Freud i dusza ludzka

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Freud and Man's Soul
Aletheiczna

"...postanowiłem pokazać, jak mylnie przetłumaczono niektóre najważniejsze pojęcia psychoanalityczne, oraz jak głęboko ludzką osobą był Freud, pokazać, że był humanistą w najlepszym sensie tego słowa. Obchodziło go nade wszystko to, co w człowieku najbardziej wewnętrzne, a na oznaczenie czego posługiwał się metaforą duszy ludzkiej – ponieważ słowo 'dusza' wywołuje tak wiele skojarzeń emocjonalnych."
"Właśnie nacisk położony na duszę różni jego analizę od wszystkich innych analiz."
"W życiu Freud wypełniał usilnie nakaz wypisany na świątyni Apollona w Delfach: 'Poznaj siebie samego' i pragnął również nam pomóc w tym zadaniu."
"...Panuje przekonanie, że psychoanaliza opowiada się za nieograniczonym pozwalaniem sobie na wszystko... 'Poznaj siebie samego' zamieniono na 'rób, co ci się podoba'..."

Fragmenty z książki

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy 1991