Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Tłumaczenie: Danuta Danek
Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
7,24 (217 ocen i 32 opinie) Zobacz oceny
10
17
9
28
8
50
7
65
6
35
5
13
4
1
3
3
2
2
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Uses of Enchantment
data wydania
ISBN
8387021164
liczba stron
544
słowa kluczowe
baśnie, bajki, mity, psychoanaliza
język
polski
dodała
Pistacia

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia pomagającego dziecku przejść od etapu emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (baśnie braci Grimm), i te, które są w rzeczywistości literaturą tej mocy pozbawioną. Baśń, zdaniem...

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia pomagającego dziecku przejść od etapu emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (baśnie braci Grimm), i te, które są w rzeczywistości literaturą tej mocy pozbawioną. Baśń, zdaniem Bettelheima, jest podstawowym i pierwszym narzędziem na drodze do samopoznania.

[opis wydawcy]

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (839)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 151
Ahsan | 2018-02-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: luty 2018

Zacne i pożyteczne. Książka zwraca uwagę, jak ważnym okresem jest dzieciństwo i opowiadanie dzieciom historii, a przede wszystkim baśni. Dzięki baśniom dzieci uczą się radzić sobie ze swoimi lękami i demonami.
Przyjemna lektura.

książek: 301
Finkla | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Podtytuł: "O znaczeniach i wartościach baśni" coś mówi o treści, ale jeszcze nie wszystko. Książka poświęcona jest rozważaniom nad najbardziej znanymi w Europie baśniami z punktu widzenia psychoanalizy. Dość znana pozycja, może nawet klasyka gatunku, do której często odwołują się inne publikacje. Zatem i ja zajrzałam.

Niektóre informacje bardzo ciekawe, pozwalają inaczej spojrzeć na historyjki opowiadane dzieciom. Niestety, wszystko oblane jest gęstym i przestygłym sosem freudyzmu. A ja nie znoszę Freuda. Uważam, że jako człowiek był kawałem drania, a jako ekhm! naukowiec często zapominał o naukowych metodach badawczych, falsyfikowalności hipotez i podobnych drobiazgach. Z wieloma jego tezami się nie zgadzam. Bardzo szybko zaczęły mi więc przeszkadzać "fazy edypalne" (rzadziej oralne) wciskane na siłę do każdej baśni i widzenie fallusa w każdym drzewie. Czasami cygaro jest po prostu cygarem.

Więcej szczegółów tutaj:...

książek: 2776
Dariusz Karbowiak | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Po prostu cudowna i pożyteczna. Dość bogate studium baśni, które podobnie jak mity starają się przekazać nami wiedzę o świecie. Nie będę rozwodził się na temat różnic, bo we wstępie do książki jest nakreślone to rewelacyjnie. Książka Bruno Bettelheima składa się z dwóch części. Osobiście uważam, że lepsza jest część pierwsza „Wartość fantazjowania”. Autor zwraca uwagę na sposób konstrukcji baśni, poświęca też dużo uwagi na temat współczesnych bajek. Z pewną nostalgią zwraca uwagę, że bajki powinno się opowiadać – tablet, telewizja to nie to samo co narracja. Niestety żeby bajki opowiadać trzeba czytać, a większość obecnie rodziców to „mierzwa kultury obrazkowej”.
Druga część „Świat baśni” w zasadzie odwołuje się do podobnych ocen z psychoanalizy. Osobiście nie wiem czy przechodziłem okres edypalny, i czy słuchając o losach Jasia i Małgosi odnosiłem to do jakiś problemów zaopatrzeniowych lat 60-tych. Bajki i baśnie czytali mi rodzice i jakoś udało im się wychować mnie na ludzi....

książek: 402
Marquee | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2015

A bo bajka o Jasiu i Małgosi jest poprostu o jedzeniu!!
Pozycja na wskros niezwykła. Penetruje wszelkie zakamarki naszych umysłów i naszych dzieci. Na całość składają się przykłady znajdujące się w baśniach. Ich interpretacja porywa i zaskakuje. Baśnie juz nigdy nie będą tymi samymi opowieściami po przeczytaniu tej ksiażki.Polecam.

książek: 403
astaldohil | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2016

W niniejszej analizie utworów baśniowych, wybitny psychoanalityk odkrywa ich głębię i pozytywny wpływ, z jakim oddziaływać mogą na psychikę i prawidłowy rozwój dzieci od lat najmłodszych, aż do momentu wkraczania w dorosłość, prowadząc do poprawnego przeżywania doświadczeń z tym związanych. "Cudowne i pożyteczne" stanowić może nieocenioną pomoc wychowawczą dla rodziców i pedagogów, którzy - dzięki nabytej za pośrednictwem tej publikacji wiedzy - będą w stanie lepiej przysposobić dziecko do lepszego i pragmatycznego radzenia sobie z trudami, jakie napotkają w swym obecnym i przyszłym życiu.

Dla dorosłych lektura książki Bruna Bettelheima stać się może kluczem do lepszego poznania samych siebie, odkrycia podłoża targających nimi lęków, uprzedzeń a nawet kompleksów, z którymi - niewykluczone że dzięki tej książce - nauczą się, jak sobie łatwiej radzić.

Bogactwo treści i znaczeń zawartych w klasycznych baśniach braci Grimm, poddane tak wnikliwej analizie, zachwyca i budzi ogromny...

książek: 2723
joly_fh | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Bruno Bettelheim objaśnia szczegółowo jakie znaczenie mają baśnie dla dziecka, dlaczego najbardziej wartościowe są baśnie tradycyjne, dlaczego w naszych czasach baśnie są odrzucane, dlaczego wizualizowanie bajek (obrazki, filmy) nie jest dobrym pomysłem oraz dlaczego lepiej bajki opowiadać, niż czytać. Interpretuje również szczegółowo kilka z najbardziej popularnych baśni, przedstawiając zarazem ich etymologię, jak Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Śpiącą Królewnę i Kopciuszka. W mniejszym zakresie zajmuje się też wieloma innymi. Sporo dowiedzieć się z tej książki można o rozwoju dziecka - rzecz jasna w psychoanalitycznym ujęciu. Istotną jej wadą jest natomiast język: literacki, ale nazbyt staroświecki i sprawiający wrażenie, jakby ta książka została napisana 100, a nie 40 lat temu. Bettelheim wielokrotnie się powtarza, wraca do poruszanych wątków, przez co miałam poczucie, jakbym czytała kilkakrotnie jedno i to samo. Można było tę książkę napisać znacznie...

książek: 446
Alicya Oss | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane

O znaczeniu baśni wg Bruno Bettelheima

Że baśnie czytać należy, każdy wie. A jeśli ktoś nie wie, albo wręcz czytanie baśni torpeduje, powinien zapoznać się z tą lekturą i poznać argumenty „za”. „Cudowne i pożyteczne” po dziś dzień stanowi swoisty podręcznik mówiący o roli baśni w rozwoju KAŻDEGO człowieka – małego czy dużego - i niesionych przez nią wartościach, ukrytych przed naszą świadomością w symbolach. Według mnie jest, więc lekturą obowiązkową dla każdego – nie tylko rodzica.

Całość recenzji na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/03/o-znaczeniu-basni-wg-brunona-bettelheima.html

książek: 169
Kasia | 2013-06-13

Oto książka ze wszech miar cudowna i pożyteczna. Psychologia w najlepszym wyda-niu! Bruno Bettelheim nie idzie na skróty. Jego książka to wynik wieloletniej pracy terapeu-tycznej z dziećmi, doświadczeń własnego rodzicielstwa i badań nad baśniami. To wszystko sprawia, że rozważania autora czyta się z zapartym tchem, niecierpliwie przechodząc do ko-lejnej strony. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie jest to książka typu „łatwa i przyjemna”.
Jest to raczej lektura dla przynajmniej średnio-zaawansowanych. Trzeba pewnej pod-stawowej wiedzy psychologicznej, aby zrozumieć tę piękną skądinąd książkę. Bettelheim był psychoterapeutą dziecięcym pracującym w nurcie psychoanalizy. Cudowne i pożyteczne to swego rodzaju psychoanaliza baśni, „psychoanaliza” w jak najlepszym rozumieniu tego słowa. Na marginesie dodam, że Bettelheim walczył z uproszczeniami czy wręcz zniekształceniami w rozumieniu spuścizny Freuda (o tym traktuje książka Freud i dusza ludzka). Tak więc zabierając się do...

książek: 402
Alumfelga | 2014-02-17

Jestem zdumiona pozytywnymi, wręcz entuzjastycznymi recenzjami, jakie otaczają tę pracę.

Książka ma ponad pięćset stron, ale o wartościach baśni nie mówi autor niczego, czego nie wiedziałby każdy z nas; nie trzeba być doktorem psychologii, by stwierdzić, że postacie baśniowe są albo dobre, albo złe, bo dziecko w taki biegunowy sposób pojmuje świat albo że baśnie dzięki szczęśliwemu zakończeniu są dla dziecka pociechą i niosą nadzieję.

Natomiast jeśli chodzi o ich znaczenia, z lektury wspomnianej pracy możemy się dowiedzieć, iż Czerwony Kapturek zostaje przez wilka uwiedzony, a siostry Kopciuszka, według jednej z wersji bajki ucinające sobie palce, by ich stopy zmieściły się w pantofelku, to tak naprawdę... bracia dokonujący autokastracji. W dodatku co chwilę powtarza nam się, że ze wszystkich tych znaczeń "nieświadomie zdaje sobie sprawę" każde dziecko. Psychoanaliza w najczystszym wydaniu, czyli wyssane z palca (bez aluzji, panie Freud) teorie niepotwierdzone jakimikolwiek...

książek: 273
Matea | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Samo podejście do tematu ciekawe i warte pogłębienia. Przyznać muszę, że już miałam się przekonać do Freuda, jednak nachalność różnych interpretacji i nieustanne uderzanie w jeden i ten sam ton czyni analizę tą irytującą i w gruncie rzeczy dosyć płaską. Myślę, że baśnie są w stanie zaoferować o wiele więcej niż się to wydaje panu Bettelheimowi, z pewnością Jung miałby wiele ciekawszych rzeczy do powiedzenia na ten temat. Kwestia wyobraźni, której Freudowi, jako że był umysłem ścisłym, często brakowało, stąd też analizy dokonywane przez Bettelheima są dosyć jałowe i sprowadzają się w zasadzie do jednej kwestii, pomijając całą gamę odniesień symbolicznych odnoszących się do tych sfer życia, z których Freud w dużej mierze nie zdawał sobie sprawy, a które z pożytkiem zapewne by zostały odkryte przez jego nieocenionego następcę - Carla Gustawa Junga.

zobacz kolejne z 829 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd