Skeleton Crew
opowiadania, zbiór
dona

Inne wydania

O tym, że Stephen King jest mistrzem długich, rozbudowanych powieści o wielu przeplatających się wątkach, wszyscy wiedzą od dawna. Utwory zamieszczone w niniejszym zbiorze dobitnie przeczą tezie, jakoby doskonały powieściopisarz nie mógł być również znakomitym twórcą krótkich form literackich. Lektura tych doskonale skonstruowanych, opartych na zaskakujących, oryginalnych pomysłach i oczywiście wspaniale napisanych opowiadań daje miłośnikom prozy Stephena Kinga co najmniej tyle satysfakcji co najobszerniejsze z jego powieści.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Szkieletowa_zaloga-p-31805-.html

Przyznaję się, że nie przepadam za czytaniem opowiadań i wolę dłuższe formy, ale czasami po nie sięgam, bo przekonałam się, że można natrafić na prawdziwe perełki. Prawdopodobieństwo wzrasta zwłaszcza jeżeli autorem opowiadań jest sam King, chociaż i jemu zdarzają się wpadki :)

Jeżeli chodzi o "Szkieletową załogę" to moim numerem jeden jest niezmiennie opowiadanie "Szkoła przetrwania", po prostu wgniotło mnie w fotel. Ta historia jest naprawdę przerażająca, nie trzeba w końcu tabunów potwornych stworzeń, żeby wywołać ciarki. Nawet lepiej, że ich czasem nie ma. Człowiek doprowadzony do ostateczności potrafi pokazać ciemną stronę swojej osobowości.

Niczego sobie jest też "Jaunting", "Tratwa", "Babcia" czy "Poranne dostawy". Jestem za to trochę rozczarowana słynną "Mgłą", nastawiłam się na oszałamiającą historię, jednak ta tematyka rozmija się trochę z moimi ulubionymi klimatami w horrorach. Starałam się, ale tym razem nie zaskoczyło.

Jak to już w zbiorach opowiadań bywa, są też...

teri | 2014-10-25
Przeczytana: 24 października 2014

Dwadziescia dwa opowiadania,to nie malo.Jako bardzo dobre,ocenilam jedenascie z nich a wiec rowno polowe.Mysle,ze to niezly wynik.Reszta,moze byc lub taka sobie.Jednak na szczegolne uznanie zasluguja;"Nona","Babcia","Szkola przetrwania","Tratwa","Edytor tekstu"-chcialebym taki miec...oraz "Mgla".Polecam!!!Il racconti di S.King.......

Pinkiman | 2016-02-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 lutego 2016

Jeden ze słabszych zbiorów opowiadań Kinga. Mimo kilku rewelacyjnych pozycji (Mgła, Małpa, Szkoła przetrwania, Skrót Pani Todd, Edytor Tekstu, Jaunting) w tym jednego świetnego poematu (Lament paranoika) reszta tytułów jest mocno średnia, żeby nie powiedzieć mizerna. Jak to w zbiorach bywa, każdy znajdzie coś dla siebie, ale w tym przypadku trzeba bardzo przebierać. Liczyłem na kolejną "Nocną Zmianę", ale niestety zawiodłem się. A szkoda, bo mogło być dużo lepiej :)

Mikael95 | 2011-09-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Horror, 2011
Przeczytana: wrzesień 2011

Lubię opowiadania S. Kinga, ten zbiór historii nie zawiódł mnie. Najciekawsze (przynajmniej dla mnie) były : Mgła, Małpa, Edytor tekstu oraz Babcia. Dosyć ciekawe były także Juanting, Skrót pani Todd oraz Szkoła przetrwania. Książka idealna na jesienne (coraz dłuższe) wieczory.

Northman | 2015-06-11
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Świetny zbiór, naprawdę godny uwagi i osoby autora, który firmuje go swoim nazwiskiem. Obawiałem się trochę tej lektury, pomny różnych doświadczeń ze zbiorami opowiadań Kinga, ale "Szkieletowa załoga" mnie nie zawiodła. Stephen King odwalił kawał naprawdę dobrej roboty.

Pierwsze opowiadanie (a w zasadzie, jak dla mnie z racji objętości, mini powieść), o wszystko mówiącym fanom Kinga tytule "Mgła", jest jednocześnie najlepsze i najbardziej tchnące grozą z całej książki. Film nie oddaje według mnie w pełni klimatu tej opowieści. Trzeba ją po prostu przeczytać, żeby go w pełni poczuć.

Lecz "Szkieletowa załoga" to nie tylko "Mgła". Równie mocne wrażenia gwarantują "Małpa" (nie ma to jak nawiedzone zabawki...), "Skrót pani Todd" (jazda samochodem na skróty już nigdy nie będzie dla mnie taka sama), "Tratwa", "Edytor tekstu", "Nona", "Szkoła przetrwania", "Ciężarówka wuja Otto" i "Babcia" (!). Historie te przerażają, nie dają o sobie zapomnieć i są w stanie śnić się po nocach. Czyli...

wiejskifilozof | 2014-09-26

Nie lubię oceniać zbiorów opowiadań.Bo każde inne i ma wady i zalety.
Na pewno Kingowi udało się mnie przestraszyć.
Bo Babcia i te o tym Mleczarzu i o tym rozbitku na tej wyspie,to opowiadania które mogę przestraszyć.
King napisał naprawdę dobrą książkę.

Marta Godzisz | 2010-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2010

Do wszelkich zbiorów opowiadań podchodzę jak do jeży z wyjątkowo długimi kolcami. Szczytna idea zawarcia historii, która mnie zaskoczy albo wgryzie mi się w wyobraźnię i pamięć, w kilku tysiącach słów jest moim zdaniem niemal niewykonalna. Taki już mój przedziwny gust literacki. Opowiadania pozostawiają niedosyt, chęć na więcej, a za tym uczuciem nie przepadam. Dodatkowo bardzo łatwo schrzanić puentę tak krótkiej historii - tego wręcz nienawidzę.

Jaki jest King, wie każdy: albo się go kocha, albo nienawidzi. Ponieważ zaliczam się raczej do grupy jego fanów, każdą książkę jego autorstwa czytam w ciemno, o czym by nie była. W ten sposób sięgnęłam po "Szkieletową Załogę". Z początku zamierzałam poprzestać na "Mgle" (po obejrzeniu ekranizacji byłam ciekawa zakończenia), ale w końcu, małymi kroczkami, przeczytałam całość.

Teraz po kolei kilka słów o każdym z opowiadań.

"Mgła" jest oczywiście najdłuższa, dzięki czemu miała u mnie duży plus. Historia nie sprawia wrażenia ani...

Zdecydowanie wolę Kinga w wydaniu powieści, bo opowiadania nie są aż tak porywające, nie zatracasz się całkowicie, ale mimo to lubię opowiadania, jak było w przypadku "Szkieletowej załogi" - różnie, bo znajdziemy tam świetne opowiadania, ale i trochę gorsze, dlatego też postanowiłam napisać kilka słów i przyznać ocenę każdemu osobno.

1. "Mgła" - Troszkę byłam zawiedziona, bo nie była to historia porywająca, ani specjalnie oryginalna. Były ciekawe momenty, ale przez całe 150 stron było dość nużąco. Ale muszę przyznać duży plus za wykreowanie postaci. 5/10
2. "Zjawi się tygrys" - Jak dla mnie najgorsze opowiadanie z całego zbioru. Zupełnie nieciekawe. 3/10
3. "Małpa" - Demoniczna małpa to jednak trochę za mało, jak dla mnie. King posiada taką umiejętność, że z najprostszego i przerabianego wiele razy wątku może stworzyć genialny horror, ale jednak tutaj wyszło mu to raczej średnio. 5/10
4. "Bunt Kaina" - Zupełnie mnie nie porwało, może ostatnie pół strony. Napisane dobrze, ale...

Krzysztof | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Nie wypada mi wystawiać oceny tej książce i przyznaję się bez bicia, że przeczytałem tylko legendarną Mgłę, resztę przewertowałem lub zwyczajnie sobie odpuściłem, bo w ogóle nie trafiły w moje gusta. Mogę ocenić tylko Mgłę, która jest genialną minipowieścią, którą znałem z filmu. Na szczęście zakończenie jest inne. Uwielbiam takiego Kinga. Świetny pomysł,klimat i emocje. Warto sięgnąć tylko po nie. Gdyby tak King polał trochę wody, mielibyśmy jedną z jego najlepszych powieści. Tak dostaliśmy opowiadanie lepsze od Dzieci Kukurydzy. Może kiedyś zabiorę się za pozostałe teksty z tego zbioru.

anika | 2015-12-09
Na półkach: 2015, Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Jest kilka opowiadań, które mnie zachwyciły w tym zbiorze -"Ballada o celnym strzale", "Skrót pani Todd", "Jaunting" i "Babcia". Reszta opowiadań była taka sobie i nie bardzo mnie wciągnęły, prawdę mówiąc nie mogłam się doczekać ich końca. Zdecydowanie wolę powieści Kinga.

Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.

To, co książkowe tygryski lubią najbardziej

Nie wiń Boga za to, że stworzył tygrysa – dziękuj mu za to, że nie dał mu skrzydeł – tak głosi indyjskie przysłowie. Dziękujmy mu zaiste i świętujmy Dzień Tygrysa, który przypada 29 lipca! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie książek (i jeden wiersz), w których tygrysy odgrywają niezwykle istotną rolę. To do czytania, ło ho ho ho ho ho ho!