Wielka Pani Abu Simbel. Pod Akacją Zachodu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ramzes". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ramses. La Dame d’Abou Simbel. Ramses. Sous l’acacia d’Occident
978-83-7506-378-3
historyczna
Pistacia

W dowód swojej wielkiej miłości do Nefertari Ramzes wznosi w Abu Simbel dwie świątynie, które mają być symbolem ich nieprzemijającego uczucia. Doprowadziwszy Egipt do dobrobytu, Ramzes mógłby w spokoju dożyć starości, ale nie pozwala mu na to jego niezwykły los. Musi do końca sprawować rządy, a wciąż mnożą się trudności i przeszkody. Najpierw musi stawić czoło Mojżeszowi, od dawna uznanemu za zaginionego przyjacielowi z dzieciństwa, który wraca, żeby uzyskać pozwolenie na wyjście ludu hebrajskiego z Egiptu. Z kolei król pobitych w bitwie pod Kadesz, lecz nie całkowicie pokonanych Hetytów, pod groźbą nowej wojny, wzywa go do poślubienia swej córki. Spragnieni zemsty Libijczycy buntują sie. Ramzes czyni cuda – potrafi zmienić klimat, a z wroga zrobić sprzymierzeńca, wszystko za radą boskich mocy. Jednak nie może powstrzymać czasu, który odbiera mu jednego po drugim serdecznych przyjaciół, pozostawiając go coraz bardziej osamotnionego w walce z wrogami Egiptu.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

monika | 2012-08-04
Przeczytana: 14 lipca 2012

Ostatni tom opowieści o Ramzesie. Całość jest po prostu rewelacyjna i zapewne nie jest to moja ostatnia przygoda z Christianem Jacqo. Polecam wszystkim miłośnikom starożytnego Egiptu.

nebetnefer | 2014-10-24
Przeczytana: 2013 rok

Niestety, osobiście poczułam się rozczarowana V-tomową sagą o Ramzesie II. O ile na początku I tomu dałam się ponieść autorowi, o tyle "Pod akacją zachodu" czytałam po to, żeby skończyć serię.

Oceniam tutaj całą serię:

Minusy:

- Miejscami odnosiłam wrażenie, że autor sam nie wiedział, czy chce napisać powieść ściśle historyczną, czy fantastyczną (bitwa pod Kadesz, niezwykłe moce Nefertari ecc). Koniec końców, w moim odczuciu wyszło tak, że mamy Egipt prosto ze ścian świątyń i papirusowych przypowieści - czyli fantastyczny; faraon i jego wielka małżonka królewska mają niezwykłe moce zsyłane przez Amona i resztę bogów, kraj przesycony jest mocą ochronną, a czary egipskich kapłanów znane są na całym świecie. Nie miałabym pretensji, gdyby taki zamysł był wprowadzony od początku, a on stopniowo się nasila.

- Ramzes II nie mógł spotkać Homera (wesołej kompanii spod Troi też nie), ale wtedy omyłkowo wzięłam to za powieść czysto historyczną. Nie mniej żal pozostał.

- Bohaterowie są...

Agnessa | 2011-06-18
Przeczytana: 14 czerwca 2011

W końcu przeczytałam. Christian Jacq w swym pięciotomowym dziele zawarł całe życie Ramzesa II Wielkiego. Chociaż wiele podkoloryzował i przerobił na potrzeby powieści, nie zmienia to faktu, że świetnie przedstawia życie ludzi tamtych czasów. Wydawnictwo Zysk i S-ka postanowiło pięć tomów przekuć w trzy co uważam za bardzo dobre posunięcie. Prawda jest taka, że gdybym ostatnie dwa tomy dostała w oddzielnych egzemplarzach, nieprędko skończyłabym przygodę z najsłynniejszym z faraonów. Z przykrością stwierdziłam, że pod koniec miałam dość książki, czytałam praktycznie na siłę byle tylko móc o sobie powiedzieć, że przeczytałam całego "Ramzesa". To nie jest książka do której wrócę, ale nie skreślam autora, który jest słynnym francuskim egiptologiem i założył Instytut Ramzesa, zajmujący się ratowaniem zagrożonych zabytków starożytności. Jednak minie więcej niż trochę czasu nim sięgnę po kolejną opowieść spod jego pióra.

Pięć lat po bitwie pod Kadesz Hetyci wciąż stanowią zagrożenie dla...

Karolina | 2011-12-29

mam ogólną słabość do książek akcji z tematyka starożytną, sam tytułowy bohater Ramzes jest przedstawiony jako władca idealny, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym- władca kierujący krajem, który nie ponosi porażek a zwycięstwa, mądrze włada, bezgranicznie kocha żonę dzieci i swój lód, zawsze przedkłada kraj przed sprawami prywatnymi- trochę za dużo ideałów ale dobrze się czyta,

książka ma bardzo wartką akcję i się nie nudzi, wszystkie tomy tworzą jedność, mądre zakończenie, z reszta sama książka przedstawia wiele mądrości nie tylko w postępowaniu władcy ale i innych pobocznych bohaterów, polecam zainteresowanym starożytnością :)

LIDIA | 2016-11-05
Przeczytana: 2004 rok