Misja Sennara

Okładka książki Misja Sennara Licia Troisi
Okładka książki Misja Sennara
Licia Troisi Wydawnictwo: Videograf II Cykl: Kroniki Świata Wynurzonego (tom 2) fantasy, science fiction
Kroniki Świata Wynurzonego (tom 2)
La missione di Sennar
Videograf II
2010-03-09
2010-03-09
Zuzanna Umer

"Misja Sennara" – Podwodne Zagadki i Niebezpieczne Przygody

Licia Troisi powraca z drugim tomem kultowej trylogii, "Misją Sennara", która zaprasza nas do fascynującego świata pełnego magii, tajemnic i niebezpieczeństw. Autorka, znana z "Wojen Świata Wynurzonego", kontynuuje swoją mistyczną opowieść, wciągając czytelników w głąb magicznych podziemnych krain.

Wprowadzając nas w świat fantastycznych istot i zaklęć, "Misja Sennara" ukazuje trzymającą w napięciu walkę o przetrwanie Świata Wynurzonego. Nihal, pół-Elf, przechodzi spektakularną transformację, wstępując w szeregi smoczego zakonu jako pierwsza dziewczyna. Jej odwaga i determinacja są wzorem dla młodych czytelników, budując postać, z którą mogą się utożsamiać.

W międzyczasie towarzysz Nihal, Sennar, podejmuje niebezpieczną misję w poszukiwaniu Świata Zanurzonego. To miejsce pełne tajemnic, szklanych korytarzy i ukrytych miast jawi się jako ostatnia nadzieja na pokonanie zbliżającej się zagłady. Licia Troisi zgrabnie konstruuje świat podwodnych amfor i ukazuje nam społeczność, która na zewnątrz wydaje się niemożliwa do zdobycia, a jednak ma potencjał, by stać się sprzymierzeńcem w walce przeciwko tyranowi.

Choć "Misja Sennara" jest pełna fascynujących elementów i niebezpieczeństw, czasami tempo narracji wydaje się nieco rozciągnięte, a złożoność świata może przytłaczać niektórych czytelników. Pomimo tego, autorka utrzymuje nas w stanie stałego zaciekawienia, wręcz wyczarowując przed nami kolorowy, magiczny krajobraz.

Licia Troisi umiejętnie tworzy postaci pełne emocji i konfliktów, a ich rozwijające się relacje dodają historii głębi. Chociaż nie brakuje wątków przygodowych i magii, to uczucia i lojalność wobec bliskich stają się napędem dla bohaterów.

Podsumowując, "Misja Sennara" to pełna uroku i magii kontynuacja kultowej serii Licii Troisi. Choć niektóre fragmenty mogą wydawać się przeciągnięte, to opowieść wciąga nas w fascynujący świat, pełen nieznanych krain i tajemnic. Dla miłośników fantasy, ta książka oferuje kolejną porcję przygód i czarów, mimo pewnych niedociągnięć.

Ocena: 6/10

"Misja Sennara" – Podwodne Zagadki i Niebezpieczne Przygody

Wprowadzając...

W sumie czytało się wygodniej niż część 1 - w końcu wątek Sennara szedł na równi z wątkiem Nihal (zamiast pojawiać się okazyjnie jak w 1 części). Na minus mało, niespodzianek i zwrotów akcji, można było przewidzieć co się wydarzy.

Delikatnie gorsza niż pierwsza część, ale i tak fantastyczna. Bardzo lubię to, że na początek jest przybliżenie akcji z poprzedniego tomu. Historia trzyma w napięciu.

Pierwszy tom to prawie streszczenie - pomyślałam, walczyłam, byłam zagubiona, wstałam, poszłam, spałam itd. Pozostałe tomy lepsze - trochę ... Jest po prostu słabo, skrótowo i płasko napisana. Historia jakich wiele, może się spodobać. Ciekawi bohaterowie, Nastolatki mogą czytać.

Drugi tom cyklu "Kroniki Świata Wynurzonego" wciągnął mnie tak bardzo, że nie sposób było się oderwać! Zdecydowanie więcej się dzieje, losy bohaterów przyciągają czytelnika jak magnes.

W tej części towarzyszymy równolegle zarówno Nihal, dziewczynie, która nieustannie ubiega się o wstąpienie w szeregi Jeźdźców Smoków oraz Sennarowi, młodemu czarodziejowi, który wyrusza w pełną przygód podróż, a jej celem jest odnalezienie Świata Zanurzonego i proszenie jego mieszkańców o pomoc w wojnie z Tyranem.

Wiele się tu dzieje, magia, smoki, okrutne walki, nieustannie rosnąca siła i armia wroga. Ponadto lepiej poznajemy bohaterów, odkrywamy ich przeszłość kawałek po kawałku. Każda z postaci wnosi coś wyjątkowego do całej historii. Naprawdę niezła fantastyka. Dawno nie czytałam książki z tego gatunku, która aż tak by mnie wciągnęła. A zakończenie nie pozostawia mi wyboru - muszę sięgnąć po kolejny tom i to od razu!

Kolejna wspaniała książka jaką przyszło mi przeczytać, Sennear również pokazał że potrafi walczyć i by lepiej z nim nie zadzierać. XD

Patrząc na opinie widzę, że wiele osób uważa "Misję Sennara" za nawet lepszą od "Nihal z Krainy Wiatru". Ja niestety nie mogę powiedzieć o niej tego samego. Oczekiwałam po niej czegoś więcej i odrobinę się rozczarowałam.
Nie była to na pewno zła, czy męcząca lektura, jednak zabrakło mi w niej emocji, jakie towarzyszyły mi podczas lektury pierwszego tomu. Także akcja na początku moim zdaniem rozkręcała się powoli, a postać Sennara utraciła nieco w moich oczach.
Na plus jest zdecydowanie druga połowa książki, kiedy akcja przyśpieszyła. Wtedy też fabuła bardziej skupiła się na losach Nihal i Lajosa. Pół-Elf w tej części zmienia się, choć nadal popełnia błędy, staje się dużo dojrzalsza i bardziej rozważna. Sporo tutaj Ida, który skrywa mroczną tajemnicę swojej przeszłości. Ten wątek zdecydowanie buduje napięcie, a jego rozwiązanie jest zaskakujące.

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej.

Po pierwsze : Akcja. Jest ona bardziej rozwinięta, wątki są dużo ciekawsze no i więcej się dzieje.
Po drugie : Nihal. Jest mniej irytująca i egoistyczna niż w pierwszej części - zawsze coś.
Bardzo podobała mi się postać Aires. Ta to potrafi sobie radzić z chłopakami ;)
Wątek Świata Zanurzonego był bardzo ciekawy, owiany tajemnicą (zanim Sennar tam nie dotarł).

Ta część jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej.

Bardzo podobała mi się postać Aires. Ta to potrafi sobie radzić z chłopakami ;)
Wątek Świata Zanurzonego był bardzo ciekawy, owiany...

Naprawde bardzo fajna, trzymajaca w napieciu ksiazka. szczerze polecam cala serie.