Szkieletowa załoga

2010-11-29
1982-11-01
Data 1. wydania:
1986-01-01
Jan Pyka, Krzysztof Sokołowski, Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Danuta Górska, Rafał Wilkoński, Dorota Malinowska-Grupińska, Arkadiusz Nakoniecznik
groza horror literatura amerykańska opowiadanie przygoda USA strach śmierć walka o przetrwanie zbiór opowiadań

Ciekawy zbiór. Powiedziałbym że na równi z Nocną zmianą. Najlepsze opowiadanie to Mgła i Jaunting. Pierwsze opowiadanie ma właściwie potencjał na dłuższą opowieść bo pomysł świetny ale i taką krótsza wersję czytało się naprawdę z zainteresowaniem. Z kolei Jaunting, brawa za pomysł i sam się z siebie śmiałem że nie wpadłem na to jak oni mogli bez problemu się teleportować. Zakończenie naprawdę zaskakujące i odrobinę przerażające. Dodałbym również Babcię - ciekawie ukazane zjawisko czarownicy w obecnych czasach. Nikt przecież nie powiedział że wszystko skończyło się w średniowieczu, prawda? ;) Z kolejna książka Kinga potwierdza się to że nie jest on dla mnie żadnym królem horroru, jego książki nie przyprawiają mnie o dreszcze i gęsią skórkę. Nie uważam tego za minus. Cenie go bardzo za pomysłowość i płodność literacką ale widzę że najbardziej podobaja mi się opowieści, opowiadania nie zawierające dużo zjawisk nadprzyrodzonych a jeśli występują to dobrze jeśli są w mniejszości.

Książkę czytałem parę miesięcy w przerwie między innymi książkami. Większość z opowiadań wciąż dobrze pamiętam - tyle chyba wystarczy, żeby dowieść jakości zbioru.

Do moich faworytów należą: "Szkoła przetrwania", ''Ciężarówka wuja Otto'' i ''Edytor tekstu''.

Stephen King coraz bardziej mnie przekonuje do siebie. Zwykle bardziej interesujące są dla mnie dłuższe powieści niż krótkie formy opowiadań, lecz w tym wypadku autor potrafi naprawdę stworzyć niesamowity klimat, który roztacza się wokół nas, adresatów tej wciągającej lektury.
Dwie gwiazdki odejmuję za to, że jak to bywa ze zbiorami opowiadań, nie każde nam podejdzie.

Na półkach: , , , , ,

Całkiem przyzwoity zbiór opowiadań Kinga (trafiają się lepsze i gorsze) z wybitnym i oszałamiającym arcydziełem - opowiadaniem "Jauting". Na długo wbiło mnie w fotel i przewierciło mózg.
Warte uwagi są również takie opowiadania jak "Bunt Kaina", "Małpa", "Tratwa", makabryczna "Szkoła Przetrwania", lovecraftowska "Babcia" czy "Człowiek który nie podawał ręki" - z klimatem jak u Poe.
Warto wspomnieć o dwóch opowiadaniach, w których King nie straszy, ale wspaniale mówi o życiu (i śmierci): bardzo wzruszający "Edytor tekstu" i nostalgiczna "Cieśnina".
Może nie najlepszy zbiór, ale trzyma pewien poziom.

Warte uwagi i zapadające w pamięć opowiadania :

-JAUNTING
-TRATWA
-EDYTOR TEKSTU
-SZKOŁA PRZETRWANIA

Dobry zbiór opowiadań, ale moim zdaniem "Nocna zmiana", czyli inny zbiór opowiadań, który niedawno przeczytałem był lepszy.
Są tutaj dwa opowiadania Sci-Fi, które średnio mi podeszły, ale to pewnie przez to, że nie lubię tego gatunku. Wiersze mizerne. King to dobry pisarz, ale poeta z niego żaden. "Mgła" była interesująca, choć z krzesła nie spadłem czytając to opowiadanie.
Najbardziej spodobały mi się opowiadania pt. "Nona", "Edytor tekstu" i "Skrót pani Todd".

Szkieletowa załoga to przyjemna lektura, choć nie nazwałbym tego zbioru najlepszym w dorobku Stephena Kinga.

Co to był za film, a książka to już majstersztyk! Przyznaję, pewnie jak wieku, że zakończenie filmu jest lepsze jak książki, cieszy mnie, że producentom udało się nakłonić Kinga na zgodę co do końca tej opowieści. O niewielu produkcjach książkowo filmowych można tak powiedzieć, ale ta interpretacja i realizacja jest godna podziwu. Polecam! ( i jedno i drugie)

Uwielbiam. Przeczytałam zaraz po obejrzeniu filmu. Fenomenalna książka.

Uwielbiam. Przeczytałam zaraz po obejrzeniu filmu. Fenomenalna książka.

"Szkieletowa załoga" jest to, jak do tej pory, najlepszy zbiór opowiadań Stephena Kinga, jaki przeczytałam. Historie są bardzo różnorodne, a każda z nich na swój sposób zapada w pamięć. Żadna mnie nie znudziła, czytałam je z wielką przyjemnością, choć przyznaję, że niezbyt polubiłam wiersze autora.
O dziwo, moim ulubionym elementem książki nie jest nowela "Mgła", której to byłam najbardziej ciekawa ze względu na ekranizację. Przy innych utworach Kinga wypada dosyć przeciętnie. Tymi, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie, bo skłaniają do wielu przemyśleń (i naprawdę długo po przeczytaniu zastanawiałam się nad tym, co zaszło), były: "Edytor tekstu", "Ballada o celnym strzale", "Jaunting" i "Skrót Pani Todd". Natomiast największy niepokój i gęsią skórkę wywołało u mnie opowiadanie "Babcia". Bardzo podobało mi się w nim również niejednoznaczne zakończenie.
Podsumowując, z ponad 20 opowieści znajdujących się w antologii, większość zdecydowanie godna jest polecenia. Sama również jeszcze na pewno wrócę do tej pozycji.

O dziwo, moim ulubionym elementem książki nie jest nowela "Mgła", której to...