Historia miłości

History of love
83-247-0065-X
literatura piękna
Ewa

"Zakochał się. To było jego życiem". Tak kończy się nieoficjalny nekrolog Leo Gursky'ego, wesołego, niezwykłego, niezapomnianego człowieka, który osiemdziesiąt lat wcześniej urodził się w niewielkim miasteczku w Polsce. Tam się zakochał i napisał książkę. Tuż przed wybuchem wojny jego ukochana wyjechała z Polski. Leo, ukrywając się w piwnicach i lasach, uniknął tragicznego losu, jaki stał się udziałem całej jego rodziny. Uciekając przed nazistami, dociera do Nowego Jorku. W jego życiu brakuje kobiety, którą kochał od zawsze, syna, któremu nikt nie powiedział, że Leo jest jego ojcem, oraz zaginionej książki. Leo Gursky nie wie, że jego książka przetrwała i zmieniła życie wielu osób...

Ola K | 2019-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Jedna z niepozornych książeczek, o których nic nie słychać. Nawet nie wiem, skąd wzięła się na mojej półce, a sięgnęłam po nią zupełnym przypadkiem - i to był wspaniały przypadek. "Historia miłości" to powieść, którą albo pokochacie albo zupełnie nie przypadnie Wam do gustu. Ja jestem w tej pierwszej grupie. Autorka przedstawiła w niej opowieść o staruszku, który będąc młodym człowiekiem zakochał się w dziewczynce ze swojej wioski w Polsce. Wojna, okoliczności, Holocaust - to oddzieliło od siebie zakochanych, nie pozwalając im być razem. Główny bohater spisuje więc ich historię... Po wielu latach nieoczekiwanie dowiaduje się, że jego powieść została już wydana i zmieniła życie wielu osób. Z historią Leopolda Gurskiego przeplata się opowieść o losach Almy, piętnastoletniej półsieroty, która zmagaa się z utratą ojca i depresją matki. Dziewczynka, zafascynowana "Historią miłości" postanawia odnaleźć jej bohaterów.
"Historia miłości" to powieść niebanalna. Mimo tytułu nie...

BuchBuch | 2018-12-12

Kolejne moje literackie rozczarowanie. Tym razem połakomiłam się na blurb Susan Sontag. Ech.
Gdy siadasz do książki z przekonaniem (nim w ogóle udało Ci się przebić poza okładkę), że jest wspaniała i niezapomniana (bo tak krzyczą okładkowe zapewnienia wielkich nazwisk), może się okazać, że wszystko to nieprawda. I wówczas po głowie kołaczą się myśli: co ze mną nie tak? czemu nie umiem docenić dzieła, które urzekło tych ważnych z okładki?
Siedzę i głowię się nad własnym brakiem wrażliwości, zrozumienia i może empatii też?
Wszystko brzmi mi w tej książce tanio, miernie.
Czasem wydawało się, że wątek nastoletniej Almy ratuje sytuację, jednak tylko do czasu.
Rzecz w tym, że autorka chciała opowiedzieć trzy różne historie, które łączy jedna książka "Historia miłości".
Mamy więc jej autora, człowieka, który za autora się podaje, a także nastoletnią czytelniczkę, która próbuje odkryć kim była główna bohaterka Alma, na cześć której sama otrzymała imię.
W międzyczasie dostajemy...

Buchling | 2017-08-21
Przeczytana: sierpień 2017

W całej swojej dziwności książka jest naprawdę piękna.

aneksa | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Recenzja, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

O czym opowiada „Historia miłości”? Opowiada o najróżniejszych jej rodzajach. Miłości pierwsze i ostatniej, o miłości która przetrwa rozłąkę a nawet śmierć. Jednocześnie jest to książka o stracie i o lęku przez bycie zapomnianym. Ale dla mnie przede wszystkim opowiada o samotności. Samotności tak strasznej, że aż bolesnej.
Skłania do refleksji.
Porusza do głębi i zaskakuje.

aga200110 | 2016-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2016

Historia miłości... Opowieść o tym jak życie zatacza koło, pełne nieoczekiwanych zabiegów okoliczności i przypadków. Niesamowicie nakreślona, barwna mozaika uczuć do kobiety o imieniu Alma, miłości do syna, którego się nie znało....trzeba przeczytać!

orzech | 2016-10-16

Ta powieść to trzy oddzielne historie, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego a które połączy jedna książka. "Historia miłości", której kilka wplecionych w całość rozdziałów, możemy zresztą przeczytać, odmieniła naznaczone Holokaustem czy utratą najbliższych tragiczne losy trzech bohaterów.

Bez problemu przechodziłam z jednej narracji w drugą z ciekawością śledząc perypetie rezolutnej nastolatki, sędziwego ślusarza na emeryturze czy domniemanego autora powieści. Przyszedł jednak taki moment, gdy na krótko się zgubiłam, nie mogąc powiązać pewnych faktów i choć oczywiście wszystko udało mi się w końcu poukładać, trochę mi to popsuło przyjemność z lektury. Mimo to, z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że ta dobrze napisana książka z jej interesującymi bohaterami i wyszukaną intrygą jest naprawdę godna polecenia, choć na pewno nie mogę jej zaliczyć do tych najbardziej ulubionych.

Bisurkania | 2016-06-08
Przeczytana: 30 maja 2016

Bardzo dziwna książka. Ani zła ani dobra. Dużo niespójności, czekałam na jakiś spektakularny zwrot lub emocje, które mnie poruszą. Nic takiego nie nastąpiło.

Paulina | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Wspaniała, mądra, wciągająca. Czytałam jednym tchem.

Anna26 | 2016-01-15
Przeczytana: 07 listopada 2015

ksiazka, do ktorej chetnie przysiade jeszcze nie raz... polecam

MartaPrzybysz | 2016-01-11
Przeczytana: kwiecień 2015

Niesamowity styl pisania i tworzenia postaci. To książka, która po przeczytaniu sprawia,że masz ochotę zacząć od nowa. Postać Leopolda Gursky'iego na długo zostanie moją ulubioną postacią literacką. Polecam się z nim zapoznać :)