Nicole Krauss

Amerykańska powieściopisarka. Autorka powieści Man Walks into a Room (2002) (Kiedy wchodziłem do pokoju), The History of Love (2005) (Historia miłości) oraz Great House (2010). Publikowała w The New Y... Amerykańska powieściopisarka. Autorka powieści Man Walks into a Room (2002) (Kiedy wchodziłem do pokoju), The History of Love (2005) (Historia miłości) oraz Great House (2010). Publikowała w The New Yorker, Harper's, Esquire, jej nowele zamieszczono w Best American Short Stories (2003 i 2008). Powieści Kraus przetłumaczono na trzydzieści pięć języków.

Krauss urodziła się w Nowym Jorku jako córka Angielki i Amerykanina, który był częściowo wychowywany w Izraelu. Rodzice jej matki pochodzili z Niemiec i Ukrainy, a później wyemigrowali do Londynu. Rodzice jej ojca pochodzą z Węgier i Białorusi, poznali się w Izraelu i później wyemigrowali do Nowego Jorku. Miejsca te pojawiają się w akcji powieści Historia miłości, która została przez nią dedykowana dziadkom.

Krauss pisze od 14 roku życia. Przed napisaniem swojej pierwszej powieści w 2002 publikowała głównie poezję.

W 1992 pisarka rozpoczęła studia na uniwersytecie w Stanford, gdzie poznała Josepha Brodsky'ego, który przez następne trzy lata blisko współpracował z nią przy tworzeniu poezji. Zapoznał ją również z twórczością pisarzy takich jak: Italo Calvino i Zbigniew Herbert. W 1999, trzy lata po śmierci Brodsky'ego, Krauss stworzyła dokument o jego twórczości dla BBC Radia 3. Podróżowała do St. Petersburga, miejsca w którym dorastał. Krauss skończyła studia z wyróżnieniem, jeszcze przed obroną wygrywając kilka nagród za swoją poezję.

W 1996 Krauss została wyróżniona stypendium Marshall'a i rozpoczęła studia na Oxfordzie, gdzie napisała pracę o Amerykaninie Josephie Cornellu. Podczas drugiego roku stypendium uczęszczała do Courtauld Institute w Londynie. Została magistrem historii sztuki, specjalizując się w siedemnastowiecznej sztuce holenderskiej i pisząc pracę na temat Rembrandta.

Jej mężem jest amerykański pisarz Jonathan Safran Foer.

źródło opisu: www.wikipedia.org

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Historia miłości
Historia miłości
Nicole Krauss

6,49 (470 ocen i 53 opinii)
Historia miłości
Autor:
"Zakochał się. To było jego życiem". Tak kończy się nieoficjalny nekrolog Leo Gursky'ego, wesołego, niezwykłego, niezapomnianego człowieka, który osiemdziesiąt lat wcześniej urodził się w niewielkim m...
czytelników: 985 | opinie: 53 | ocena: 6,49 (470 głosów) | inne wydania: 3
Kiedy wchodziłem do pokoju
Kiedy wchodziłem do pokoju
Nicole Krauss

5,55 (65 ocen i 7 opinii)
Kiedy wchodziłem do pokoju
Autor:
Oryginalna i mądra powieść psychologiczno-obyczajowa autorki bestsellerowej ?Historii miłości?. Nagle odkryty guz mózgu sprawia, że trzydziestosześcioletni profesor literatury Samson Green traci pamię...
czytelników: 165 | opinie: 7 | ocena: 5,55 (65 głosów)
Wielki dom
Wielki dom
Nicole Krauss

6,71 (68 ocen i 14 opinii)
Wielki dom
Autor:
Cztery niesamowite historie ludzi żyjących w zupełnie innych realiach i czasach, ludzi, których łączy dojmujące uczucie życiowej straty, będące powodem nieodwracalnych zmian w ich życiu, i... pewien n...
czytelników: 222 | opinie: 14 | ocena: 6,71 (68 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

3
682
607
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (9)

Czytelnicy (682)

Cytaty tego autora (18)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
14 par pisarzy na 14 lutego

Powszechnie uważa się, że pisarze to samotnicy. Zbyt egoistyczni, by wytrwać w związku lub zbyt aspołeczni, by w ogóle w relację z drugą osobą wejść. Jeśli już znajdują parę, najczęściej ich związek ma burzliwy przebieg i kończy się w dramatycznych okolicznościach. Prawda jednak jak zawsze leży gdzieś pośrodku. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd