Wystarczająco dobrzy rodzice

Wydawnictwo: Rebis
A Good Enough Parent
poradniki
Anna Solarska

Wystarczająco dobrzy rodzice to książka zupełnie inna, niż typowe poradniki na temat wychowania. Niczego nie doradza ani nie nakazuje. Bettelheim po prostu zastanawia się, co się dzieje między rodzicami a dzieckiem. Rozważania nad uczuciami i myślami łączącymi rodziców i dzieci popiera własnym doświadczeniem oraz licznymi przykładami z życia. Szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie...

Rozważania nad uczuciami i myślami łączącymi rodziców i dzieci popiera własnym doświadczeniem oraz licznymi przykładami z życia. Szczególny nacisk kładzie na przyjmowanie perspektywy dziecka, "zniżanie się" do jego poziomu rozumowania i potrzeb oraz na traktowanie dziecka z szacunkiem, do którego ma ono prawo jako osoba. Łamie też powszechne przekonania na temat wychowania (m.in czy karać dziecko, gdy oszukuje w grze; czy karać je za złe stopnie; czy pozwalać mu złościć się na rodziców; czy tłumaczyć mu, że Święty Mikołaj nie istnieje) i wyjaśnia, dlaczego jego zadaniem są one fałszywe.

To inspirująca, przepełniona optymizmem i mądra książka pokazuje, jak nauczyć się sztuki wychowywania szczęśliwych dzieci i jak znaleźć klucz do tego, by być matką czy ojcem nie tyle doskonałym - bo tacy według autora nie istnieją - ile wystarczająco dobrym.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...(?)

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/wystarczajaco-dobrzy-rodzice/

mefisto81 | 2017-02-01

Nie jest to typowy poradnik, ale też nie jest tekstem akademickim. Chyba pisząc tę książkę autor nie chciał być szufladkowany i to mu się udało. Jest to po prostu napisany dość prostym i niezawiłym językiem tekst o wartości miłości, szacunku i dość prostego podejścia do wychowania, opierając się na dobru dziecka, jego przyszłości, wiary w siebie i spełnionym życiu...Trochę dla mnie dużo wątków psychoanalitycznych, freudyzmu, czasami mielenia jednej myśli zbyt długo. Za to bardzo podobały mi się wędrówki w tradycję żydowską, talmudyczne podejście do wychowania, podparte jednak setkami wybitnych umysłów jakie żydzie dali światu. Ogólnie książka warta przeczytania. Nie podoba mi się tylko okładka- jak typowego poradnika, jednak jeżeli ktoś z takim nastawieniem do niej podejdzie, może się srogo pomylić.

Kasia | 2013-06-13

Im bardziej poznaję dorobek Bettelheima, tym bardziej staje się on moim „psychologicznym idolem”. Z rodzimego podwórka bardzo kojarzy mi się z Januszem Korczakiem, nawet w ich biografiach jest pewne podobieństwo. A co najważniejsze w wielu kwestiach dochodzą do podobnych wniosków, bo przez ich teorie na wychowanie przebija ogromny szacunek do dziecka jako do osoby. To, co mnie ujęło w książkach Bettelheima, zarówno w Cudownych i pożytecznych, jak i Wystarczająco dobrych rodzicach, to coś, co nazwałabym postawą nie-narcystyczną. Czytając niektóre poradniki dotyczące wychowania dzieci, odnosi się nieodparte wrażenie, że centralną postacią książki jest autor, człowiek wprost genialny, jako że właśnie odkrył rewolucyjną metodę na „doprowadzenie dzieci do porządku” i nic tylko czerpać z jego cudownej mądrości, mając jednakże poczucie, że do mistrza zawsze nam będzie daleko. Tego właśnie nie ma u Bettelheima, ponieważ on pisze o dzieciach, a nie o sobie!
Czytanie Wystarczająco dobrych...

Anna Solarska | 2013-02-15
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Książka zapowiadała się interesująco, jako rodzic i osoba zainteresowana pedagogiką i sferą wychowania koniecznie chciałam przeczytac. Niestety nie udało mi się. Książka jest napisana ciężkim językiem, z wielokrotnymi powtórzeniami, jak studencki podręcznik. Może jako lektura obowiązkowa w czasie nauki byłaby moim hitem. Niestety jako lektura z wyboru okazała się nie do przebrnięcia w wolnych chwilach pomiędzy uporczywymi pytaniami trzylatka i wycieraniem mu pupy :-P

Doanay | 2014-03-07
Przeczytana: 20 maja 2012

Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się jak w dzisiejszym kontrowersyjnym świecie wychować dziecko na wartościowego, mądrego i szczęśliwego człowieka.

Salma | 2015-08-17
Przeczytana: 13 grudnia 2015
agape | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, Dla rodziców
Przeczytana: listopad 2012
bysiak | 2014-09-28