Wędrowiec

Okładka książki Wędrowiec Col Buchanan
Okładka książki Wędrowiec
Col Buchanan Wydawnictwo: Amber Cykl: Wędrowiec (tom 1) fantasy, science fiction
Wędrowiec (tom 1)
Farlander
Amber
2010-09-09
2010-09-09
Piotr W. Cholewa
fantastyka Nico

Motyw mistrza, i nauczyciela. Niby proste, ale jednak osadzone w świecie u schyłku wojny, gdzie ostatnie wolne porty wciąż bronią się przed potężnym imperium. Świat jest przyjemnie stworzony, mimo że odebrałem go jako surowe smutne miejsce, a autor dobrze pokazuje więź młodego ucznia ze starym nauczycielem, zmuszając czytelnika do poczucia tej więzi, aż do jej zerwania na ostatnich stronach. Dzięki tej książce, zemsta staje się czymś zupełnie innym.

Po Wędrowca sięgnąłem w wyniku półgodzinnego szurania palcem po regale z fantastyką jedynej publicznej biblioteki w mojej rodzimej mieścinie. Mimo usilnych prób, aby do tego nie doszło i tak wybrałem coś co jest częścią cyklu. Podchodziłem do książki bez większych oczekiwań, bo nic o niej nie słyszałem wcześniej i mile się zaskoczyłem. Historia mnie wciągnęła. Nie jest może jakaś wielce genialna, ale sprawnie idzie od wątku do wątku. Nie pozwala się nudzić. Gdy za dużo przebywamy z jedną postacią i miejscem, narracja przeskakuje do innego bohatera oraz lokalizacji. Sam świat przedstawiony też jest moim zdaniem zacny. Wprawdzie jest tutaj typowe złe imperium, jednakże dowiadujemy się też jako ono funkcjonuje. No i są latające statki, uwielbiam ten motyw.
Powieść czytało mi się bardzo dobrze, bohaterowie byli do polubienia, a opisy zacnie przedstawiały świat wykreowany przez autora. Moim zdaniem warto poczytać.

Zapraszam do czytania pełnej recenzji tutaj: https://galliuszowafantastyka.wordpress.com/2018/08/27/fantastyczne-ksiazki-13-wedrowiec/

Książka mi się podobała, a najbardziej sposób wykreowania charakteru Asha, który od początku stał się moją ulubioną postacią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dosyć ciekawa książka, jednak to nie do końca mój gust. Nie mówię, że książka jest zła, bo nie jest. Ma ciekawą, dosyć oryginalną fabułę lecz jej rozwój niezbyt mi odpowiadał.

Dobrze napisane fantasy, polecam o ile lubicie dołujące zakończenia.

Dobrze napisane fantasy, polecam o ile lubicie dołujące zakończenia.

Od pięćdziesięciu lat Święte Imperium Mann podbija kolejne narody. Tylko mercjańskie Wolne Porty wciąż opierają się jego potędze. Potężne mury Bar-Khos już dziesięć lat odpierają ataki imperialnej Czwartej Armii, która jednak wkrótce przełamie obronę... Młody Nico nie przeczuwa, jakie zadanie wyznaczył mu los. Mistrz elitarnego bractwa asasynów wybiera go na swego ucznia, który dopomoże mu dokonać zemsty na bezlitosnej władczyni Imperium. Obaj wyruszają na straceńczą wyprawę w samo serce konfliktu, by zwyciężyć lub zginąć...

Jak, by to skomentować.
Przystawki są dobre, gdy czeka się na główne danie. Można się nimi delektować, racząc powoli, oczekując uczty. Niestety rozdziały w „Wędrowcu” to raczej ochłapy, a nie przystawki.
Autor wyróżnił trzech bohaterów i po kolei poświęca im rozdział, by opisać ich życie. Niestety ten zabieg, przeszkodził mi w nawiązaniu więzi, choćby z jednym. Ciężko jest związać się z bohaterem, gdy po rozdziale o nim skaczemy, w inne miejsce, czytamy o innej postaci. Zaś, każdy rozdział jest równie mało ciekawy i zajmujący.
Nuda, chaos i wielkie rozczarowanie to moje podsumowanie.
Tylko tyle jestem wstanie napisać po przeczytaniu z wielkim trudem połowy. Zazwyczaj staram się dobrnąć do końca, zwłaszcza jeśli jest więcej tomów. Jednak w tym wypadku po przemęczeniu połowy, uznaje, że dość już poświęcenia.
I właśnie to ostatnie słowo, jest sednem mej opinii na temat ”Wędrowca”.

Jak, by to skomentować.

Gdyby nie chaotyczność dałbym 10. To jedna z niewielu książek która źle się kończy. Jest tutaj parę wątków z dupy wziętych ale ogólnie cała fabuła wciąga i jest to wielki atut.

Książka z dużym potencjałem, ale czegoś cały czas mi brakowało. Początek przebrnęłam z dużym trudem, ale postanowiłam dać szanse autorowi i niestety się zawiodłam. Koniec bardzo mnie rozczarował, nie mówię żeby od razu był happy end ale ta końcówka taka trochę na siłę, szczególnie, że początkowe wątki były silnie rozbudowane, a końcówka taka jakaś... To nie tak miało być moim zdaniem, ale nie jestem autorem. Po przeczytaniu książki mam mieszane uczucia i raczej nie sięgnę po następną część.

Książka jest bardzo wciągająca i fajna . :)

Książka jest bardzo wciągająca i fajna . :)

• 2011

Col Buchanan Wędrowiec Zobacz więcej