Początek wszechświata

Okładka książki Początek wszechświata
John Barrow Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Origin Of The Universe
Copernicus Center Press
2016-02-15
1995-01-01
9788378861997
Stanisław Bajtlik
kosmologia astrofizyka wszechświat kosmos

John Barrow, podobnie jak każdy fizyk-popularyzator, stanął przed bardzo trudnym zadaniem: opowiedzieć o bardzo skomplikowanych i trudnych do zrozumienia aspektach nowoczesnej kosmologii bez użycia jedynego języka, który do takiego opisu się nadaje. Mowa oczywiście o matematyce.

Barrow, stanąwszy w ekstremalnym szpagacie pomiędzy stojącym do dyspozycji miejscem na opis a stopniem skomplikowania poruszanych zagadnień, powrócił z tego przedsięwzięcia na tarczy. Znaczy się, poległ, ale na wysokim poziomie i z honorem.

„Początek wszechświata” to wspaniale ilustrowana, bardzo krótka historia wszystkiego. Jako taka jest w stanie zaledwie zarysować podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i ewolucją wszechświata. Książka wymusza na czytelniku maksymalne skupienie – kilka niezrozumianych zdań i można cały akapit czytać od nowa. Nie jest to z pewnością lektura lekka.

Książka przedstawia rozważania kosmologów na temat początków wszechświata od początku 20 wieku do początku 21. Ze względu na rok wydania 1994 nie przedstawia najaktualniejszej wiedzy,ale sam model początków widzialnego wszechświata przedstawiony książce zgadza się ze współczesną wykładnią. Książka jest dość prosto napisana bez przesadnej matematyki, według mnie niekiedy tego brakuje. Jak sam autor pisał niektóre rzeczy są trudne do wytłumaczenia przez proste analogie gdy obraz rzeczywistości jest na tyle odmienny od naszego doświadczenia, że analogie z życia codziennego mogą nawet wprowadzić więcej zamętu niż wyjaśnić czytelnikowi o co chodzi. Dla mnie książka była fantastyczną przygodą po różnych bardziej lub mniej trafnych pomysłach kosmologów na wytłumaczenia początków wszystkiego co dzisiaj obserwujemy i wydaje mi się, że należy ją tak traktować.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu ciężko mi coś napisać o danej książce. Może dlatego że poszukując odpowiedzi na kilka pytań mimowolnie owa książka zamiast odpowiedzieć na nie to podsunęła więcej. Niby jest to rozprawa fizyczno-kosmologiczna, jednak zmusza do myślenia i po lekturze człek został sam na sam z tymi pytaniami i myśli, i pragnie dociekać i pragnie wiedzieć więcej.
Czuję że kiedyś wrócę do tej książki, gdyż mam wrażenie że nie wszystko zrozumiałem jak i nie wszystko zapamiętałem, ot los tego który z przedmiotami ścisłymi był zawsze na bakier. Co nie zmienia faktu że warto z tą książką rozpocząć podróż do początków i myśleć - jak? dlaczego? po co?

Książka, co nieraz było tu już podnoszone, trudna. Nie z powodu mnogości matematyki w postaci wzorów (ten przytoczony bodaj tylko jeden w całej pozycji), a z powodu prezentacji zawiłych koncepcji teoretycznych matematycznych i fizycznych.
Pozycja obecnie (2019) już sprzed ćwierczwiecza (1994), więc częściowo wiedza na prezentowane tematy się rozszerzyła i stała się ona lekko nieaktualna (warto więc posiłkować się czasem uzupełnieniami z innych źródeł). Zadziwia co innego: jak wiele obszarów, które były zagadkowe czy spekulatywne przed 25 laty, pozostaje nimi wciąż. I niektóre pewnie pozostaną nimi na zawsze...

...ciekawie i "przystępnie"... warto.

...ciekawie i "przystępnie"... warto.

Bardzo wciągająca lektura.

Bardzo wciągająca lektura.

Trudny temat opisany w sposób przystępny i nietrudny do zrozumienia dla osób, które nie spały na lekcjach fizyki w szkole średniej.

Bardzo dobra lektura na temat naukowych dywagacji o początku wszechświata. Solidne przedstawienie w rozumiały sposób teorii i modeli obrazujących historię naszego uniwersum.

Prosto o trudnym zagadnieniu... z tym, że połowę rzeczy i tak nie zrozumiałem. Ale tak, trud związany z teoriami dotyczącymi początków Wszechświata i zupełne podstawy liznąłem.

bardzo interesująca ale niestety nie do końca aktualna i dość ciężka dla laików

bardzo interesująca ale niestety nie do końca aktualna i dość ciężka dla laików

John Barrow Początek wszechświata Zobacz więcej
John Barrow Początek wszechświata Zobacz więcej