Nigella gryzie

Nigella Bites
83-924359-0-7
Nigella Lawson, kuchnia
Pistacia

"Nigella gryzie" to jedna z najbardziej znanych książek kulinarnych na świecie. Książka prezentuje zbiór nieskomplikowanych, oryginalnych i smakowitych przepisów, dzięki którym po całym dniu pracy można zrelaksować się w kuchni i przy minimum wysiłku osiągnąć maksimum efektu. Autorka książki Nigella Lawson, zwana "Domową Boginią", jest najbardziej znaną Brytyjką gotującą na ekranie, której program o gotowaniu jest jednym z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii i został wyemitowany przez większość stacji telewizyjnych na świecie w tym TVN Style w Polsce. Nigella Lawson została wielokrotnie ogłoszona jedną z najpiękniejszych kobiet w Wielkiej Brytanii. Książka "Nigella Gryzie" ukazała się w Wielkiej Brytanii w roku 2001 i długo pozostawała na pierwszych miejscach list bestsellerów, a jej sprzedaż przekroczyła 1 500 000 egzemplarzy.

arachne | 2011-04-28
Na półkach: Przeczytane, Moje własne

W Nigelli najbardziej niesamowite jest to, że o zwykłym toście z masłem orzechowym i bananem pisze w taki sposób, że jeszcze tego samego dnia składniki niezbędne do tego "dania" znalazły się podczas wizyty w sklepie w moim koszyku.

Książka jest pięknie wydana - duże ilustracje, wiele kolorów, gruby papier. Niektóre przepisy ciekawe, jednak większość wymaga składników niedostępnych (przynajmniej w moim mieście), odradzam więc jej zakup tym, którzy myślą o czymś typowo kucharskim. Bo "Nigella gryzie" to przede wszystkim wywody autorki na tematy zarówno kulinarne, jak i bardziej osobiste.

Nigella to dla mnie niekwestionowana królowa kuchni, ale nigdy nie zapłaciłabym za tę książkę 60 zł (w antykwariacie kosztowała połowę :]).

Pani Lawson nie sposób nie lubić, więc chociaż jej książce do ideału daleko, to nie potrafię przyznać mniej niż 5 gwiazdek.

green_tea | 2010-08-31

Bardzo estetyczna książka z mnóstwem zdjęć i bardzo interesującymi przepisami - chociaż może zaistnieć pewien problem z dostępem do niektórych składników, ale dla chcącego... ;) Idealna książka dla każdego, kto lubi się czasem pobawić w kuchni - Nigella na pewno uczy, bawi i inspiruje do dalszych eksperymentów. Na pewno nie polecam tej książki osobom, które są na diecie - w końcu, jak to mówi Nigella, nic nie zastąpi solidnej porcji kalorii ;) Chociaż z drugiej stronie, przerabianie przepisów na bardziej "fit" może dostarczyć dodatkowej rozrywki ;)

BeataBe | 2011-04-30
Przeczytana: wrzesień 2010

Książka bardzo droga i bardzo luksusowo wydana. Nigella niewątpliwie ma dar fantastycznego mówienia o jedzeniu. W jej ustach opowieści o smakach potraw, które proponuje brzmią wspaniale. Naprawdę potrafi zachęcić do gotowania i umie wmówić czytelnikowi (lub telewidzowi), że to co się zrobi wg jej przepisu będzie smakowało cudownie. Wypróbowałam trzy przepisy na potrawy, które miały być proste i smakować wspaniale. I czegoś tu nie rozumiem. Albo Nigella ma inne poczucie smaku i tego co jest dobre, albo mamy tu do czynienia z wielkim marketingowym oszustwem. I nie chodzi tu o to, że ja nie potrafię gotować. Bo potrafię i wiem co jest dobre.
Ale książka jest piękna i miło się ją przegląda.

marzkaaa | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Mam!
Długo zwlekałam z kupnem tej książki, ale wreszcie mam. Kupiona jako używana, bo cena księgarniana odstrasza - ponad 60zł.
Cóż mogę powiedzieć wysokogatunkowe i dopracowane wydanie. Piękna oprawa graficzna i smakowite fotografie sprawiają, że już kartkując tę książkę ślinka napływa do ust.
Opisy Nigelli proste, zrozumiałe, barwne z prostego posiłku potrafią zmienić w smakowite danie.
Przepisy ciekawe, ale z kupnem niektórych składników jest problem. Owszem można posłużyć się substytutami, albo po prostu obejść się smakiem.
Niemniej jednak dla mnie pozycja ta nie stanowi typowej książki kucharskiej, ale jest to lektura o miłości do gotowania. Możemy po cichu wejść do kuchni Nigelli, podglądać i czerpać pomysły. Moim zdaniem warto!

deshire | 2014-08-03

Nigella pisze fantastycznie i każde słowo jej książki jest smakowite. Zdjęcia dodają uroku a przepisy przekonują do eksperymentów i gotowania dla większego grona.

Dużym minusem są składniki potraw, które Nigella postanowiła opublikować. Dla przeciętnej Angielki zdobycie wody pomarańczowej, puree kasztanowego, kandyzowanych fiołków czy włoskiej mąki 00 nie będzie stanowiło większego problemu, jednak w naszym kraju...?

Wiadomym jest, że książki kucharskie, których autorami nie są nasi rodacy mają być trochę egzotyczne, jednak 'Nigella gryzie' w ogóle nie przekłada się na polskie realia, składniki są po prostu niedostępne, a co za tym idzie, zamiast gotować, oglądam przepisy i obchodzę się smakiem.

Agata A. | 2010-04-26
Przeczytana: marzec 2007

Przepisy napisane w bardzo prosty sposób. A jednocześnie w taki, że od razu chce się coś zrobić ;) Na stałe do mojego repertuaru weszła "czekoladowa chmura" wg przepisu właśnie z tej książki

Milena | 2012-10-10
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytałam z przyjemnością, przepisy ciekawe, w miarę proste. Świetne fotografie. Jednak nic nie ugotowałam z propozycji Nigelli, głównie z braku dostępności produktów.
Natomiast program telewizyjny uwielbiam, mam wrażenie, że gotowanie w wydaniu Nigelli jest takie... zmysłowe, erotyczne...

Marta | 2011-02-28

Dałam 3 gwiazdki ze względu na uwielbienie dla programu telewizyjnego autorki, ale tak naprawdę samej książce należą się tylko dwie. Przepisów książka zawiera mało i albo są one bardzo oczywiste, albo wręcz przeciwnie składniki użyte są ciężko osiągalne w Polsce. Jest dużo zdjęć, ale to nie zaleta, zdjęcia silą się na artyzm i niewiele tak na prawdę pokazują. Książce brak uroku programu telewizyjnego i nie oddaje ona tego szczególnego klimatu, celebracji jedzenia, który roztacza wokól siebie Nigella.

She | 2011-11-21
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z moich ulubionych książek nie tyle o gotowaniu, co o miłości do gotowania, w której przepisy stanowią tylko wyśmienity dodatek. Eteryczna kuchnia w wykonaniu jeszcze bardziej eterycznej kobiety. Klasa, smak i pokarm nie tylko dla ciała, ale i duszy. Przepis na ciasto czekoladowe Nigelli zawarty w książce, wraz z przemyśleniami to prezent na wiele jesiennych wieczorów.

Edyta | 2012-11-01

Fajna i przyjemna książka kucharska pełna ciekawych i prostych przepisów. Jestem fanką gotowania, a książka posłużyła mi nieraz jako inspiracja do tworzenia coraz to nowych potraw. Minusem serii książek Nigelli Lawson jest ich cena. W książce możemy zobaczyć zdjęcia przygotowanych potraw, a także zrobić własne notatki. Polecam :)