Trzy filiżanki herbaty

978-83-7508-237-1
Pakistan
literatura faktu
Pistacia

Pakistańska gościnność przejawia się między innymi we wspólnym piciu herbaty. Po wypiciu jednej filiżanki przybysz pozostaje nieznajomym. Po drugiej staje się przyjacielem. Po trzeciej dołącza do rodziny. A rodzina to przecież rzecz święta. Greg Mortenson był takim właśnie przybyszem, Amerykaninem, który w niedostępnych pakistańskich górach o mało nie stracił życia, za to odnalazł swoją...

Greg Mortenson był takim właśnie przybyszem, Amerykaninem, który w niedostępnych pakistańskich górach o mało nie stracił życia, za to odnalazł swoją drugą rodzinę. Poruszony jej życzliwością złożył pewną obietnicę, a po powrocie do domu postanowił zrobić wszystko, aby jej dotrzymać. I choć nie miał pieniędzy ani znajomości, udowodnił, że samą determinacją można zmienić świat na lepszy i chronić kolejne pokolenia nie tylko przed ubóstwem, ale też przed piekłem terroru, wojen i religijnego ekstremizmu.

[opis wydawcy]

Madi | 2014-03-14
Przeczytana: 14 marca 2014

Książką jestem zachwycona.
Wypożyczając ją nie wiedziałam,że zrobi na mnie ,aż takie wrażenie i pochłonie mnie do reszty-nie jest to typowy surowy reportaż z jakimi dotychczas się spotkałam ,ale bardziej powieść oparta na faktach.
Jest to opowieść o niesamowitym człowieku-Gregu,który za wszelką cenę postawił sobie za cel wybudowania szkół w zapomnianych wioskach w Pakistanie i Afganistanie,by w ten sposób zwalczyć terroryzm.
Dzięki tej historii można poznać nie tylko obyczaje i religię tych ludzi , którzy są bardzo przyjaźni i pozytywnie nastawieni do świata- i to od nich właśnie powinniśmy uczyć się jak żyć, ale poznajemy samego Grega,który dzięki swojej, wielkiej sile walki i odwadze postanowił w choć minimalny sposób zmienić świat.
"...Gdby istniał jakiś sposób,by sklonować jeszcze z pięćdziesięciu takich Gregów,nie ma wątpliwości,że islamski terroryzm wkrótce należałby już do przeszłości,Niestety jest tylko jeden taki człowiek..."
Duże brawa i ukłony dla Pana...

Agussiek | 2010-11-24
Przeczytana: 17 listopada 2010

Trzy filiżanki herbaty to książka z kategorii tych, które koniecznie trzeba przeczytać. Niesamowicie ciekawa historia wyjątkowego człowieka, który zdecydował, że chce w życiu pomagać potrzebującym i walczyć z terroryzmem budując szkoły, głównie dla dziewcząt, w niedostępnych, górzystych rejonach Pakistanu i Afganistanu. Swoje, nieraz niebezpieczne, przygody, trudy i porażki przedstawił w bardzo autentyczny i samokrytyczny sposób.

Dzięki Mortensonowi mamy szansę poznać wspomniany region i ludzi, którzy go zamieszkują. Ich religię i obyczaje, czasami niezrozumiałe dla Europejczyków bądź Amerykanów. Ten niesamowity człowiek udowadnia, że nie wolno stemplować wszystkich muzułmanów jako terrorystów, a tym, co pcha biednych ludzi w stronę Talibów i Al-Kaidy jest skrajne ubóstwo i absolutny brak perspektyw. Mortenson tworzy dla nich przyszłość dając im dostęp do edukacji. Dzięki tej książce dowiemy się wiele o samym Pakistanie, organizowaniu pomocy charytatywnej, o historii regionu, o...

Anula | 2010-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Miałam ochotę na coś innego niż powieścidło. Miałam ochotę na właśnie taką literaturę faktu, a opis książki jeszcze bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, że to trzeba przeczytać. I jak zaczęłam, przepadłam, Grega za wiele rzeczy można podziwiać, za jego odwagę, determinację w dążeniu do celu, za to, że potrafi jednoczyć ludzi, którzy są wrogami, za to, że nie chce walczyć za pomocą siły, ale za pomocą sposobu. Fakt, że duże znaczenie dla jego podejście miało to, że w dzieciństwie chodził do międzynarodowej szkoły. Inne widzenie świata, takie szersze. Podobało mi się to, że zauważył, że nie powinno się tym Pakistańczykom i Afgańczykom narzucać zachodniego stylu życia i myślenia, i to, że to właśnie my powinniśmy się od nich nauczyć życia w wolniejszym tempie, bez tego szaleństwa.
Czyta się bardzo dobrze, wciąga, a opisy tamtych krajów, do których nikt nam teraz wizy nie wyda, stają przed oczami jak żywe. I jednocześnie robi się jakoś smutno, bo przecież te państwa miałyby tyle do...

MoznaPrzeczytac | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Jeśli lubisz literaturę faktu myślę, że książka ta spodoba Ci się szczególnie. Jest to reportaż napisany w taki sposób, że czyta się go zupełnie jak powieść. Dla mnie spotkanie z tą interesującą lekturą zaczęło się zupełnie przypadkowo przy bibliotecznej półce, podczas gdy szukałam kilku interesujących pozycji na zbliżające się, jesienne, długie wieczory. Moją uwagę zwróciła przede wszystkim jej okładka – trzy młode dziewczyny w hidżabach na głowie zaczytane w książkach. Intrygujący był dla mnie również jej tytuł, a jeszcze bardziej podtytuł, który brzmi „Opowieść o człowieku, który budując szkoły przyczynia się do budowania pokoju na świecie”. Po przeczytaniu krótkiej recenzji na tylnej części okładki wiedziałam już, że ta książka to zdecydowanie coś dla mnie! Początkowo widziałam w niej przede wszystkim możliwość poznania odległych rejonów ziem Pakistanu, gdzie w większości toczy się akcja powieści i nieznanej mi kultury ludzi zamieszkujących te tereny. Ośnieżone szczyty...

Ola | 2012-05-05
Przeczytana: 03 maja 2012

Niezwykla, niezwykła, niezwykła. Brakuje mi słów jak wielkie wrazenie zrobiła na mnie na książka. Może nawet nie tyle lektura ile sama postać Mortensona. Chociaż muszę przyznać, że książka była bardzo dobrze napisana. Ani przez chwilę nie była nudna.

Postać Mortensona podbiła moje serce tym bardziej, że jest to postać autentyczna, gdzie możnaby było momentami pomyśleć sobie że jest to bohater romantyczny. Pierwszą moją myslą po przeczytaniu książki była chęć działania lub choćby wpłacenia kwoty pieniężnej na jego instytut.

rumiko | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 24 lutego 2014

Z wielką rezerwą podchodzę do książek pisanych w oparciu o prawdziwe wydarzenia, zwłaszcza jeśli dotyczą osób wciąż żyjących. Zbyt łatwo odmalować ich jako absolutnych świętych lub łotrów. W sumie nieżyjących też to dotyczy, ale jakimś cudem panuje wtedy większa różnorodność opinii :)
"Trzy filiżanki herbaty" wprowadzają u mnie pod tym względem pewien mętlik w myślach. Zasadniczo książka jest pochwalna, ale... mimo to tak całkowite oddanie nie wpływa dobrze na życie rodzinne głównego bohatera. Zwłaszcza, gdy jego idee pchają go na drugi koniec świata.
Cieszę się jednak, że przyjaciółka poleciła - i pożyczyła - mi te książkę. Byłoby miło, gdyby więcej ludzi takich, jak Greg Mortenson. Nigdy nie wątpiłam, że są ludzie - bez względu na wiarę - są dobrzy lub źli - ale dzięki niemu wierzę, że tych dobrych jest trochę więcej.

Moniczak_C | 2012-09-01

Jeżeli wszystko co jest napisane w tej książce jest prawda to wierzę w człowieka!
Tak czy siak książkę przyjemnie się czyta, pomimo iż nie jest to sensacja powoduje wstrzymanie oddechu w niektórych jej momentach :)
Godna polecenia!

BaskaB | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Na pewno nie jest to dzieło pod względem literackim. To prosta historia wrażliwego na biedę i wykluczenie Amerykanina, człowieka o otwartym umyśle i sercu, który stara się pomóc nie bacząc na różnice religijne czy kulturowe.

halszka | 2010-08-16
Przeczytana: 06 września 2010

Zapowiada się naprawdę niezła książka. Mimo tego, że to nie mój ulubiony gatunek, mam ochotę ją przeczytać. Ma w sobie coś, co zachęca. Coś niezwykłego. Chociaż na pewno nie jest to książka łatwa. Ukazująca cywilizację zupełnie inną od naszej..

Przeczytałam ją jednym tchem. Stronę za stroną. Czekałam na dalszy rozwój akcji. Kibicowałam im z całych sił. Ta książka naprawdę pomaga zmienić myślenie. Pewnie nie zrobi z każdego altruisty, ale może zwróci chociaż uwagę na potrzebujących?

asia97 | 2010-08-18

Ta książka jest przede wszystkim niesamowicie ciekawa. Opisuje obce miejsca, nieznane kultury, zwyczaje. Dzięki niej można wyrobić sobie obiektywne spojrzenie na Pakistańczyków, nie tylko kierować się wydarzeniami ostatnich lat. No i tak historia budowy szkół. Dodaje jakąś otuchę, że można wiele zrobić mając niewiele. Ja dzięki tej książce troszkę inaczej spojrzałam na swoje życie i świat, w jakim żyję.