Dyscyplina

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Discipline
Fikcja, Ekonomia, Finansjera
Adam

Gdybyście ujrzeli własną śmierć, czy ta wiedza zmieniłaby to, jak przeżylibyście resztę życia? Douglas Cole jest prześladowany – i chroniony – ale o tym nie wie. Jego życie zdruzgotała niewytłumaczalna tragedia, jego umysł nawiedzają upiorne wizje, im bardziej jednak kwestionuje naturę straszliwych wydarzeń rujnujących mu życie, tym trudniej mu znaleźć odpowiedź. Zepchnięty na krawędź...

Douglas Cole jest prześladowany – i chroniony – ale o tym nie wie. Jego życie zdruzgotała niewytłumaczalna tragedia, jego umysł nawiedzają upiorne wizje, im bardziej jednak kwestionuje naturę straszliwych wydarzeń rujnujących mu życie, tym trudniej mu znaleźć odpowiedź. Zepchnięty na krawędź szaleństwa, Douglas rozpoczyna rozpaczliwą psychiczną walkę z wrogiem, którego nie widzi i nie rozumie. Rozstrzygnięcie tej bitwy zaważy na losach całej ludzkości.

Łącząc filozoficzną namiętność z elektryzującym napięciem fabuły, "Dyscyplina" stanowi wiwisekcję naszych założeń dotyczących granic percepcji i rzeczywistości. W powieści o walce Douglasa Cole’a o świat bez granic Paco Ahlgren swobodnie splata twardy, szorstki realizm z oszałamiająco rozległą wizją intelektualną.

Napisali o książce

Nie mogłam się od tej książki oderwać. To jedna z najbardziej wyjątkowych powieści, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Łączy podróże w czasie, grę na giełdzie i religię, jeśli to w ogóle możliwe. Paco Ahlgrenowi się udało, a rezultat jest fascynujący. Postaci, sytuacje, dialogi i styl pisarski są wszystkie najwyższej klasy. Nie mogę się doczekać jego następnej książki!
Nicole A. Denardo “Creative Writer” (New Jersey)

Potężny, wizjonerski thriller, który czyta się jednym tchem.
"El Paso Times"

Kiedy autor pisze powieść na podstawie swoich pasji, wśród których jest fizyka kwantowa i taoizm, zapowiada się naprawdę ciekawa jazda! W “Dyscyplinie”, debiutanckiej powieści zamieszkałego w Austin Paco Ahlgrena, roi się od pełnokrwistych postaci i zaskakujących zwrotów akcji. Stanowczo warto sięgnąć po tę powieść, budzącą skojarzenia z prozą Philipa K. Dicka i Kurta Vonneguta.
"BookPeople", Austin (Teksas)

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Jolene | 2015-01-28

Niedawno kupiłam.
Czytałam dawno.
Czytam teraz kolejny raz.
Uwielbiam tą książkę.
Nie wiem co mnie do niej tak ciągnie. Może fizyka kwantowa? Może ludzkie zmagania z życiem? Podróże w czasie? Nie mam zielonego pojęcia. A właśnie lubię tą zieloną okładkę. :D
Tą książkę zawsze mam przy sobie. Pewnie to obsesja, ale traktuje ją jak coś bardzo mi bliskiego... Jak kogoś kogo słucham i rozumiem. A może staram się zrozumieć?

Monika | 2016-03-20
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lutego 2016

Inna niż wszystkie. Po trosze magiczna, po trosze nierealna. Czytałam ją wolno, momentami wręcz z namaszczeniem.
Szkoda, że taka nieprzeciętna książka ma tak niewielu czytelników.

Kaja93 | 2013-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Jeśli zapytasz, o czym jest ta książka - moja odpowiedź będzie różniła się diametralnie, w zależności od tego, w jakim będę nastroju i na jakim aspekcie powieści skupie się najbardziej.
"Dyscyplina" jest bowiem książką, której kolejne warstwy odkrywasz dopiero przy powtórnym przeczytaniu, a z każdym kolejnym spotkaniem z Douglasem, Jeffersonem i Jackiem okazuje się, że poprzednio wiele ci umknęło.

Jeśli zapytasz, czy podobała mi się ta książka - uniosę ręce w górę i piskliwym głosem wykrzyczę "TAK! Uwielbiam ją!". Paco Ahlgren stworzył zadziwiającą kompozycję fizyki kwantowej, science-fiction, taoizmu, ekonomii, miłości do szachów i muzyki, która mi smakowała wybornie. Nie mogę wyjść z podziwu dla rozmiaru i rozpiętości wiedzy intelektualnej autora, a także dla jego stylu pisania; precyzji z jaką kreślił każdego bohatera, pomysłowości w tworzeniu wizji niezliczonych wszechświatów prawdopodobnych, sylwetce Groedena, do którego pałam szczerą nienawiścią.

Jeśli zapytasz, czy...

Andrew Vysotsky | 2011-11-14
Przeczytana: 05 grudnia 2011

Dogłębne przeżywanie, a nawet tworzenie, rewelacyjnych dzieł literatury pięknej przez umysły profesjonalnie zajmujące się naukami ścisłymi jest bardzo interesującym zjawiskiem, zwłaszcza w świetle tego, iż odwrotne tendencje są znacznie rzadsze. Nie słyszałem, by jakikolwiek zawodowy poeta czy powieściopisarz spłodził, czy choćby zrozumiał, dzieło znaczące w najnowszej historii matematyki lub fizyki. Mam wrażenie, iż od czasu podziału mędrców na humanistów i umysły ścisłe, tylko ci drudzy są w stanie pojąć tych pierwszych. Z wielką więc ciekawością sięgnąłem po Dyscyplinę, opasłą powieść z gatunku science fiction, z bardzo niewielkim dodatkiem pierwszego składnika, napisaną przez Paco Ahlgrena; miłośnika fizyki, w dodatku kwantowej, a po profesji analityka finansowego.
Powieść, jak już wspomniałem, ma słuszną objętość. Czyta się ją jednak szybko, gdyż dynamiczny, plastyczny język od pierwszych stron wciąga nas w dzieje Douglasa Cola nazywanego też przez niektórych Uzdrowicielem. Od...

Olivvia | 2014-12-10

Bezlitosny pożeracz czasu! Gdy nie czytałam, ciężko było mi powrócić do rzeczywistości, czułam ciągły niepokój i podniecenie, ponadto moje przekonanie o istnieniu sił wyższych uległo znacznemu poszerzeniu i przewartościowaniu. Kiedy skończyłam, chciałam więcej. Niestety nie potrafię zaklasyfikować tej książki do znanych mi gatunków. Pani w bibliotece oznajmiła mi, że książka ta została umieszczona pod szyldem "powieść filozoficzna". Jakoś mnie to nie przekonało... w takim razie może jeszcze coś nowego Panie Paco?

Eri | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

Bez wątpienia mogę powiedzieć, że jest to najlepsza książka jaką miałam okazję przeczytać.Historia Douglas'a Cole'a poruszyła moim sercem i nie raz zmuszała by także ruszyć głową.
Paco Ahlgren w ciekawy sposób opisywał wydarzenia z życia bohaterów. Czasem byłam tak zafascynowana powieścią, że nie zauważyłam jak mi lecą godziny. Przechodziły mnie dreszcze w momentach grozy, a i pojawiły się czasem łzy wzruszenia. Choć fizyka kwantowa jest dla mnie obcym pojęciem, również z filozofią nie miałam wiele wspólnego to dzięki powieści zainteresowała mnie ta tematyka. Nawet praca maklera, czy sprzedawanie akcji na giełdzie wydaje się ciekawsza niż wcześniej.
Zanim zabrałam się za książkę przeczytałam opinię na tej jakże zaufanej stronie. I szczerze mówiąc przeraziłam się lekko, skoro dla wielu osób zakończenie było niezrozumiałe dlaczego ja miałabym to pojąć nie znając się na fizyce? Jednak ostatnie strony "połknęłam" na jednym wdechu, czując satysfakcję po zamknięciu powieści. Dostałam...

Nathalie22112 | 2015-01-03

Gorąco polecam. Książka jest fantastyczna. Czyta się jednym tchem. Fabuła jest bardzo intrygująca. Zmusza do refleksji. Ponadto autor posługuje się pięknym językiem.

Ta historia była... dziwna. Przyznam, że spodziewałam się czegoś bardziej psychologicznego, a dostałam powieść w typie sci-fi. Nie powiem jednak, że się zawiodłam, bo było to ciekawe doświadczenie. Interesująca teoria na temat podróżowania w czasie, wpływu na własną przyszłość (oraz przeszłość, niejako), a także filozofii w tym wszystkim. Całość pod płaszczykiem gry w szachy. Nie do końca jasna była dla mnie postać starca oraz nie tyle jego wpływ na opowieść, co dziwacznie przedstawiona śmierć. Tytuł też nie wydaje mi się do końca trafiony, choć z pewnością związany z sensem tej historii. Może powinnam przeczytać 'Dyscyplinę" jeszcze raz?

sybla | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Książka niesamowita, wielowarstwowa, dająca do myślenia. Tu nic się nie da przewidzieć do końca, a nawet jesli, to i tak przy kolejnym sięgnięciu zmienisz zdanie na temat pewników, czasu, przestrzeni i ludzkich losów. Dołączam ją do grona ulubionych :)

Rafał | 2012-09-21
Przeczytana: 15 września 2012

początek wyśmienity, ale im bliżej końca tym gorzej, mam wrażenie że się nie skończyła albo autor nie miał pomysłu na zakończenie... albo ja nie zrozumiałem :/