Zatruty tron

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Poison Throne
średniowiecze, tron, młodzież, magia
Dorota_1988

Pierwsza część przygodowej trylogii dla młodzieży osadzona w średniowiecznych realiach. Piętnastoletnia Wynter Moorehawke, córka Obrońcy Tronu, powraca z ponurych Krain Północy w rodzinne strony i z przerażeniem odkrywa, że w dotąd spokojnym i tolerancyjnym królestwie nastały mroczne czasy. Intrygi, tortury i bezpardonowa walka o władzę stały się stałym elementem dworskiego życia, a wszelki...

Piętnastoletnia Wynter Moorehawke, córka Obrońcy Tronu, powraca z ponurych Krain Północy w rodzinne strony i z przerażeniem odkrywa, że w dotąd spokojnym i tolerancyjnym królestwie nastały mroczne czasy. Intrygi, tortury i bezpardonowa walka o władzę stały się stałym elementem dworskiego życia, a wszelki opór wobec króla jest brutalnie tłumiony. Wynter staje przed trudnym wyborem – poddać się królewskiej woli czy z narażeniem życia walczyć o przywrócenie ładu w królestwie?
Wciągająca powieść przygodowa o dworskich intrygach, polityce i miłości, osadzona w średniowiecznej Europie.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011.

źródło okładki: http://www.wd.wroc.pl/

Podoba mi się średniowieczny, magiczny klimat tej powieści :)
Podoba mi się, że fabula jest owiana tajemnicą, a zagadka zostaje nie wyjaśniona do samego końca.
Podobają mi się również bohaterowie. Są naprawdę dobrze wykreowani przez panią Kiernan.
Polubiłam Wynter, a najbardziej to chyba Christophera, za jego prostolinijność. Polubiłam Raziego za jego czułość i opiekuńczość oraz Lorcana, którego chyba nie da się nie lubić :)
Autorka świetnie wpasowała lekko zarysowany romans w tle powieści. Bardzo mi się to podoba.
W książce nie zabrakło humory, sarkazmu (to lubię) i brutalne sceny :))
Autorka również tworzy bardzo dobre opisy, poruszające naszą wyobraźnię.
Gorąco polecam tę książkę! :D

creatures | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Książka interesująca,ale spodziewałam się czegoś więcej po tylko pozytywnych opiniach.Akcja wolno się rozwijała i była mocno przewidywalna.Historia mnie nie poruszyła,nie czytałam jej z zapartym tchem,lecz bardziej żeby skończyć.Zastanawiam się czym zaskoczy mnie Wynter w następnym tomie.

„Dlaczego tak trudno nam słuchać, gdy ludzie mówią o nas dobre rzeczy?”

książek: 2025
Miśkaa | 2012-06-10

Bardzo fajna i przyjemna powieść obsadzona w średniowieczu. Akcja nie pędzie za szybko, ale nadrabiają to inne zalety :)

Dodi | 2012-07-14
Przeczytana: luty 2012

Tą książkę wystarczy opisać tylko jednym słowem: AR-CY-DZIE-ŁO!!
Od samego początku wciąga czytelnika w magiczny świat królów i zamków. Pojawia się w niej oczywiście motyw pierwszej miłości oraz prawdziwej przyjaźni. Chwilami przypomina mi ,,Władcę Pierścieni" czy też ,,Harrego Pottera". Naprawdę książka jest warta przeczytania :D

Sherry | 2012-02-01
Przeczytana: 2011 rok

Źle się dzieje w rodzinnych stronach piętnastoletniej Wynter Moorehawke, córki Obrońcy Tronu - Lorda Lorcana. Dobre czasy zdaje się, że minęły bezpowrotnie, a królestwem zawładnął terror króla Jonathana - niegdyś ciepłego, uczynnego człowieka, kochającego ojca. Duchy, magia, czas dziecięcych zabaw, brak trosk, odpłynęły w niepamięć pozostawiając kraj skażony strachem i szerzącą się nienawiścią. Wynter - która ostatnie lata spędziła w Krainach Północy, nie może uwierzyć jak piękno jej dzieciństwa i znajomych okolic zmieniło się w istny koszmar, w którym król włada ciężką ręką, nie licząc się z poddanymi, wykorzystując nawet najbliższych. Intrygi, knowania, zdrady to tylko parę trudów, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterce na dworze. Czy podda się krwawym rządom tyrana, czy postanowi zawalczyć o ład i pokój, narażając nie tylko swoje życie, ale i ukochanych osób?

Książkę Celine Kiernan czytałam przed wieloma laty, ciesząc się kolejnym tytułem fantasy i nowymi przygodami do...

Isadora | 2011-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Trylogia Moorehawke, której pierwszy tom mam przed sobą, to literacki debiut irlandzkiej pisarki Celine Kiernan.
Akcja powieści, osadzona w realiach średniowiecznej Europy, koncentruje się wokół losów piętnastoletniej Wynter, córki lorda Lorcana Moorehawka, Obrońcy Tronu. Wynter jest wyjątkowo utalentowaną czeladniczką cechu cieśli i wraz ze swoim ojcem, mistrzem tego cechu, wróciła właśnie z ponurych Północnych Krain w rodzinne strony. Przepełnia ją tęsknota i radość z rychłego spotkania z bliskimi przyjaciółmi - królewskimi synami: następcą tronu Alberonem oraz Razim, z którymi w dzieciństwie stanowili nierozłączną trójkę. Niestety, bardzo prędko okazuje się, że jej marzenia się nie spełnią; w królestwie podczas jej nieobecności wiele się zmieniło, i to na gorsze. Kwitnący dotąd, praworządny i bezpieczny kraj pod rządami króla Jonathona, starego przyjaciela lorda Lorcana, przeszedł pełną grozy metamorfozę.
Podejrzewany o zdradę stanu młody następca tronu jest poszukiwany przez...

Tirindeth | 2011-05-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 maja 2011

Tak wielu ludzi podróżuje. Wracają z daleka do domów po wielu tygodniach, miesiącach i latach, z wytęsknieniem oczekując spotkania z najbliższymi, ze wspomnieniami. Ale czasem dom już nie jest ten sam. A przyjaciele już nie są przyjaciółmi. Nagle życie zupełnie się zmienia, a miejsce zwane domem staje się obcym terytorium. Co więc wtedy byście zrobili?

Wynter poznajemy w chwili, gdy wraca po latach do krainy rządzonej przez króla Jonathona, serdecznego przyjaciela jej ojca – Lorcana Moorehawke, Obrońcy Tronu. Lorcan, jako cieśla i jednocześnie mistrz cechu rzemieślniczego, wpoił swojej córce nie tylko nauki dotyczące doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, ale także poszanowanie dla godności ludzkiej. Dlatego też, gdy docierają do królestwa, nie spodziewają się zmian, jakie tam nastały. Mrocznych zmian.

Nastolatka powoli odkrywa zaskakujące fakty – duchy przed nią uciekają, a koty, jej przyjaciele, zniknęły w tajemniczych okolicznościach. W dodatku nie wiadomo, gdzie się...

zakreconaxxd | 2012-04-27

pokochałam tą książkę już od pierszych stron :)

Wyimaginowana | 2012-05-11
Przeczytana: 10 maja 2012

Akcja książki jest osadzona w czasach średniowiecznych, jednakże niezbyt odczułam ten klimat, raczej więcej z naszej teraźniejszości, niż z ich przeszłości (choćby to częste mycie się i czyszczenie zębów proszkiem, nie zapominając o tym, że w tamtych czasach medycyna nie była aż tak rozwinięta..). Jednak mimo tego bardzo polubiłam tę książkę. ;)
Postacie w tej książce także są niczego sobie. Jest Wynter Moorehawke, która stara się nie okazywać słabości, walczy o to czego pragnie i w końcu staje przed wyborem pomiędzy rodziną, a wyprawą w nieznane, aby znaleźć swojego przyjaciela z dzieciństwa i jednocześnie prawowitego następcę tronu. Christopher, który potrafi być czułym, zabawnym młodzieńcem, ale czasem jest bezwzględnym mężczyzną. Razi, syn króla z nieprawego łoża, znienawidzony przez poddanych, a który po prostu pragnie wolności, zwłaszcza dla bliskich. I w końcu Lorcan, ojciec Wynter, silny, rudy wielkolud, który próbuje nie poddać się chorobie, choć nie zawsze ma ku temu...

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-10