Misja Sennara

Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Cykl: Kroniki Świata Wynurzonego (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf II
La missione di Sennar
enedtil

Drugi tom kultowej trylogii Licii Troisi, autorki równie głośnych „Wojen Świata Wynurzonego”. Pół-Elfowi Nihal udaje się coś niebywałego: jako pierwsza dziewczyna stanie się jednym z rycerzy smoczego zakonu. Jej towarzysz Sennar wyrusza tymczasem na niebezpieczną wyprawę w poszukiwaniu Świata Zanurzonego, gdzie spodziewa się znaleźć pomoc w walce przeciwko tyranowi. Światu Wynurzonemu grozi...

Światu Wynurzonemu grozi zagłada. Tyran stoi u wrót, by narzucić swoją ciemną moc jego mieszkańcom. By sprowadzić pomoc, rada magów posyła młodego Sennara do krainy Świata Zanurzonego. Jednak nikt nie wie, gdzie znajduje się to podziemne państwo. Mimo wzburzonych fal, magicznych przeszkód i mrocznych morskich straszydeł, udaje mu się dotrzeć do cudownego podwodnego kraju. Mieszkają tu ludzie w ogromnych szklanych amforach, które są połączone siecią szklanych korytarzy prowadzących do miast i wsi. Przed setkami lat uciekli przed wojną, która opanowała Wynurzony Świat i tu znaleźli swoje schronienie. W trosce o swoje bezpieczeństwo postanowiono, by każdego intruza od razu likwidować. Czy uda się jednak Sennarowi znaleźć wśród nich sprzymierzeńców i uchronić swój lud przed zagładą?

młoda_pisarka | 2014-05-03
Przeczytana: 12 marca 2014

Nihal i Sennar udają się w dwie różne strony.

W tej części rozłąka dwójki przyjaciół trwa w dalszym ciągu... trwa długo i pamięci o ich przyjaźni daje im obojgu siłę do dalszej walki i wypełnienia swoich misji.

Sennar musi udać się do Świata Zanurzonego i prosić o wsparcie dla upadających pod siłą Tyrana wojsk Świata Wynurzonego. Nihal natomiast... musi walczyć; zrobić wszystko, co w jej mocy, aby jej oddziały powstrzymały Tyrana.

Walka trwa... Podczas podróży Sennar musi zdecydować, czy pozwolić sobie na uczucie i zostać może z piękną Ondine, a może... wrócić na Górę, gdzie w swoim świecie zostawił osobę, do której teraz tak bardzo pragnie wrócić.

Nihal i Sennar w tej części bardzo dorastają, oboje. Czarodziej nabywa pewnej pewności siebie, zaś ostatni Pół-Elf Świata Wynurzonego wreszcie znajduje powód dla którego warto walczyć. Nihal otrzymuje odpowiedzi, zaś Sennar zaczyna rozumieć jaka będzie jego najważniejsza walka, której wcale nie przyjdzie stoczyć mu z wrogiem. To...

Canis | 2013-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2013

Wydaję mi się, że nawet lepsza niż poprzednia część. Nie podobał mi się wątek z poszukiwaniami prowadzonymi przez Sennara, bo był przytłaczający, nudny i nieco przewidywalny, w większości potoczyło się tak jak myślałam. Mimo wszystko książka mnie wciągnęła, bardzo polubiłam Ida i nawet bardziej Lajosa. Nie mogę się doczekać tego, co będzie w następnej części.

Hersus | 2014-05-02
Przeczytana: kwiecień 2014

Niedawno dzieliłem się z Wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi pierwszego tomu „Kronik Świata Wynurzonego”. Serii niezwykłej, ze światem budowanym całkowicie od zera. Prawdziwym włoskim heroic fantasy. Najwyższa pora opowiedzieć o kolejnej części, czyli „Misji Sennara”. Zanim jednak dojdę do opisywania fabuły chciałbym napomknąć, że trylogia Licii Troisi osiągnęła niebywały sukces w kraju i na świecie. W samych Włoszech sprzedano ponad milion egzemplarzy, a wiele krajów kupiło prawa do jej wydawania. Jak sami widzicie ma dość spore grono fanów.

Tym razem w książce prowadzone są naprzemiennie dwa wątki. Pierwszy z nich związany jest z Sennarem, który postanawia wyruszyć w niebezpieczną drogę by odnaleźć Świat Zanurzony. Zamieszkują go uciekinierzy mający już dość rozlewu krwi. Ile jednak będzie panował ich pokój? Jak do władzy dobierze się Tyran nawet ich utopia będzie zagrożona. Trasa jednak nie jest prosta, a podróż tania. Nikt o zdrowych zmysłach nie popłynie na nieznane...

Estera | 2015-07-19

Drugi tom "Kronik Świata Wynurzonego", podobał mi się tak samo jak pierwszy. Czy Sennarowi uda się wrócić ze Świata Zanurzonego? Czy Nihal uda się pokonać Dolę i jakie środki jej w tym pomogą?

Malwina | 2011-09-06
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

"Misja Sennara" to druga część trylogii "Kroniki Świata Wynurzonego". W tej części pisarka skupia się przede wszystkim na postaci Sennara i jego misji, której się podjął, a o której mowa jest na ostatnich stronach poprzedniego tomu.

Sennar wyrusza na poszukiwania Świata Zanurzonego, którego położenia nikt dokładnie nie zna. Osoby, które się tam wybierały, nigdy nie powróciły. Czeka go zatem ciężka i długa podróż w nieznane. Jednakże nie oznacza to, że u Nihal nic się nie dzieje, ponieważ i ona cały czas szuka sensu swego życia i czeka na powrót Sennara, z którym rozstając się, pozostawiła mu pewną pamiątkę.

Świat Zanurzony, do którego po długiej i męczącej podróży, podczas której Sennar poznaje osoby, z którymi być może jeszcze kiedyś się spotka, okazuje się być niemiłym miejscem dla czarodzieja czy też kogokolwiek z Góry, jak nazywają obcych mieszkańcy Zalenii. Wg ich prawa każdego obcego czeka śmierć. Czy zatem Sennarowi uda się cokolwiek zdziałać? W Świecie Wynurzonym jest...

Falka | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Po pochłonięciu "Nihal z Krainy Wiatru", "Misja Sennara" wydała się idealnym potwierdzeniem tego, co pisałam w poprzedniej recenzji. Wtedy wydawało mi się, że autorka w miarę tworzenia Świata Wynurzonego i jego historii rozwija się, a jej talent kwitnie. Druga część trylogii jest tego świetnym przykładem.
O ile tom pierwszy był nastawiony na Nihal, jej przeżycia i odczucia, o tyle w kontynuacji natykamy się na kilka lekcji strategii, teorii wojennej - no i samej wojny w relacjach z kilku punktów widzenia. Wbrew opisowi na końcu książki, nie jest ona poświęcona wyłącznie Sennarowi - to jedyny powód, dla którego odrobinę się rozczarowałam. Na jego emocje i jego wewnętrzną walkę nie ma zbyt wiele miejsca, ale to, co jest, pozostawia nam przyjemny posmak męskiego spojrzenia na świat. Właśnie ta "odrobina" zamiast przesycenia sprawia, że tym chętniej sięgnęłam po trzecią część.
Historia Pół - Elfa i czarodzieja sięga punktu kulminacyjnego - Tyran przełamuje panującą dotąd sytuację...

Demetria99 | 2015-11-11
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Sophie | 2013-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Poszukiwania zaginionego Lądu. Nihal nie może sobie wybaczyć tego, w jaki sposób pożegnała się z najlepszym przyjacielem, zwłaszcza gdy jego szczęśliwy powrót jest wątpliwy. Sennar, młody czarodziej, podjął się bowiem niebezpiecznej misji. Wyruszył do Świata Zanurzonego, co do którego, wcale nie ma pewności, czy właściwie istnieje, ale jego militarna pomoc to ostatnia nadzieja mieszkańców Wolnych Krain. Wyposażony w starą mapę znalezioną w bibliotece oraz podania sprzed stu pięćdziesięciu lat, Sennar rusza w drogę.

Mimo wzburzonych fal, magicznych przeszkód i mrocznych morskich straszydeł, udaje mu się dotrzeć do cudownego podwodnego kraju. Mieszkają tu ludzie w ogromnych szklanych amforach, które są połączone siecią szklanych korytarzy prowadzących do miast i wsi. Przed setkami lat uciekli przed wojną, która opanowała Wynurzony Świat i tu znaleźli swoje schronienie. W trosce o swoje bezpieczeństwo postanowiono, by każdego intruza od razu likwidować. Czy uda się jednak Sennarowi...

Blondynkaxd | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej.

Po pierwsze : Akcja. Jest ona bardziej rozwinięta, wątki są dużo ciekawsze no i więcej się dzieje.
Po drugie : Nihal. Jest mniej irytująca i egoistyczna niż w pierwszej części - zawsze coś.
Bardzo podobała mi się postać Aires. Ta to potrafi sobie radzić z chłopakami ;)
Wątek Świata Zanurzonego był bardzo ciekawy, owiany tajemnicą (zanim Sennar tam nie dotarł).

anatolina | 2011-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2011

Balsamem dla mej duszy jest wypełnienie tą powieścią luki między Eragornem a Władcą Pierścieni. Z Eragorna mamy lekkość historii, powiew świeżości, a z Tolkiena nutkę kunsztu i smaku,minimalną bo minimalną,ale Pani Troisi ma lepszy warsztat niż pan C. Paolini.

W tomie drugim Kronik Świata Wynurzonego akcja rozbija się na dwa wątki-Podróż Sennara do Świata Zanurzonego oraz dalszą karierę Nihal jako Jeźdźca Smoka.

Rozdziały oscylujące wobec dwójki głównych bohaterów przeplatają się wzajemnie i o tyle, o ile na początku byłam zirytowana wątkiem Młodego Czarodzieja(jako kobieta i fanka smoków czekałam na Nihal i jej Oarfa), to im dalej Sennar zanurzał się w czeluści oceanu tym więcej poświęcałam mu uwagi.

Oba wątki zrównoważyły się pod względem napięcia , rozwoju akcji i intrygującej historii. Porywając mnie w świat wojen rozgrywanych na kontynencie Wynurzonym.

Mimo pochłaniania przeze mnie słów w tempie ekspresowym , co świadczy o wysokim zainteresowaniu mojego mózgu dalszymi...