Kleopatra

Opowieść o dzieciństwie i młodości niezwykłej kobiety, o której pisano żartobliwie, że gdyby jej nos był krótszy, inne byłoby oblicze świata. Szpieg, dyplomata, poliglota, już od dzieciństwa rasowy poszukiwacz przygód Kleopatra jest dynastycznym i duchowym potomkiem Aleksandra Wielkiego.

Kalissa | 2015-05-05
Przeczytana: maj 2015

Surowo oceniam powieści historyczne - o wiele surowiej, niż fantastykę, kryminały czy romanse:). Od powieści historycznych wymagam bowiem innego poziomu, wymagam realizmu, interpretacji, powiązań, ocen, a przede wszystkim, logicznej interpretacji charakterów ludzkich.

I przyznaję, że miałam duże obawy przed lekturą "Kleopatry" - bo przecież historyczna Kleopatra - faraon Egiptu, to niezwykła postać, jeden z wielkich symboli przeszłości, władca i polityk, a przy tym czarująca, sprytna kobieta. Zawsze darzyłam Kleopatrę dużym podziwem i sentymentem, choć nigdy nie miałam złudzeń co do jej charakteru.

Książkową Kleopatrę poznajemy jako małą dziewczynkę, a zostawiamy w przededniu jej słynnego spotkania z Cezarem. Lubiłam tę małą księżniczkę, od najmłodszych lat uwikłaną w walkę i spiski na najwyższych szczeblach władzy.

Świat powieściowy widzimy oczami Kleopatry, a tym samym nie jest to obiektywna powieść. Może trochę za dużo było idealizowania bohaterki, i może trochę za dużo...

Alina | 2016-07-02
Na półkach: 2016, Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 02 lipca 2016

Dobrze napisana powieść historyczna, która nie jest zwykłą suchą biografią, a wzbudzającą emocje opowieścią o wczesnych latach życia Kleopatry. Sprawnie skonstruowane „żywe” postacie historyczne, dobrze prowadzona narracja, ciekawe dialogi. Wartka akcja, co nie dziwi gdyż autorka opisuje niezwykle i burzliwe czasy. Polecam wszystkim lubiącym powieści umieszczone w rzeczywistości historycznej a szczególnie miłośnikom starożytności

MissBrasil | 2011-12-08

Jedna z moich ulubionych książek, czyta się ja fantastycznie. Życie Kleopatry było samo w sobie niezwykle ciekawe więc myślę że autorka słusznie postanowiła uczynić ją bohaterką swojej książki. Moim zdaniem książka to gotowy scenariusz na film.

Ewcia123450 | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Opowieść bardzo szczegółowa, ukazująca życie Kleopatry i mentalność starożytnych cywilizacji. Niestety sięgnęłam po złą część ponieważ byłam zainteresowana głównie jej życiem dorosłym, a książka dotyczy jej dzieciństwa i okresu dorastania.

Kleopatre | 2012-08-04
Przeczytana: maj 2012

Kocham się w starożytnym Egipcie! Wszystko co z nim związane jest dla mnie fascynujące, więc i ta książka opisująca w przybliżeniu życie słynnej Kleopatry VII bardzo przypadła mi do gustu

Rozante | 2013-02-07

"- Jakąż ty jesteś księżniczką. A jaką będziesz kobietą ... "
Bardzo udana książka. Uwielbiam wszystkich bohaterów, każde z nich ma czarującą osobowość.

Anksunamun | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Jeżeli ktoś pożąda beletrystycznej historii Kleopatry VII, lepszą opcją będą "Wyznania Kleopatry" Margaret George. Jeśli zaś ktoś szuka opracowania historycznego w formie powieściowej narracji, powinien sięgnąć po "Kleopatrę" Ernla Bradfora. "Kleopatra" Karen Essex bowiem, mimo że autorka z pewnością napracowała się na zbieraniu danych i oparciu fabuły na faktach, pozostawia wiele do życzenia. Książka posiada jedynie skąpe opisy miejsc, postaci i ich wewnętrznych przeżyć, zawierając głównie dialogi i pobieżną chronologię zdarzeń, co nadaje całości ogromnie infantylny, a przez to bardzo nudny, charakter. Czytliwe, ale co najmniej niezachwycające.

Nefer | 2011-09-13

Wg mnie - świetna książka. Wciąga od pierwszych stron, pobudza wyobraźnię czytającego. Niekiedy ma się wrażenie, że się uczestniczy w życiu Kleopatry, zna się postaci osobiście.

Monika | 2015-02-22

Czegoś mi brakowało w tej książce ale nie wiem czego... Nie przywiązałam się do żadnej postaci, nie było mi żal gdy skończyłam czytać .

Scarlett | 2011-05-19
Przeczytana: 18 maja 2011

Jakoś nie do końca trafiła do mnie ta książka, niby dobrze się czyta, ale jednak czegoś mi w niej brakowało.