Skeleton Crew
opowiadania, zbiór

O tym, że Stephen King jest mistrzem długich, rozbudowanych powieści o wielu przeplatających się wątkach, wszyscy wiedzą od dawna. Utwory zamieszczone w niniejszym zbiorze (po raz pierwszy prezentowanym polskim czytelnikom) dobitnie przeczą tezie, jakoby doskonały powieściopisarz nie mógł być również znakomitym twórcą krótkich form literackich. Lektura tych doskonale skonstruowanych, opartych na zaskakujących, oryginalnych pomysłach i oczywiście wspaniale napisanych opowiadań daje miłośnikom prozy Stephena Kinga co najmniej tyle satysfakcji co najobszerniejsze z jego powieści.

Spis treści:

- Wstęp (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
- Mgła (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
- Zjawi się tygrys (przekład: Dorota Malinowska)
- Małpa (przekład: Paulina Braiter)
- Bunt Kaina (przekład: Rafał Wilkoński)
- Skrót pani Todd (przekład: Danuta Górska)
- Jaunting (przekład: Paulina Braiter)
- Weselna chałtura (przekład: Maciejka Mazan)
- Lament paranoika (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
- Tratwa (przekład: Paulina Braiter)
- Edytor tekstu (przekład: Jan Pyka)
- Człowiek, który nie podawał ręki (przekład: Maciejka Mazan)
- Świat plaży (przekład: Paulina Braiter)
- Wizerunek Kosiarza (przekład: Maciejka Mazan)
- Nona (przekład: Maciejka Mazan)
- Dla Owena (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
- Szkoła przetrwania (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
- Ciężarówka wuja Otto (przekład: Rafał Wilkoński)
- Poranne dostawy (Mleczarz 1) (przekład: Rafał Wilkoński)
- Wielkie bębny: Opowieść pralnicza (leczarz 2) (przekład: Rafał Wilkoński)
- Babcia (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)
- Ballada o celnym strzale (przekład: Krzysztof Sokołowski)
- Cieśnina (przekład: Maciejka Mazan)
- Uwagi (przekład: Arkadiusz Nakoniecznik)

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2000

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Szkieletowa_zaloga-p-1491-.html

Przyznaję się, że nie przepadam za czytaniem opowiadań i wolę dłuższe formy, ale czasami po nie sięgam, bo przekonałam się, że można natrafić na prawdziwe perełki. Prawdopodobieństwo wzrasta zwłaszcza jeżeli autorem opowiadań jest sam King, chociaż i jemu zdarzają się wpadki :)

Jeżeli chodzi o "Szkieletową załogę" to moim numerem jeden jest niezmiennie opowiadanie "Szkoła przetrwania", po prostu wgniotło mnie w fotel. Ta historia jest naprawdę przerażająca, nie trzeba w końcu tabunów potwornych stworzeń, żeby wywołać ciarki. Nawet lepiej, że ich czasem nie ma. Człowiek doprowadzony do ostateczności potrafi pokazać ciemną stronę swojej osobowości.

Niczego sobie jest też "Jaunting", "Tratwa", "Babcia" czy "Poranne dostawy". Jestem za to trochę rozczarowana słynną "Mgłą", nastawiłam się na oszałamiającą historię, jednak ta tematyka rozmija się trochę z moimi ulubionymi klimatami w horrorach. Starałam się, ale tym razem nie zaskoczyło.

Jak to już w zbiorach opowiadań bywa, są też...

veinylover | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Zbiór opowiadań Kinga, jedne lepsze, inne podobają mi się mniej, ale ogólnie warto przeczytać.
Trzeba zauważyć s p e c y f i c z n e poczucie humoru autora. Niektóre z jego powiedzeń zdołały wkraść się do języka potocznego i nawet dziś pełnią rolę złośliwych żartów na czyjś temat. To jest u mnie duży plus w pisarstwie Kinga.
Gdzieniegdzie wychodzi jak zwykle nieuctwo autora, w innych książkach bądź to nieznajomość historii bądź katastrofalne gafy wynikające z braków w dziedzinie nauk ścisłych. W sumie to aż tak bardzo nie przeszkadza, ale jak tym razem autor wytłumaczył, dlaczego podczas burzy jednym z najbezpieczniejszych schronień jest wnętrze samochodu, to buty mi spadły i włosy zjeżyły się na głowie, a scyzoryk otworzył się w kieszeni i podarł mi spodnie. Mianowicie autor wygłosił bzdurę, że wewnątrz samochodu jest bezpiecznie, bo kola są gumowe i nie przewodzą prądu. Hehe, a czy mokre od deszczu koła też nie przewodzą prądu? A słyszał pan, panie King o puszce Faraday'a? To...

teri | 2014-10-25
Przeczytana: 24 października 2014

Dwadziescia dwa opowiadania,to nie malo.Jako bardzo dobre,ocenilam jedenascie z nich a wiec rowno polowe.Mysle,ze to niezly wynik.Reszta,moze byc lub taka sobie.Jednak na szczegolne uznanie zasluguja;"Nona","Babcia","Szkola przetrwania","Tratwa","Edytor tekstu"-chcialebym taki miec...oraz "Mgla".Polecam!!!Il racconti di S.King.......

Pinkiman | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 lutego 2016

Jeden ze słabszych zbiorów opowiadań Kinga. Mimo kilku rewelacyjnych pozycji (Mgła, Małpa, Szkoła przetrwania, Skrót Pani Todd, Edytor Tekstu, Jaunting) w tym jednego świetnego poematu (Lament paranoika) reszta tytułów jest mocno średnia, żeby nie powiedzieć mizerna. Jak to w zbiorach bywa, każdy znajdzie coś dla siebie, ale w tym przypadku trzeba bardzo przebierać. Liczyłem na kolejną "Nocną Zmianę", ale niestety zawiodłem się. A szkoda, bo mogło być dużo lepiej :)

Mikael95 | 2011-09-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Horror, 2011
Przeczytana: wrzesień 2011

Lubię opowiadania S. Kinga, ten zbiór historii nie zawiódł mnie. Najciekawsze (przynajmniej dla mnie) były : Mgła, Małpa, Edytor tekstu oraz Babcia. Dosyć ciekawe były także Juanting, Skrót pani Todd oraz Szkoła przetrwania. Książka idealna na jesienne (coraz dłuższe) wieczory.

justiiii88 | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2013, Zagraniczne
Przeczytana: 2013 rok

To bodajże trzeci zbiór opowiadań Stephena Kinga, z którym miałam okazję się zapoznać. Jak to w zbiorze opowiadań - jedno było lepsze drugie gorsze. Kilku nie przeczytałam wcale, bo jakoś nie mogłam się w nie wciągnąć. Dobre opowiadanie wyróżnia się dla mnie tym, że nawet dłuższy czas po przeczytaniu po tytule nadal pamięta się o czym owo opowiadanie było. Dlatego wyróżnić chciałam kilka z opowiadań - te które zapadły mi w pamięć najbardziej: Jaunting, Edytor tekstu, Szkoła przetrwania, Małpa i Wizerunek kosiarza.
Niemniej jednak polecam wszystkim - wśród ponad dwudziestu opowiadań każdy znajdzie coś dla siebie :)

Northman | 2015-06-11
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Świetny zbiór, naprawdę godny uwagi i osoby autora, który firmuje go swoim nazwiskiem. Obawiałem się trochę tej lektury, pomny różnych doświadczeń ze zbiorami opowiadań Kinga, ale "Szkieletowa załoga" mnie nie zawiodła. Stephen King odwalił kawał naprawdę dobrej roboty.

Pierwsze opowiadanie (a w zasadzie, jak dla mnie z racji objętości, mini powieść), o wszystko mówiącym fanom Kinga tytule "Mgła", jest jednocześnie najlepsze i najbardziej tchnące grozą z całej książki. Film nie oddaje według mnie w pełni klimatu tej opowieści. Trzeba ją po prostu przeczytać, żeby go w pełni poczuć.

Lecz "Szkieletowa załoga" to nie tylko "Mgła". Równie mocne wrażenia gwarantują "Małpa" (nie ma to jak nawiedzone zabawki...), "Skrót pani Todd" (jazda samochodem na skróty już nigdy nie będzie dla mnie taka sama), "Tratwa", "Edytor tekstu", "Nona", "Szkoła przetrwania", "Ciężarówka wuja Otto" i "Babcia" (!). Historie te przerażają, nie dają o sobie zapomnieć i są w stanie śnić się po nocach. Czyli...

Artur Jaworski | 2017-02-15

Szkieletowa Załoga jest równym zbiorem opowiadań, który pozwolił mi uwierzyć, że i one mogą dorównać poziomem dobrym powieścią. Opowiadania w Szkieletowa Załoga są w miarę treściwe. King robi, co potrafi najlepiej: baja, ale ciekawie. Nadmienię o najciekawszych dla mnie, a więc. Małpa - nawiedzona zabawkowa małpka przynosi latami nieszczęścia pewnemu gościowi i jego rodzinie, a nie może się on jej pozbyć. Zabawny motyw, ale autor stworzył pomimo tego mroczną treść z fenomenalnym zakończeniem. Bunt Kaina - student zabija innych strzelając do nich z okna, a oni padają jak muchy na placu uczelni. Czasem się tak zdarza w Stanach, kiedy ktoś, z niewiadomych przyczyn, dokonuje masakry. Skrót Pani Todd - baśniowa opowieść o odmładzającej się kobiecie podróżującej przez magiczny las. Weselna Chałtura - ironiczna opowiastka o zespole i gangsterach. Tratwa - prosta opowieść o czymś co zabija studentów, a czai się w wodzie; życiowe postaci oraz ich zachowanie. Edytor tekstu - co by się stało,...

wiejskifilozof | 2014-09-26

Nie lubię oceniać zbiorów opowiadań.Bo każde inne i ma wady i zalety.
Na pewno Kingowi udało się mnie przestraszyć.
Bo Babcia i te o tym Mleczarzu i o tym rozbitku na tej wyspie,to opowiadania które mogę przestraszyć.
King napisał naprawdę dobrą książkę.

Marta Godzisz | 2010-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2010

Do wszelkich zbiorów opowiadań podchodzę jak do jeży z wyjątkowo długimi kolcami. Szczytna idea zawarcia historii, która mnie zaskoczy albo wgryzie mi się w wyobraźnię i pamięć, w kilku tysiącach słów jest moim zdaniem niemal niewykonalna. Taki już mój przedziwny gust literacki. Opowiadania pozostawiają niedosyt, chęć na więcej, a za tym uczuciem nie przepadam. Dodatkowo bardzo łatwo schrzanić puentę tak krótkiej historii - tego wręcz nienawidzę.

Jaki jest King, wie każdy: albo się go kocha, albo nienawidzi. Ponieważ zaliczam się raczej do grupy jego fanów, każdą książkę jego autorstwa czytam w ciemno, o czym by nie była. W ten sposób sięgnęłam po "Szkieletową Załogę". Z początku zamierzałam poprzestać na "Mgle" (po obejrzeniu ekranizacji byłam ciekawa zakończenia), ale w końcu, małymi kroczkami, przeczytałam całość.

Teraz po kolei kilka słów o każdym z opowiadań.

"Mgła" jest oczywiście najdłuższa, dzięki czemu miała u mnie duży plus. Historia nie sprawia wrażenia ani...