Jestem legendą

Wydawnictwo: Mag
I Am Legend
zombie, zaraza, walka o życie, wampiry
horror

“Jestem legendą”, jedna z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach, regularnie pojawia się w pierwszych dziesiątkach przygotowywanych przez krytyków list najlepszych dzieł grozy. Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości. Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wypływ, jaki wywarł na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości, można określić mianem, cóż… legendarnego.
„Myślę, że autorem, który wywarł na mnie największy wpływ jako na pisarza, jest Richard Matheson. Książki takie, jak „Jestem legendą”, stały się dla mnie inspiracją.” - Stephen King
Robert Neville to genialny naukowiec, jednak nawet jemu nie udało się opanować straszliwego wirusa, którego nie można powstrzymać ani wyleczyć i który... został stworzony ludzką ręką.
Neville, z niewiadomego powodu odporny na działanie wirusa, jest ostatnim żyjącym człowiekiem w mieście – kiedyś zwanym Nowym Jorkiem... – a być może nawet na świecie. Jednak nie jest sam.
Otaczają go „Zarażeni” – ludzie, którzy na skutek epidemii zmienili się w mięsożernych mutantów zdolnych do funkcjonowania jedynie w ciemnościach, pożerających i zarażających wszystko i wszystkich na swojej drodze.
Ostatnie trzy lata Neville buszował po okolicy w poszukiwaniu pożywienia i zapasów, systematycznie wysyłał w eter wiadomości, wierząc, że dotrą one do innych ocalałych. Jednak Zarażeni cały czas czają się w mroku, obserwują każdy jego ruch i czekają, aż zrobi jeden śmiertelny błąd.
Będąc jedyną nadzieją ludzkości, Neville ma już tylko jeden cel: znaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. Chce do tego wykorzystać własną, odporną na chorobę krew, na którą jednak wciąż polują Zarażeni.
Neville wie, że potwory mają nad nim przewagę, a jego czas nieubłaganie dobiega końca.

źródło opisu: MAG, 2008

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,2,221--0-0-Jestem_Legend%C4%85.html

"Nikt w nich nie wierzył. Jak można było walczyć z czymś, w co się nie wierzy? Tak właśnie wyglądała sytuacja. Coś czarnego żyjącego w ciemnościach nocy wypełzło wprost ze średniowiecza. Coś zupełnie niewiarygodnego, wszystko, co się z tym łączyło zamknięto na stronicach literatury fantastycznej. Istoty te należały do przeszłości; do melodramatów Stokera albo sielanek Summersa, były tematem krótkich notatek encyklopedycznych w Britannice albo stanowiły wodę na młyn pisarskiej wyobraźni, czy też materiał dla wytwórni sentymentalnych filmów. To tylko ulotna legenda, która przetrwała przez wieki.
No cóż, okazała się prawdą".

Już kilka lat temu widziałam przeciętny, efekciarski i napompowany horror z Willem Smithem "Jestem legendą". Komputerowe monstra budzą we mnie więcej politowania niż strachu, więc seans pozostawił średnie uczucia. Pozytywne opinie na LC skusiły mnie jednak do sięgnięcia po pierwowzór i szczerze mówiąc - bardzo się z tego cieszę, bo to są dwie odmienne historie....

| 2017-02-09
Przeczytana: 03 lutego 2017

Postapo i do tego ramota. Ale się broni. Wydany w połowie lat pięćdziesiątych horror o wampirach doczekał się chyba trzech ekranizacji. Książka o samotności i codziennej walce o życie.
Polecam.

Bastard | 2013-04-29
Przeczytana: 2009 rok

9/10 - WYBITNY

Robert Neville jest jedynym człowiekiem ocalałym z przerażającej zarazy, która zmienia ludzi w krwiożercze wampiry. Otoczony przez hordy czyhających w ciemnościach potworów, stara się przetrwać w tym ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku, zdając sobie jednocześnie sprawę, że każdy nawet najmniejszy błąd może okazać się dla niego śmiertelny. Za dnia kiedy wampiry śpią, Neville przeczesuje miasto w poszukiwaniu pożywienia, noce natomiast spędza w przemianowanym na kształt fortecy domu, gdzie poszukuje odpowiedzi na pytanie dlaczego akurat on jest odporny na działanie wirusa. Przez cały czas nie tracąc nadziei na odnalezienie podobnych sobie, wysyła w eter wiadomości, licząc na nawiązanie kontaktu. Pewnego dnia spełnia się jego marzenie o odnalezieniu innej ocalonej osoby. Tylko czy to aby na pewno są to dla niego dobre wieści?

Czytając tę książkę ani trochę nie czuć, że napisana została w 1954 roku. Pomimo faktu, że od czasu jej powstania minęło ponad pół wieku,...

ZARAZA | 2015-05-22
Przeczytana: kwiecień 2015

Nie sądziłam, że film tak różni się od książki. Kiedy zaczęłam czytać pojawiły się pierwsze różnice, następnie zaczęły się tak mnożyć, że nie było sensu ich szukać i analizować. To zupełnie inna historia. Przede wszystkim podobała mi się kreacja wampira. Ich istnienie zostało uzasadnione w sposób naukowy i mimo fikcji literackiej tworzy logiczną całość. To także opowieść o samotności i przetrwaniu. W końcu sławy tytuł "Jestem legendą" został przeze mnie w pełni zrozumiany. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło i jednocześnie bardzo mi się spodobało. Nie było typowego poświęcania jednostki dla dobra ludzkości, Robert Neville stał się niczym Dracula, a wampiry jego pogromcami. Właśnie to całe odwrócenie i zmiana proporcji było ciekawe. Warto przeczytać, bo to naprawdę kawał dobrej roboty. Polecam gorąco!

Sillhre | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Wampiryczne

Książka jest milion razy lepsza i ciekawsza niż film, przede wszystkim jest po prostu ZUPEŁNIE inna. Wzruszająca (sceny z psem czy opisy codziennego życia głównego bohatera), ciekawa, trzymająca w napięciu i oczekiwaniu. Przeczytałam w jeden dzień. Jednym tchem.

Okładka nijak ma się do treści, bo film został zrobiony w baardzo luźnym oparciu o powieść.

Powieść o samotności. I o nadziei. I o jej braku. O zarazie, o tym, jak bardzo potrzebujemy mieć innych obok siebie.

Polecam:)

natkuss | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 września 2014

Książka nie przekonała mnie jakoś bardzo do siebie. Nie czułam w ogóle klimatu przedstawionego- walki o przetrwanie w świecie potworów. Jak dla mnie ekranizacja książki była lepsza od niej samej, mimo różnic.

Muhi | 2011-08-07
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: luty 2011

Niby to horror, ale mnie bardziej wzruszał niż straszył. Szkoda mi było głównego bohatera.
Tu nie ma wielu mrożących krew w żyłach fragmentów i nagłych zwrotów akcji. To nie jest straszny i trzymający w napięciu horror. To opowieść o bardzo samotnym człowieku, który stara się jakoś przetrwać w niegościnnym świecie.

anika | 2016-06-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Świetna książka, nie o wampirach, jak mówi zapowiedź, ale o osamotnieniu, przerażającej pustce, o próbach ocalenia człowieczeństwa w świecie, w którym jest się ostatnim przedstawicielem ludzkiego gatunku.
Polecam!!!

Adrian Jeżak | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Rewelacja! A myślałem,że film jest dobry. Po przeczytaniu tej książki sądzę, że gdybym znał jej treść wcześniej zmieszał bym go z błotem.
Nie rozumiałem dotąd przekazu "Jestem Legendą". Film ukazał to dość miernie, człowiek, rzekomo ostatnim żyjącym z gatunku właściwie nim tam nie jest. W ksiązce dosłownie ten motyw się odnajduje.
Wampiry, nie przypuszczałem, że to właśnie było w oryginale, Niektóre bezmyślne, niektóre wcale nie, inne powstałe z grobów. Bohater rozpoznaje i opowiada o kilku rodzajach. Nie upycha ich w prosty sposób do jednego worka bezsensu.
Codzienność, osamotnienie, utrata człowieczeństwa przy jednoczesnym jego zachowaniu. Codzienna brutalna walka o przetrwanie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Samo zachowanie zdrowia fizycznego okazuje się dość łatwym w stosunku do codziennego i monotonnego sposobu życia bez innych, bez możliwości komunikacji z kimkolwiek. Cieszy każda możliwość spotkania innej żywej istoty, niezależnie czy jest to pies, człowiek czy brutalny...

flameleaf | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Fakt pierwszy- książka i film to zupełnie odrębne historie, które poza postacią głównego bohatera i umiejscowieniem akcji niewiele mają ze sobą wspólnego. Powstaje więc dylemat jak oceniać dzieło Mathesona w świetle wcześniej widzianej ekranizacji.

Fakt drugi- książka uznawana jest za jedno z lepszych dzieł grozy, a Stephen King mówi, że była dla niego inspiracją. Osobiście nie wywarła na mnie takiego wrażenia i w mojej opinii "Jestem legendą" jest co najmniej przeciętna.

Po kilkunastu pierwszych stronach na siłę próbowałam doszukać się dynamizmu akcji, ale surowa narracja, krótkie, niewiele mówiące zdania i swego rodzaju pobieżność w opisach uniemożliwiały odnalezienie głębi i zespolenie się z opisywaną rzeczywistością.

Cała treść tej książki mogłaby stanowić dobry szkic, ale nie wersję ostateczną, bo dostawanie wszystkich odpowiedzi podanych na tacy, dość, że nie zmusza do myślenia, to w dodatku odbiera wszelką chęć śledzenia dalszych zdarzeń.

Potencjał drzemiący w historii...