Jestem Legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał

Okładka książki Jestem Legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał
Richard Matheson Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty horror
horror
Artefakty
I Am Legend. Hell House. The Shrinking Man
Mag
2020-01-10
2020-01-10
Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Robert Waliś
fantastyka zjawiska fantastyczne piekielny dom literatura amerykańska powieść grozy groza horror ghost story nawiedzony dom

Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
Ocena 5,7
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...
Okładka książki The Time Travellers Almanac Part 1 - Experiments Douglas Adams, C.J. Cherryh, William Gibson, Geoffrey A. Landis, Ursula K. Le Guin, Richard Matheson, Michael Moorcock, Robert Silverberg, Cordwainer Smith, Michael Swanwick, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, Herbert George Wells
Ocena 0,0
The Time Trave... Douglas Adams, C.J....

Po ponad roku czekania na czytniku, książka Mathesona w końcu ma swój czas.
"Jestem Legendą" to powieść nie tyle o postapokaliptycznym świecie pełnym nieumarłych, co osamotnieniu głównego bohatera. Książka mocno różni się od filmu z Willem Smithem, ale to wychodzi u niej akurat na plus. Podczas czytania mocno kojarzyła mi się się z "Drogą" McCarthego.
"Piekielny dom" to chyba najlepszy z horrorów w starym stylu, jaki dany mi było czytać. Nic dziwnego, że został szybko zekranizowany.
"Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał" to nie tyle opowieść o fizycznym aspekcie zmiany ciała, ile psychiki głównego bohatera. Do samego niemal końca, nie wiedziałam, co się z nim stanie.
Opowiadania też są warte uwagi, świetny "Guzik, guzik" czytałam już w jakiejś antologii, a "Dystrybutor" i "Montaż" są naprawdę niezłe.
Podsumowując - bardzo, bardzo dobra książka, którą szczerze polecam.

Po ponad roku czekania na czytniku, książka Mathesona w końcu ma swój czas.
"Piekielny dom" to...

Swietny zbior opowiadan, mimo swoich lat, czyta sie swietnia, proza autora sie nie zestarzala.
Dlugie opowiadania sa genialne, te krotsze nie gorsze.
Bardzo polecam.

Dlugie opowiadania sa genialne, te krotsze nie gorsze.
Bardzo polecam.

Książkę przeczytałam z racji tego, że była prezentem. Sama nie sięgnęłabym po taką tematykę. To moje pierwsze zetknięcie ze zbiorem opowiadań i na wstępie mogę stwierdzić, że taka forma dzieła średnio mi odpowiada. Części książki wypadają nierówno pod względem jakości co rzutuje na całościową ocenę utworu. 'Jestem legendą' wciągnęło mnie najbardziej, natomiast brakowało mi dokładniejszego opisu jak doszło do apokalipsy. Przydałoby się trochę więcej retrospekcji. 'Piekielny dom' - cóż, dziwny. Jak dla mnie trochę niesmaczne sceny. 'Człowiek, który nieprawdopobnie się zmniejszał' - pomysł całkiem ciekawy, ale sposób jego przedstawienia zbyt nużący. Z opowiadań zwrócę uwagę tylko na te, które nieznacznie wybiły się ponad resztę. 'Test' i 'Guzik, guzik' to faworyci. Zaniepokoiła mnie perspektywa, że nasz świat mógłby funkcjonować w ten sposób. Reszta historii mnie nie porwała, szybko przebiegałam wzrokiem do końca.

Podsumowując, moja ocena wynika pewnie pośrednio z tego, że nie jest to mój ulubiony gatunek literacki. Mimo to, patrząc obiektywnie, książka mnie nie zachwyciła. Nie umniejszam jednak wkładu autora w rozwój horroru. Był i jest inspiracją dla wielu pisarzy.

Nie lubię takich zbiorów, ponieważ często prezentują nierówny poziom. Nie inaczej jest i tutaj. Chciałem przeczytać "Jestem Legendą", a obecnie można tę książkę znaleźć jedynie w tym zbiorze. Jednak warto było. "Jestem Legendą" to zdecydowanie najjaśniejszy punkt tej książki. Dobrze się czytało, choć srednio podoba mi się styl pisania autora (tudzież tłumacza). Ale biorę poprawkę na wiekowość owych dzieł. "Piekielny Dom" czytałem z musu, ciągnęła mi się ta opowieść i w sumie nie udało mi się w nią wciągnąć. Zakończenie też mnie nieco rozczarowało. "Człowiek, który się zmniejszał" podobało mi się jako całość, ale miało nieco nudnych momentów. Zwłaszcza cały wątek walki z pająkiem był monotonny. Co do opowiadań, to "Dystrybutor" uważam za zdecydowanie najlepsze. Na drugim miejscu "Guzik, Guzik" z ciekawym zakończeniem. Miejsce trzecie ma u mnie "Pojedynek", które nie porywa (film lepszy), ale na tle reszty wypada nieźle. "Montaż" to jedno z najgorszych opowiadań, jakie w życiu czytałem. Rozumiem zamysł, ale nie widzę sensu. Czytanie tego to była katorga. "Mucha" też zupełnie o niczym. Takie pisanie dla samego pisania, nie przemawia to do mnie zupełnie. Reszta po prostu poprawna, ale bez rewelacji. Warto było poznać twórczość tego autora, ale fanem nie zostałem.

Zestaw 3 dużych, dobrych opowiadań. Dla mnie najlepsze z nich to Jestem legendą. Pozostałe dwie to bardziej horrory niż sf. Druga część wydania to kilka krótkich opowiadań. Raczej dość przeciętnych, ale jest świetne, dla mnie rewelacyjne jedno z nich . Mucha - ostatnie z nich

Jestem legendą- 10/10
Piekielny dom- 10/10
Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał- 8/10
Opowiadania- 8/10

Jestem legendą- 10/10
Piekielny dom- 10/10
Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał- 8/10
Opowiadania- 8/10

Książka w ogóle, bardzo mi się podobała, historie są zaskakujące i zawierają w sobie nutkę horroru. Większość z nich została już zekranizowana, ale i tak dobrze się je czyta. W szczególe natomiast, jest nudnawo, opisy są rozciągnięte i burzą powoli budowane napięcie. Fani typowego horroru mogą być zawiedzeni.

Dużo fajnych krótkich form - bo to te najkrótsze opowiadania są w większości naprawdę zaskakujące i poruszające. Może nie za bardzo lubię te szczegóły, szczególiki, detale, rozważania o detalach, itp., itd. Dlatego dłuższe i krótsze opowiadania pełne tych drobiazgowych opisów troszkę nużą i nie są już tak zajmujące. Lecz niezaprzeczalnie oryginalny dobór tematów.

W myśl zasady "dzisiaj się już tak nie piszę" każde opowiadanie jest horrorem (lub ma elementy grozy) ale nie straszy brutalnością tylko tym co człowiek skrywa w sobie.

Główne opowiadania czyli "Jestem legendą" (7/10), "Piekielny dom" (6/10 bo zastanawia mnie czemu tak zwlekali), "Człowiek, który..." (6/10) trzymały mnie przy czytaniu.

O tyle te pomniejsze formy miały większą sinusoidę. Dla mnie na plus "Guzik, guzik", "Test".

O tyle te pomniejsze formy miały...

Jestem Legendą, nastawiałem się, że będę odgrzewał kotleta po filmie. Niemniej miałem nadzieję, że będzie to równie smaczny kotlet, gdyż film mi się podobał. Szczerze? Wcale nie czułem, że konsumuję coś odgrzewanego. Owszem był to ten sam koncept, ale tylko do pewnego momentu i zarówno film jak i książka poszły w zupełnie innych kierunkach. Bawiłem się przy obu świetnie, dlatego solidne 8/10
Piekielny Dom to nie było coś czego się spodziewałem, niby horror z duchami. A ja miałem wrażenie, że czytam pornola… Nie była książka zła, miało to wszystko sens, ale wzięła mnie tak z zaskoczenia, że nie byłem przygotowany na to z czym będę miał do czynienia. Nie żałuję, że przeczytałem, ale jakbym wiedział co to jest to pewnie nie sięgnąłbym po to w tym momencie. Mimo wszystko napisane dobrze i wciągająco. 7/10
Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał po prostu mnie zanudził. Powieść przypominała mi tekstowe gry RPG w jakie grywałem za młodu na forach. Tam też opisywaliśmy w bardzo szczegółowy sposób działania naszych postaci i o ile w formie interaktywnej miało to sens, bo było bardzo wciągające, potem nikomu nie chciało się tego czytać, bo było zwyczajnie nużące. Podobnie z tą powieścią, które mnie po prostu zamęczyła. Koncept fajny, dramat rodzinny ciekawy i dobrze przedstawiony, no ale niestety nie było to wciągające. 5/10
Podsumowując styl Mathesona mi po prostu nie odpowiada, jest bardzo opisowy i bardzo obrazowy. Dla mnie to taki trochę przerost formy nad treścią, zwłaszcza że lubuję się bardziej w sensacyjnych stylach, gdzie opisy są krótkie, choć niezwykle treściwe. Czy oznacza to, że Matheson źle pisał? Absolutnie NIE! Oznacza to jedynie, że mam inne preferencje i oceniając z wyłączeniem moich gustów, mogę śmiało powiedzieć, że są to ciekawe opowieści, które warto przeczytać. Ja mam raczej mieszane odczucia, zwłaszcza po czytaniu dwóch powieści Dick’a w tym miesiącu, którego styl po prostu kocham, a który tak diametralnie się różni od Mathesona.