yokopoko

Autorzy w zajmujący sposób wyjaśniają jakie koncepcje kryją się za gąszczem matematycznych symboli. Wiele miejsca poświęcają matematyce współczesnej i jej osiągnięciom z ostatnich lat. Tekst urozmaicają liczne dygresje historyczne, anegdoty, dowcipy oraz oryginalne ilustracje.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2013-01-17

Powrót do szkoły

Butelka Kleina, wstęga Möbiusa, dywan Sierpińskiego – dla zwykłego zjadacza chleba brzmi to niemal jak magiczne zaklęcia. Tymczasem są to terminy, którymi posługuje się na co dzień poważna, logiczna i precyzyjna aż do bólu matematyka.

Wiedza matematyczna, jaką dysponuje kończący szkołę średnią zdeklarowany humanista, jest bliska zeru. Winę za ten stan rzeczy ponosi zapewne w znacznym stopniu sam delikwent, ale i szkolnego programu nauczania nie da się chyba do końca rozgrzeszyć. Pamiętam to uczucie buntu, które towarzyszyło mi za każdym razem, gdy musiałem opanować kolejną cząstkę wiedzy w moim pojęciu całkowicie abstrakcyjnej i doskonale oderwanej od życia. Jednak szczątkowe poczucie wstydu musiało tkwić we mnie od tamtych lat, bowiem odezwało się, gdy sięgałem po książkę Ciesielskiego i Pogody. Może wpływ na tę decyzję miał również jej tytuł, tak różny od tego, z czym matematyka zawsze mi się kojarzyła? Jeśli tak było, intuicja mnie nie zawiodła.

Autorzy...

Alumfelga | 2013-11-17

Popularyzacja matematyki jest zajęciem niezwykle trudnym, ale, jak dowodzą różne publikacje, wielu autorom się udaje. Jak jest w przypadku "Bezmiaru matematycznej wyobraźni?

Zaczyna się wspaniale. Wraz z autorami zastanawiamy się, czym jest matematyka i czym zajmują się matematycy; okazuje się, że odpowiedzenie na to pytanie nie jest wcale takie proste. Dalsze rozdziały wciągają w świat matematyków i przybliżają ich sylwetki - autorzy unikają jednak konwencjonalnych notek biograficznych, starając się "wyciągnąć" z życia opisywanych osób najciekawsze szczegóły i uczynić matematyków ludźmi (jak zauważają, ze szkoły można wynieść przekonanie, że matematyka stworzyła się sama); dowiadujemy się więc między innymi o prestiżowej nagrodzie dla matematyków i o tym, czy były kobiety-matematycy; ta część wstępna kończy się świetnym rozdziałem o dowodach. Całość, przeplatana żartami i anegdotami, tworzy bardzo zajmujący początek, który zainteresuje nie tylko laika, ale i studenta matematyki...

Książka super! Z założenia o matematyce, autorzy skupiają się jednak najbardziej na topologii, co uczyniło książkę jeszcze ciekawszą. :) Dużo obrazków ułatwiających zrozumienie tematu, przystępnie opisana matematyka (a to mimo wszystko wciąż rzadkość :)). Całość okraszona ciekawostkami matematycznymi, żartami i śmiesznymi rysunkami z matematyką i matematykami w roli głównej.

Super, super i jeszcze raz super! :)

Hubert Lewiński | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Nie wiem w jaki sposób książka, która miała mówić o wyobraźni i topologii okazała się taka nudna. W ogóle pierwsze 90 stron można śmiało odpuścić, ponieważ jest to przydługi wstęp - czym jest matematyka, czym nie jest, kto był matematykiem, jakie nagrody zgarnął. Później jest lepiej, i momentami naprawdę da radę to czytać, jednak wg mnie książka jest dosyć średnia.

Kurczak | 2011-02-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Autorzy przybliżają czytelnikowi czym obecnie zajmuje się matematyka (ze szczególnym zwróceniem uwagi na topologię) pomijając wzory i symbole, całość doprawiając za to wieloma matematycznymi anegdotami i żartami. Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym matematyką!

Ka_Ha | 2014-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Porzucone

Niestety nie dane mi było podzielić zachwyt innych czytelników, ponieważ jakość narracji zabiła moją matematyczną ciekawość w pierwszych rozdziałach. Ociężale brnęłam przez kolejne strony, aż utknęłam wessana w lichy warsztat. I już nie dowiem się czym są te bryłki z okładki...

mindphaser | 2013-09-29

Idealna książka dla osób, chcących dowiedzieć się co nieco o Królowej Nauk, ale nie chcących zagłębiać się w skomplikowane matematyczne symbole i twierdzenia.

MariaLiza | 2016-08-12
Rafał | 2016-07-20