Smoczy śpiewak

Tłumaczenie: Aleksandra Januszewska
Cykl: Jeźdźcy smoków z Pern (tom 5)
Wydawnictwo: Książnica
Dragonsinger
smoki
Justilla

I... znów przeskok o dwa tomy - niestety, Białego Smoka i Śpiewu smoków nie posiadam (jeszcze). Nie wadziło mi to jednak w żadnej mierze sięgnąć po "Smoczego śpiewaka", i przyjemnie się odprężyć.

"Menolly, córka Yanisa pana Morskiej warowni, zjawiła się w siedzibie Cechu harfiarzy z paradą, na grzbiecie spiżowego smoka. Był to rodzaj triumfu dla dziewczyny, której od dziecka wmawiano, że kobieta nie może zostać harfiarzem i która nie mogąc żyć bez muzyki, uciekła od ludzi i żyła samotnie. Pośród harfiarzy znalazła swoje miejsce, zwłaszcza że przybyła z dziewięcioma jaszczurkami ognistymi, podczas gdy każdy mieszkaniec Pernu dałby sobie uciąć prawą rękę, aby mieć chociaż jedną. Teraz trapi ją pytanie: jakie plany żywi w związku z nią Robinton, Mistrz Harfiarzy? " oto opis na okładce. I właśnie to dostajemy w środku. Nie ma tu smoków, nie ma wielkiej polityki i problemów, jest za to przyjemna, lekka "młodzieżowa" część, poświęcona Menolly, która z kart powieści wyłania się jako...

klaudiabla2 | 2010-10-13
Przeczytana: 12 października 2010

Kolejna książka z serii Jeźdźcy Smoków, która opowiada o Menolly. Zdążyłam ją już bardzo polubić, ale bardzo brakuje mi F'lara i Lessy, a przede wszystkim smoków. Dobrze, że są przynamniej jaszczurki ogniste. Jest tu też niezwyciężony Mistrz Robinton. Pojawia się wiele śmiesznych sytuacji, możemy poznać życie na codzień w Cechu Harfiarzy, zapoznajemy się też z Piemurem, który pojawił się w poprzednich częściach, ale sporadycznie. Za to Werble Smoków, które już czytam są poświęcone mu w całości. Polecam, okładka ładna, ale przecież książka odbiegła od smoków to mogła się tak pojawić np.jaszczurka ognista. Zabrakło mi też wątku miłosnego, no ale ogólnie książka trzyma poziom wszystkich pozostałych części.

Justilla | 2011-01-20
Przeczytana: 2009 rok

Kolejny tom serii jest bezpośrednio powiązany z poprzednim - "Śpiewem smoków". Jest jego kontynuacją, a więc bohaterką ponownie jest Menolly. Mistrz Harfiarzy, Robinton, zabrał dziewczynę do siedziby Harfiarzy, aby ta podjęła naukę. Akcja dzieje się w ciągu jednego siedmiodnia (czyli tygodnia), i w tym czasie obserwujemy jak dziewczyna przystosowuje się do życia całkiem odmiennego jakie prowadziła do tej pory.

Spotyka się z życzliwością, ale też wrogością osób uprzedzonych do dziewczyn (dotąd harfiarzami byli sami mężczyźni). Niektórych może irytować ciągłe przepraszanie Menolly wszystkich dookoła i jej brak wiary w swoje możliwości. Jednak dziewczyna powoli się zmienia, a całkowicie to widać w kolejnych tomach.

Ten i poprzedni (a także następny) tom różnią się od pozostałych. Są utrzymane w tonacji obecnych młodzieżówek, zawierają mniej informacji o polityce Warowni i Weyrów, pojawia się mniej bohaterów. Są prostsze w czytaniu, takie na jeden odprężający wieczór. Jednak autorka...

Anvariel | 2011-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Książka ciekawa. Czyta się przyjemnie. Myślę, że poziom porównywalny do części wcześniejszej. Historia dzieje się mniej więcej w tym okresie kiedy F'nor razem z Canthem decydują się polecieć na Czerwoną Gwiazdę. Poznajemy coraz bliżej znanych z poprzednich część harfiarzy. Poza Menelloy, także Piemura, Sebella czy Mistrza Harfiarzy. Dowiadujemy się jak Menelloy otrzymała tytuł czeladnika w Cechu Harfiarzy. Mamy okazję przyglądać się jakie zamieszanie mogą wywołać jaszczurki ogniste. Książka momentami jest śmieszna, bawią utarczki Menelloy z Mistrzami, którzy ją uczą. Wzrusza Camo, niepełnosprawny służący, który pomaga Menneloy karmić jaszczurki. Denerwuje Dunca, tchórzliwa i zarozumiała gospodyni domu dla dziewcząt. Anne McCaffrey ma niebywały talent, jej postacie są tak niesamowicie realne, pełne zycia - jakby pisała o ludziach, których zna a nie o stworzonych przez siebie bohaterach.

Peszek | 2013-08-23

Zawsze lubiłam Menolly, ciekawa postać wzbudzająca sympatię.

IronHawk | 2016-10-24
Savrunne | 2016-09-18