Chciałbym, żeby ktoś gdzieś na mnie czekał

Tłumaczenie: Aleksandra Komornicka
Wydawnictwo: Świat Książki
Je voudrais que quelqu'un m'attende quelque part
literatura piękna
Babi

Opowiadania o bardzo różnorodnej tematyce, których akcja rozgrywa się w różnych grupach społecznych i wiekowych, mówiące o zwykłych, chciałoby się powiedzieć banalnych ludziach, ze wszystkimi ich śmiesznostkami, małostkami, ambicjami i snobizmami, wiodących często zwyczajną szarą egzystencję, ale uchwyconych w jakiejś szczególnej chwili czy sytuacji - dramatycznej, komicznej... Opowiadania o...

Opowiadania o bardzo różnorodnej tematyce, których akcja rozgrywa się w
różnych grupach społecznych i wiekowych, mówiące o zwykłych, chciałoby
się powiedzieć banalnych ludziach, ze wszystkimi ich śmiesznostkami,
małostkami, ambicjami i snobizmami, wiodących często zwyczajną szarą
egzystencję, ale uchwyconych w jakiejś szczególnej chwili czy sytuacji -
dramatycznej, komicznej...
Opowiadania o ludziach, których, jak mówi autorka, "mijamy" na ulicy,
ale ich nie zauważamy, bo niczym się nie wyróżniają. Ale gdy zadamy
sobie trud i spojrzymy na nich uważniej, życzliwie, okaże się, że ludzie
ci przeżywają swoje "wzloty i upadki", a gdy odrzucimy stereotypowe
myślenie, okaże się, że mają oni nam coś ważnego do powiedzenia, a nawet
do wykrzyczenia - "jesteśmy samotni!".

źródło opisu: Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Aniela Czerwińska | 2019-03-01
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

,,Jesteśmy samotni, ale czy naprawdę musimy być wobec siebie obojętni. Zauważ mnie, gdy mijamy się w tłumie."

Niedawno zaczęłam czytać książkę Anny Gavaldy ,,Chciałbym, żeby ktoś gdzieś na mnie czekał". Książka ta jest moim zdaniem ciekawa, ale i też w pewnien sposób dziwna. Zaciekawiła mnie ona ze względu na Francję, która jest moim ulubionym państwem, a akcja się właśnie tam rozgrywa.

Książka ta pokazuje zbiór dwunastu opowiadań, w których bohaterowie opisywani przez pisarkę są bardzo dokładnie opisani. Każde opowiadanie jest opisywane z kilku godzin, dni, miesięcy, lat, jednak wydarzenia bardzo się odbijają na losach postaci.

Ja osobiście lubię czytać ciąg wydarzeń jednej osoby, ale książka sama w sobie nie jest do końca taka zła, więc zachęcam do wyrobienia własnej opinii.

Anisikor | 2018-12-11

Maleńka, króciutka ale ale To ale najważniejsze - opowiadania o rzeczach ważnych i niełatwych. Kto obecnie będzie tak odważny by powiedzieć - nie che byc sam, chciałbym by ktoś na mnie czekał .. Zapraszam do lektury po nieco refleksji

Agnieszka | 2017-10-18
Przeczytana: październik 2017

Nie przepadam za opowiadaniami, ale te są świetne

klara92 | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Styl przypomina mi Murakamiego. Tęsknota za miłością, samotność, niespełnione uczucie z przeszłości, o którym nie da się zapomnieć...

Sosnowaigielka | 2016-08-14

Mieszane uczucia towarzyszą czytaniu tej książki. Zbiór opowiadań czasem przeraża, innym razem śmieszy, to znów wzrusza i smuci. Trudne i nietypowe przypadki, życie pokazane z różnej strony.

Ida | 2015-12-27
Przeczytana: grudzień 2015

Ksiazke umiesciłam na półkach "do przemyśleń", bo opowiadania, choc przez chwile, ale do tego zmuszają.
Napisane nietypowym językiem. Zdania oszczędne, myśli jakby wyrwane z kontekstu. Chwilami, sposób narracji i przedstawienie treści, przypomina mi filmy Woody Allena. Galeria różnorodnych postaci, i tych zwyczajnych, jak sąsiad z domu obok i bardziej wymyślonych.
Sytuacje, niby wzięte z życia, ale wiadomo, nie każdemu mogą sie przydarzyć. Warto więc i z tego powodu je poznać. Dowiedziec się, co by było gdyby. Czytamy opowieśc o dramacie kobiety w ciąży, ale i życiowej niespodziance niepewnego swojej wartości młodego meżczyzny. Jest o tym, jak czasem drobiazg przeszkadza nam w zachowaniu drugiego człowieka, ale czy taki szczegół powinien przesądzac o naszym zyciu, to juz sami oceńmy. Opowiadanie o męzczyznie, który nieświadomie przyczynia się do tragedii wielu osób, daje do zrozumienia, że sumienie istnieje. Na szczęscie.
Znajdziemy tez sceny z lekka abstrakcyjne jak i komiczne....

Dorota Piękna | 2015-11-20

Książka słaba. Wogule mnie nie poruszyła, flaki z olejem. NIE POLECAM!!!!!!!!!!!

deshire | 2015-09-01

Trudno ustosunkować się do książki tak nietypowej.

Szybko się czyta i niekiedy nawet bawi ale określiłabym ją mianem "dziwnej".

Z jednej strony, te krótkie historie są ciekawe i każda ukazuje trochę inny świat swoich bohaterów, a z drugiej te opowiadania są na tyle specyficzne i mało porywające, że chyba drugi raz bym tej książki nie przeczytała.

Not my style.

wkwiatki | 2015-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Przeczytałam "Lepsze życie". Z blurba i nazw rozdziałów myślałam, że mam przed sobą niezwykłą książkę, a wcale tak nie było. No ale dużo się mówi, że Gavalda jest dobra, dlatego nie skreśliłam jej od razu. Kiedy nadarzyła się okazja, wróciłam do domu z książką o tym ładnym, prostym tytule. Zbiór opowiadań. No nieźle, teraz to już na pewno wszystko się wyjaśni - myślałam. Przeczytałam. Dość szybko nawet. I co? I na razie wydaje mi się, że już wiem, co z nią jest nie tak: ma bardzo dobre pomysły, ale nie zawsze umie je ładnie poprowadzić i rozwiązać. Czyli znowu poszukiwania kolejnej książki, kolejna druga szansa, kolejny raz rozeznawania (nie)genialności Gavaldy. No dobrze.

Aga | 2015-08-17

Ciekawe, różne, przyjemne opowiadania. Czasem zaskakujące, generalnie wciągające. Dobrze się czyta.