Pamiętam, jak biegłem

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Sonia Draga, W.A.B.
Memory of running
9788374141932
powieść amerykańska

Smithson „Smithy” Ide pracuje w fabryce zabawek mechanicznych na Rhode Island. Jest przyjacielski i miły, choć ma wiele problemów – cierpi na nadwagę, nadużywa alkoholu, pali papierosa za papierosem. Spotykają go same nieszczęścia – w wypadku samochodowym giną jego ukochani rodzice, a wkrótce Smithy dowiaduje się, że ciało zaginionej, niezrównoważonej psychicznie siostry znajduje się w kostnicy w Los Angeles. Postanawia je odebrać i wyrusza na starym rowerze w podróż przez całe Stany Zjednoczone. Przemierzając Amerykę, spotyka dobrych i złych ludzi, którzy skłaniają go do rozważań nad własnym życiem.
Bestsellerowe Pamiętam, jak biegłem jest wciągającą powieścią drogi, a jednocześnie ciepłą, napisaną z humorem historią o odzyskiwaniu godności i pewności siebie.

Ta książka ma szanse stać się bestsellerem. Smithy jest bohaterem nietuzinkowym, zajmującym godne miejsce w amerykańskiej literaturze, zaraz za Huckiem, Holdensem czy Yossarianem.
Stephen King

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2006

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=443&v=_tw

teri | 2013-11-30
Na półkach: 2013, Ho prestato, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2013

Polubilam glownego bohatera,jego nie da sie nie lubic.Zzylam sie z nim.Facet po czterdziestce,pelen problemow i kompleksow.Problemow ze spora nadwaga,z alkoholem i przeszloscia.Zyje,jakby w letargu.
Najpierw,smierc rodzicow,potem wiadomosc o odnalezieniu zwlok ukochanej siostry,od lat zaginionej,ktora miala zaburzenia psychiczne.To wszystko,zmienia Smithsona,ktory wyrusza w dluga droge na rowerze.Jest to droga gorzkich wspomnien ale rowniez nadziei na zmiany na lepsze....Bardzo ciepla opowiesc,ktoe spodobala mi sie.Polecam!Tanto simpatica storia di Smithy........

Evita | 2011-11-02

Smithy Ide'a poznajemy w momencie, w którym traci oboje rodziców. Zamroczony alkoholem towarzyszy im w ostatniej drodze. Smithy to czterdziestotrzyletni kawaler, waży sto dwadzieścia siedem kilogramów i pracuje jako kontroler w fabryce zabawek. Całymi dniami sprawdza, czy ręce w figurkach zamontowano prawidłowo, czyli wnętrzami dłoni do środka. Noce spędza samotnie na piciu piwa, wódki z sokiem i oglądaniu sportu.
Nie oczekuje od życia zbyt wiele, na nic nie liczy. Nie prowadzi zdrowego trybu życia, pali, nadużywa alkoholu, a przede wszystkim traci kontrolę nad swoją wagą. Jego życie jest monotonne do granic możliwości. Smithy o tym wie, sam nazywa siebie 'głupim tłuściochem'.
Nie umawia się z kobietami, kiedyś próbował zaprosić koleżankę na randkę, dziewczyna śmiała się tak bardzo, że kawa poszła jej nosem. I tyle wyszło z randki.

Kiedy Smithy dowiaduje się o śmierci swojej psychicznie chorej, zaginionej przed laty siostry Bethany, postanawia wyruszyć w daleką podróż rowerem z...

Lagrema | 2012-06-14
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ppp

Rowerowa literatura drogi, tak bym określiła tą powieść. :-)

Nie zaczyna się kolorowo - Smithy Ide traci w wypadku oboje rodziców i na domiar dowiaduje się, że zmarła także jego siostra. Cóż więc robi? Wsiada na rower. I jedzie. Jedzie przez całe stany, ale czy jedynym co go prowadzi jest przywiezienie siostry do domu? Otóż nie. Prowadzi go przeszłość. Autor przeplata podróż Smithy'ego z wydarzeniami, które w jego życiu odegrały ważną rolę. Ponadto prowadzą go ludzie, których poznaje po drodze, i którzy również mają mu coś do (o)powiedzenia.

Jest to powieść o tym, jak zakompleksiony i zawiedziony na swym losie "dziestolatek" pod wpływem osobistej tragedii, odnajduje w sobie i innych siły do walki z własnymi słabościami i porażkami. Jest to książka pełna dobrego ducha. Jedna z lepszych, jakie ostatnio czytałam. Serdecznie polecam.

KatZ | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Nie jest to może książka, która zmieni całe Wasze życie, ale mnie skłoniła do przekatologowania kilku spraw.
Ciekawe w tej książce jest to, że im dłużej Smithy był w swojej podróży, tym bardziej rozumiałam jego tragedię. Ostatecznie Smithy zobaczył swoją siostrę w trumnie i rzeczywiście "powrócił" (jakkolwiek nie umiem zdefiniować tego dokładnie). Trudno mi pisać o tej książce drogi, gdzie nie wiadomo jak opowiedzieć słowami o co tak naprawdę chodzi. O oczyszczenie, przemianę? W każdym razie myślę, że fantastyczny był moment w którym Hakowi się udało i czułam, że każdy wywalczony przez niego moment tej historii do tego zmierzał.
Pod koniec, daję słowo, serce zaczęło mi bić mocnej i czułam niepokój jak Smithy. A po ostatniej stronie całkowicie zapomniałam o wszystkich rzeczach, które mnie w tej książce denerwowały. Ale! Wspomnę o dwóch.
Po pierwsze: dialogi. Smithy sam stwierdza, że nie jest dobrym rozmówcą, ale dialogi, a już szczególnie na początku (takie odniosłam wrażenie), są...

karla_6 | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Bardzo zżyłam się z głównym bohaterem w trakcie jego podróży przez Stany. Podróżowałam razem ze Smithym, poznając rozdział po rozdziale kolejne etapy rowerowej wyprawy, ludzi spotykanych po drodze. Poznawałam powoli przeszłość głównego bohatera, losy jego rodziny. Zaczęłam rozumieć co ukształtowało jego osobowość i dlaczego na pewnym etapie życia znalazł się w takim, a nie innym położeniu. Bardzo polecam tę książkę, bo ma w sobie mnóstwo uczuć, ktore udzielają się czytelnikowi. Po zakończeniu powieści może być wam szkoda, że podróż dobiegła końca, że musicie rozstać się ze Smithym Idem, bo to naprawdę świetny gość.

Sławka | 2013-08-09

Nie jest to odkrywcza proza ale i tak o niebo lepsza od kilku z listy bestselerów.Podróż przez kraj i wgłąb siebie. Rozrachunek z przeszłością i pożegnanie z nią.Życie z chorą psychicznie osobą i pustka jaka pozostała po jej odejściu. Mnie wzruszyła.

Paulina | 2013-06-04
Przeczytana: maj 2012

Chyba najdziwniejsza z książek, jakie przeczytałam :)Książka o drodze. Najdziwniejsza wcale nie znaczy, że zła, czy nudna. Dziwna, tak bym ją oceniła, ale bardzo zapadająca w pamięć. Przeczytałam ją w tamtym roku i do tej pory pamiętam fajne fragmenty, np :
"masz żelki zamiast mózgu" "wiesz jak to jest, kiedy ogarnia cię gniew tak wielki, że właściwie nie jest już gniewem, i chcesz zabić to, co tak bardzo cię gniewa?"
Fajna lektura, jak najbardziej polecam, a zwłaszcza osobom które szukają swojej drogi :)

ANNA | 2015-10-30

Otyły facet na rowerze... ? Hmmm... A właśnie, że tak! Jedna z moich ulubionych, pomimo, że liczy sobie 430 stron, jak dla mnie poprostu za krótka. Lekka, ciekawa, przyjemna. Napewno do niej wrócę.

Muminka | 2016-11-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2016

Dośc specyficzna jest to lektura. czterdziestolatek mieszka z rodzicami, ale po poważnym wypadku samochodowym lądują oni w szpitalu. Niestety ich stan jest krytyczny, więc po paru dniach bohater zostaje sierotą. Jedynym krewnym z najbliższej rodziny jest siostra Bethany, z tym, żei lata temu zniknęła z ich życia. Od zawsze miała problemy psychiczne, okresy spokoju, depresji przeplatały się z epizodami maniakalnymi. Co pewien czas Bethany czuła się zmuszona do spełniania woli jakiegoś mieszkającego w jej głowie Głosu. A to rozbierała sę w miejscach publicznych, a to oczerniła brata o kazirodztwo i bez skrępowania opowiadała psychiatrze o szczegółach molestowania, choć nigdy nic takiego nie miało miejsca. Był przecież od niej młodszy i emocjonalnie zależny. Gdy pojawiała się ta obca Bethany, świat chłopca znów przeżywał wstrząs. Prawdopodobnie po balu licealnym jej towarzysz chciał ją zgwałcić, a ona zjechała samochodem z mostu. Ciała nie odnaleziono, a Bethany uciekła z domu i nie...

Timeless | 2014-07-19
Przeczytana: 12 lipca 2014

Kupiłam, ponieważ tytuł i okładka zapachniały mi ciekawą przygodą, z której pewnie wyniosę wiele mądrych spostrzeżeń.

Już po pierwszej stronie stwierdziłam, że to będzie coś. Główny bohater to naprawdę specyficzny człowiek. Autor odważnie balansował na granicy prawdziwości i fikcji tej historii.

Kto ma jaja, ten odważy się wyruszyć w podróż wraz ze Smithem, który odnalazł samego siebie.

Dzięki tej książce odkryłam, że dużo zależy od naszego własnego podejścia do danego opowiadania, bez względu na to jak niezwykła czy głupkowata ona by była.