Koncepcje psychologiczne człowieka

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
psychologia człowieka
asia

Koncepcja behawiorystyczna, czyli człowiek zewnątrzsterowany- koncepcja psychodynamiczna, czyli człowiek niedoskonały- koncepcja poznawcza, czyli człowiek samodzielny- koncepcja humanistyczna, czyli dążenie do samorealizacji.

Ewusia Paliga | 2016-03-17

Józef Kozielecki w bardzo przystępny sposób kreśli cztery różne portrety człowieka (behawiorystyczny, psychoanalityczny, poznawczy i humanistyczny). Nie wdając się w zbędne szczegóły, przedstawia nam jak na tacy dawkę syntetycznej wiedzy na ten temat. Autor nie ukrywa swoich osobistych preferencji odnośnie wspomnianych kierunków myślenia i otwarcie przyznaje o tym, że jest zwolennikiem koncepcji poznawczej - która, swoją drogą, wydaje mi się najciekawszą ze wszystkich, tym bardziej, że jest chyba najmniej popularna. Nie brak tu również wszelakich ciekawostek, rzekłabym, że książka jest wręcz nimi najeżona. Zwłaszcza spodobały mi się teorie na temat twórczości (omawiane właśnie w rozdziałach dotyczących psychologii poznawczej). Kiedy zakończy się już lekturę i jest się spragnionym kolejnych dawek wiedzy psychologicznej, można sięgnąć do tytułów z przypisów - a jest ich ogrom. Bardzo przystępna książka i każdy, kto jest na początku swojej drogi zapoznawania się z psychologią powinien...

Nina | 2012-06-18
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Lekka i przyjemna lektura, która przeprowadza czytelnika przez podstawy koncepcji psychologicznych: behawiorystyczne, psychodynamicznej, psychologii poznawczej oraz humanistycznej. Przejrzyste objaśnienia konkretnych problemów są proste do zapamiętania dzięki prostemu językowi i przykładom.
Autor również ocenia poszczególne koncepcje. Ja się do tego osobiście nie odnoszę w taki sam sposób, jednak może komuś takie ocenianie przypadnie do gustu.
Duży plus za to, że autor nie bawi się jak większość autorów książek psychologicznych jakie czytałam- jest coś (np. teoria, zachowanie, koncepcja), co można opisać normalnie, ale psycholog nada temu milion niepotrzebnych, trudnych słów (używanych głównie w psychologii właśnie), nie wiadomo po co, może chcą wychodzić na mądrzejszych i potrzebniejszych? Tutaj tego nie ma. Na szczęście.

ParadiseSeeker | 2016-01-10

Bardzo trafne uzupełnienie materiału, dodatkowo koncepcje psychologiczne wartościowane są przez autora, co działa zachęcająco na czytelnika.

Anette | 2013-01-02
Przeczytana: styczeń 2013

W szczególności polecam tę książkę wszystkim studentom psychologii, nauk społecznych i pedagogiki, ale też i wszystkim innym, którzy chcą zrozumieć ludzkie zachowanie i otaczający świat.
Autor książki opisuje 4 główne koncepcje psychologiczne człowieka. Opisuje ich różnice, podobieństwa i zastosowanie ich w szkolnictwie. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a treść lektury dodatkowo wzbogacona jest o ciekawe przykłady.

secret | 2011-11-23
Przeczytana: 06 listopada 2011

Bardzo dobra publikacja ze względu na treściwe przedstawienie kluczowych koncepcji psychologicznych. Jest nieodlącznym elementem każdego studenta psychologii i myśle, że powinien przebrnąc przez nią każdy, kto sie za nią zabiera. Jednak brakuje mi w niej jawnych dowodów krytykujących taką a nie inną postawę przeciwko koncepcji poznawczej i humanistycznej, a przydałyby się te jasne i jawne za i przeciw...

halszka31 | 2011-10-12

Trudno jest retrospektywnie oceniać książki Kozieleckiego.Jego publikacje oceniam jako konieczne szczeble drabiny światopoglądowej. Pamiętam, że już w latach osiemdziesiątych przewidział podział społeczeństwa na "cogitowców" i "usługowców" eliminując tzw. klasę robotniczą...

| 2012-02-29

Idealne kompendium wiedzy z zakresu koncepcji psychologicznych. Towarzyszy mi od pierwszego roku studiów i w razie wątpliwości z zakresu behawioryzmu, koncepcji psychodynamicznej, humanistycznej i poznawczej to właśnie sięgam do Kozieleckiego. Napisana zrozumiałym językiem, wzbogacona o ciekawe przykłady.

Grzegorz | 2011-03-01
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 15 czerwca 1993

Mała,ale konkretna... Podstawowe spojrzenie na psychologię.

Kamil_32 | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Świetna książka dla ludzi zainteresowanych psychologią, jednak nie zagłębionych w ciężkie definicje. W książce omówione są trzy główne koncepcje - psychodynamiczna, poznawcza, behawiorystyczna. Na końcu znaleźć można również zalążek opisu koncepcji humanistycznej. Idealna jako swoisty wstęp do tematu koncepcji psychologicznych.

| 2013-05-04
Przeczytana: marzec 2013

Dość trudno czytało mi się tą książkę, ale warto było. Ciekawe koncepcje na temat człowieka, szczególnie dla takiego laika jak ja. Z pewnością rozszerza horyzonty i dlatego warto przez nią przebrnąć.