywistość. Na pytanie, czy aby matematyka nie jest zbyt niedostępna niespecjalistom, by ją popularyzować, autorzy odpowiadają jednoznacznie: "Nie, tak źle nie jest!". I, jak to matematycy, prezentują dowód.

Idealna książka dla osób, chcących dowiedzieć się co nieco o Królowej Nauk, ale nie chcących zagłębiać się w skomplikowane matematyczne symbole i twierdzenia.

Nie wiem w jaki sposób książka, która miała mówić o wyobraźni i topologii okazała się taka nudna. W ogóle pierwsze 90 stron można śmiało odpuścić, ponieważ jest to przydługi wstęp - czym jest matematyka, czym nie jest, kto był matematykiem, jakie nagrody zgarnął. Później jest lepiej, i momentami naprawdę da radę to czytać, jednak wg mnie książka jest dosyć średnia.

Autorzy przybliżają czytelnikowi czym obecnie zajmuje się matematyka (ze szczególnym zwróceniem uwagi na topologię) pomijając wzory i symbole, całość doprawiając za to wieloma matematycznymi anegdotami i żartami. Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym matematyką!

Książka super! Z założenia o matematyce, autorzy skupiają się jednak najbardziej na topologii, co uczyniło książkę jeszcze ciekawszą. :) Dużo obrazków ułatwiających zrozumienie tematu, przystępnie opisana matematyka (a to mimo wszystko wciąż rzadkość :)). Całość okraszona ciekawostkami matematycznymi, żartami i śmiesznymi rysunkami z matematyką i matematykami w roli głównej.

Super, super i jeszcze raz super! :)

• Matematyka
  • Popularnonaukowe