Bitwa pod Kadesz

2001-01-01
837227925X
Adam Szymanowski
Starożytny Egipt faraon Ramzes II

fabularne książki historyczne powinni pisać Egiptolodzy. Przynajmniej zero błędów w osadzaniu akcji w faktach epoki.

Trzeci tom cyklu powieści Ramzes.Bardzo wciągająca książka,jak i cała seria.Niestety nie znalazłam tu reszty książek z tej serii,czyli następujących tytułów Syn światłości,Pod Akacją Zachodu.Wielka Pani Abusimbel,Świątynia Milionów Lat.Całą serię przeczytałam i mogę polecić.

wszystkie tomy uważam za bardzo udane, książka ma wartką akcję, sporo historii która oczywiście wieloma momentami jest mocno ubarwiona, czyta się bardzo dobrze, autor zgrabnie wykreował postać Ramzesa choć momentami do ból jest nazbyt idealny..;

ten tom jednak mnie trochę rozczarował, liczyłam na więcej militarnych momentów niestety pod katem wielkie rozczarowanie

Drugo tom rewelacyjnej trylogii o najwybitniejszym faraonie Egiptu - Ramzesie II.

ie tak dawno zaczęłam rozpisywać się o pierwszych dwóch tomach "Ramzesa" napisanych przez francuskiego egiptologa Christiana Jacqa. Ponad 350 stron pochłonęłam w dwa dni po tytule wiedząc, że to będzie koniec błogiego spokoju i czas wojennych manewrów. Czym jest tytułowy Kadesz, a dokładnie twierdza? Jeszcze za panowania Setiego była wyznacznikiem strefy buforowej dzielącej Egipcjan od żądnych wojny Hetytów. Pozorny pakt o nieagresji zawarty między Setim a Muwattalim, w piątym roku panowania Ramzesa stał się złudzeniem. Przez ten czas Hetyci zorgnizowali w Egipcie rozległą siatkę szpiegowską, a w państwie hetyckim czyniono przygotowania do podbicia bogatej krainy nad Nilem.

Ramzes podziwia nową stolicę Egiptu - Pi-Ramzes, zwane turkusowym miastem. Zbudowane w tempie ekspresowym, bliżej granicy północno-wschodniej by meldunki docierały szybciej, a decyzje zapadały w najwłaściwszym momencie. Miasto, którego powstanie nadzorował jego przyjaciel ze szkoły, Mojżesz. Odkąd ten uciekł z Egiptu po przypadkowym zabiciu Sariego, faraon nie ustaje w poszukiwaniach - zwłaszcza kiedy znalazły się dowody uniewinniającego hebrajczyka. Wciąż nie zostało odnalezione i zdłąwione źródło ciemnych sił magicznych, które omal nie uśmierciły nie tylko Nefertari, ale ich jedynej córki Meritamon. Widmo wojny z Hetytami coraz widoczniejsze i nie pozostaje nic innego jak zacząć szykować wojsko.

Pierwszy rozdział okazał się niezbyt szczęśliwy dla "Bitwy pod Kadesz" i żadna w tym wina pisarza. Danio, imię posłańca pocztowego spaczyło mi początek lektury. Zamiast wyobrażac sobie klasycznego Egipcjanina, przed oczami miałam wyłupiastego żółtego stwora w zielonej bluzeczce. Jednak znalezisko dokonane przez tego osobnika szybko zatarło komizm wyobraźni, okrucieństwo Hetytów w Siedzibie Lwa pozostawia człowieka bez słów.

Poza tym faktem lektura trzeciego tomu "Ramzesa" odbywała się bez większych zakłóceń. Przyjemnie się czytało o przygotowaniach do starcia z Muwattalim i jego armią. Zwycięski pochód po zbuntowanych protektoratach jakoś mnie nie dziwił. Wygląda na to, że Jacq opiera się na pewnych schematach, które z czasem zaczynają przeszkadzać. Jeżeli "Ramzes" to pierwsze spotkanie z jego książkami, to ów fakt nie będzie tak odczuwalny. Podczas czytania czterech tomów "Tajemnic Ozyrysa" odczuwałam znużenie sukcesami obozu faraona i jego zwolenników. Z czasem brakowało tego dreszczyka. Podobnie sprawy się mają w "Ramzesie". Kiedy zły libijski mag Ofir podjął kolejną próbę zaszkodzenia życiu Nefertari wiedziałam, że skończą się fiaskiem. A dlaczego? Bo Jacq w zasadzie jest przewidywalny.
Jednak nosiłam w sobie ciche nutki nadziei, że tytułowa bitwa pod Kadesz to będzie coś naprawdę mocnego. Łudziłam się, że oczywista wygrana (bo oczywista) będzie wynikiem wielkiej inteligencji Ramzesa. Niestety, ale zaklęłam szpetnie pod nosem widząc słowa ukazujące obecność czynnika boskiego, zesłanego przez Amona. Trochę się zawiodłam, ale nie mam zamiaru porzucić czytania kolejnych części. To jedna z tych serii, które chcę doprowadzić do końca i tak zrobię.

Mimo wszystko lubię jak Jacq prowadzi mnie po starożytnym Egipcie, pokazuje tamtejsze życie, rośliny, potrawy i inne aspekty życia codziennego na różnych szczeblach.

Pan Jacq nie wymaga opinii - ona jest jedna: rewelacja!

Pan Jacq nie wymaga opinii - ona jest jedna: rewelacja!

Kryminał dziejący się w państwie faraonów? Czemu nie? Pod warunkiem, że autorem jest egiptolog ze świetnym piórem na dodatek. Mnóstwo szczegółów historycznych i zgrabna intryga kryminalna. Czyta się to z ogromną przyjemnością. Polecam wszystkim!

Czytane lata temu. Ocena całego cyklu.

Czytane lata temu. Ocena całego cyklu.

• Starożytny Egipt
  • Christian Jacq