Ponowoczesność jako źródło cierpień

Wydawnictwo: Sic!

Ponowoczesność jako źródło cierpień Zygmunta Baumana to esej o ciemnych stronach społeczeństwa ponowoczesnego, nawiązujący do Kultury jako źródła cierpień Freuda. Dedykowana profesorom Julianowi Hochfeldowi i Stanisławowi Ossowskiemu, książka stanowi summę wcześniejszych publikacji Zygmunta Baumana w języku polskim. Eseje znanego i bardzo dobrze piszącego filozofa oraz socjologa. Opowiadają o...

Eseje znanego i bardzo dobrze piszącego filozofa oraz socjologa. Opowiadają o zgryzotach wynikających z życia we współczesnym świecie wolności i konsumpcji. O naszych problemach z tożsamością. O tym, że kto dziś nie może wciąż od nowa i coraz intensywniej swojej tożsamości kształtować, ten staje się pariasem, obcym w świecie ludzi wolnych i nieustannie zaspokajających coraz to nowe potrzeby.
(Kinga Dunin, „Kurier Czytelniczy”)

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/76/Ponow...»

yggdrasil84 | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Nieustępliwie wręcz wnikliwa analiza czasów ponowoczesnych, w mniejszym lub większym stopniu posiadająca jako tło czy odniesienie, cierpienie współczesnego człowieka, któremu przyszło w tych czasach żyć i które to cierpienia - jako dzisiejszą zewnętrzną kondycją właśnie spowodowane - są nowe, typowe właśnie dzisiaj.

Chodzi tu o cierpienia psychiczne czy emocjonalne, przede wszystkim zaś niepewność, która jest nieodłączna od wolności. Bardzo zaskakująca dla mnie jest moja własna refleksja towarzysząca lekturze, że dzisiejszy cierpiący człowiek rzadko tylko kiedy tak naprawdę i dogłębnie zdaje sobie sprawę czy jest w pełni świadomy, dlaczego cierpi, czym jego cierpienia są spowodowane, jak to wszystko "się kręci." Książka ta obnaża cierpienia i ukazuje w pełni, co tak naprawdę za nimi stoi i jakie są szanse czy nadzieje na życie szczęśliwsze. Taka jest moja refleksja - być może zbytnio zgeneralizowana i wyprojektowana na innych ludzi, ale mnie osobiście dotycząca na pewno.

Po raz...

semantyka | 2015-01-19

Zbiór ciekawych i lekko napisanych rozpraw i rozprawek o czasach postmodernizmu. Szkoda, że to tylko mieszanka wykładów i odczytów z powstających z różnych okazji, ale to dla płynnego postmodernizmu zaskoczeniem chyba nie jest.

Punkfruit | 2011-11-28
Przeczytana: 23 grudnia 2011