W pogoni za smokiem

Tłumaczenie: Rafał Chodasz
Cykl: Jeźdźcy smoków z Pern (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
Dragonquest

Walka z Nićmi trwa już siedem lat i staje się coraz trudniejsza. Ich Opady są coraz mniej przewidywalne, Perneńczykom nie pomagają nawet mapy sporządzone na podstawie starych kronik, prognozujące miejsce kolejnego ataku. Sytuację zaogniają konflikty wewnętrzne pomiędzy jeźdźcami smoków z przeszłości a współczesnymi. Lordowie Warowni natomiast planują niebezpieczną dla nich misję: chcą, by polecieli na Czerwoną Gwiazdę i u źródła usunęli zagrożenie.

Merida | 2013-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Cóż, jak widać starsze tłumaczenie pierwszego tomu spowodowało, że wystawiłam mu tylko osiem gwiazdek. Jednak z najwyraźniej lepszym tłumaczeniem drugiego tomu, książka bezapelacyjnie wygrywa gwiazdek dziesięć. I to bez szemrania!

"W pogoni za smokiem", czyli część druga serii o jeźdźcach smoków na Pernie, prowadzi nas o siedem lat w przód - wiele się tu zmieniło, jednak jeźdźcy nadal są potrzebni; poszukują jednak każdego sposobu, by pokonać siejące zniszczenie Nici. Mamy też do czynienia z Lordami Warowni, którzy, mimo, że przez nich uratowani, gardzą smoczymi ludźmi. Głupota zaś jednej z Władczyń, doprowadza do tragedii.

Ta część ścisnęła mnie po prostu za serce. Gdy stało się wiadomo-co, mogłam myśleć tylko o tym. Nie mogłam przestać psioczyć na jedną z bohaterek i narzekać jak stara kurka. Także nowo odkryte jaszczurki ogniste, miniaturki smoków...cuda ze skrzydełkami!

Kocham tę książkę, kocham tę serię. Nie wiem jak ja, wielka miłośniczka smoków, obywałam się bez niej tak...

ampH | 2015-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Drugą część cyklu "Jeźdźców smoków z Pern" nabyłem dość szybko już po rozpoczęciu czytania pierwszej. Tak naprawdę na cykl ten natrafiłem przypadkiem - kupiłem o ile dobrze pamiętam przez Facebooka "Jeźdźców smoków" za grosze, a lektura sama siebie przedstawiła w dobrym świetle. Nabyłem jedną, nabyłem więc i drugą - po zakończonej lekturze ogłaszam wszem i wobec, że kupię następną i będzie to chyba pierwszy kompletny cykl, jaki w miarę szybko skompletuje, a który jest czymś dłuższym niż trylogia!

Siedem Obrotów po wydarzeniach z pierwszej części Weyry trwają w obronie całego Pernu przed spadającymi Nićmi. Między Władcami i Lordami powstają niesnaski, wiele problemów nie znajduje rozwiązania a nastroje wśród pospólstwa niekoniecznie są dobre. Dochodzi do wielu sprzeczek, pomówień oraz przykrych incydentów. F'lar, władca Weyru Benden staje przed bardzo nieprzyjemnym zadaniem próby zjednoczenia całej planety, a wykorzystać do tego może jeden sposób - całkowite pozbycie się...

klaudiabla2 | 2010-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2010

Gdy zaczęłam czytać tą książkę pomyślałam sobie, że pani McCaffrey zabrakło trochę pomysłów. Jednak po kilku kartkach znowu zostałam wciągnięta w pełną klimatu opowieść. Znowu mogłam poczytać o moich ulubionych bohaterach:F'larze i Lessie, ale już nie tak dużo, bo autorka skupiła się bardziej na F'norze i Brekke, co mi nie przeszkadzało. Szkoda, że nie było tu już tyle tradycji, obrzędów związanych ze smokami, ale za to poczytałam o jaszczurkach ognistych, które też bardzo polubiłam i o ciąglych ludzkich intrygach w Pernie. Polecam, czyta się bardzo szybko i gdy przestanie się czytać, cały czas myśli się co też będzie działo się z bohaterami. Okładka trochę gorsza od poprzedniej, ale to przecierpiałam.

Niestety, nie mam wszystkich tomów, czego bardzo żałuję i staram się nadrabiać. Powoli, ale jednak. Dlatego... Pern odwiedzamy z drugim tomem (tak, odezwą się głosy, że nie drugi, ale... szósty chyba), zgodnie z tym, jak wydawała tomy "Książnica". A co mnie skusiło? Pewien zaprzyjaźniony ze mną blog i przepis na absolutnie i najbardziej niemożliwie cudownie kipiące ciastka na świecie. I to mówię absolutnie uczciwie i szczerze, że gdyby nie przepis na te ciastka - i automatycznie nawiązanie do Pernu... Pewnie długo by cykl czekał, aż go odkurzę na półce. Wstyd! WSTYD! A co śmieszniejsze... właśnie sięgam właśnie po "Smoczego śpiewaka", z którego właśnie pochodzi bodaj najsłynniejszy opis "Kipiaczków" ;)

Ale dziś mowa o "W pogoni za smokiem" Anne McCaffrey. I przyznaję, że dużo się tu dzieje - nie trzeba sięgać do pierwszego tomu, "jeźdźców smoków", by szybko się połapać, co i jak. Z okładki tekst wygląda mniej więcej tak:

"Walka z Nićmi trwa już siedem lat i staje się coraz...

Justilla | 2010-09-20
Przeczytana: 2008 rok

Drugi tom wciągnął mnie równie mocno jak poprzedni. Bohaterowie znani mi byli z poprzednich tomów co ułatwiało czytanie. Choć i tak mnogo jest w tych książkach różnych imion, rang i subtelnej polityki, w której czasami idzie się zgubić.

Duże znaczenie ma w tej książce odkrycie jaszczurek ognistych, a także postawa Kylary, która ostatecznie doprowadzi do tragedii. Władczyni jest egoistyczna, piękna i dumna. I zbyt bystra, co daje niebezpieczną mieszankę.

Czyta się szybko, o ile ktoś nie przerazi się natłoku informacji. Moja koleżanka zrezygnowała z czytania pierwszego tomu, gdyż uznała, że zbyt wiele tam nazw i imion, i ona się gubi.

Zdecydowanie polecam, książka trzyma bardzo dobry poziom, tak jak poprzednia. Autorce nie brakowało pomysłów i umiejętności by je przestawić. Prawdziwa "Królowa smoków".

anettaja | 2014-12-16

Plus dla autorki za:
- wstawki z artefaktami
- odkrycie latających jaszczurek
- kłopoty w raju - czyli konflikty między współczesnymi a starszymi jeźdźcami smoków,
- intrygi, politykę i próby mądrych rządów- przynajmniej na kartach ksiażki można znaleźć sprawiedliwych władców.
Parę razy miałam wrażenie iż autorka rozwiąże definitywnie kłopot z nićmi i jeźdźcy smoków nie będą już potrzebni, zastanawiało mnie jednak o czym pisała w kolejnych tomach w końcu powstało ich 17- kobieta naprawdę ma wyobraźnię.
Minusów dla mnie brak-
no może jeden na miejscu władcy porządnie potrząsnełabym niektórymi lordami i władczyniami smoków. Jak to się przesadnie mówi -dłoń się w pięści zaciska na niektóre zachowania.

Anvariel | 2011-06-25
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Podchodziłam do tej książki dwa razy. W sumie nie wiem dlaczego za pierwszym razem porzuciłam czytanie, z całą pewnością nie było to spowodowane słabością samej książki, raczej czynnikami zewnętrzymi.
Co do samej książki. Czyta się miło i przyjemnie, aczoklwiek część pierwsza podobała mi się bardziej. Jest kilka motywów, które bardzo mi się spodobały, ale nie będę ich zdradzać, żeby nie psuć innym przyjemności czytania. Osobiście jako osobę interesującą się fizyką denerwuje mnie pewna niespójność wynikająca ze możliwości skakania w czasie i tego jak to wpływa na wydarzenia. Pomijając jednak ten fakt, książkę mogę polecić.

Baś | 2012-12-06
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Lubię książki o takiej tematyce, ale przy tej ksiązce niemal w ogóle nie potrafiłam się skupić na fabule. Ciągle miałam wrażenie, że jest niesamowicie podobna do części pierwszej... Nie czytało mi się jej z łatwością, z jaką czytam inne książki.

amorki23 | 2012-03-08
Przeczytana: 08 marca 2012

nie ocenie ponieważ nie doczytałam, kompletnie mnie znużyła niestety :(

kama | 2013-04-02

Nie jest tak samo świetna jak poprzednia.