Wszystko za życie

tłumaczenie
Magdalena Jakóbczyk-Rakowska
Into The Wild
Jakub Szwedo

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność. W swym poruszającym reportażu Jon Krakauer idzie śladami młodego mężczyzny, który zafascynowany powieściami Jacka Londona, postanawia niczym współczesny wędrowny asceta przemierzyć samotnie Amerykę, by dotrzeć na Alaskę. Na podstawie wspomnień...

Na podstawie wspomnień jego przyjaciół i ludzi, których spotkał po drodze, a także jego dziennika, autor kreśli intrygujący portret idealisty i samotnika. Człowieka, który budził sympatię wszystkich napotkanych osób, ale zarazem nie zawahał się narazić swojej rodziny na cierpienie, który z całą świadomością podjął decyzję o ryzykownej wędrówce, ale nie potrafił zapobiec jej tragicznemu finałowi.

Czy trwająca cztery lata podróż była tylko młodzieńczą ucieczką od odpowiedzialności i trudnych relacji z najbliższymi? A może Chris poszedł tą samą drogą, którą wybrali przed nim Budda, święty Franciszek, Thoreau i wielu innych wędrowców, pragnących – choćby za najwyższą cenę – całkowitego wyzwolenia?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Wszystko_za_zycie-p-32243-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wszystko_za_zycie-p-32243-.html

• Milczenie nocy
  • Grzech nasz codzienny
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Uroki

5 (4 ocen i opinii)
Wieża
Robert J. Szmidt

8,25 (4 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V
Andrzej Ziemiański

7,97 (30 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2014-09-27
Przeczytana: 26 września 2014

Ta książka dostarczyła mi sporo wątpliwości - po skończonej lekturze nie mogłam jej jednoznacznie sklasyfikować, a nad wystawianą oceną trochę pomedytowałam zanim w końcu zdecydowałam się ją wymierzyć w takim kształcie, w jakim to zrobiłam.

Sama historia jest na pewno nieprzeciętna - ano dlatego, że pisana przez życie. To nie jest tylko prosta relacja z podróży na Alaskę, jaką odbył główny bohater - to przede wszystkim wycieczka wgłąb siebie. Chris, czy raczej Alex, taką podjął. Porzucenie dotychczasowego jestestwa i związanych z nim ograniczeń, barier, narzuconych człowiekowi przez świat materialny, społeczeństwo, a nawet najmniejszą komórkę w postaci rodziny, pozwala na postawienie takiej tezy. Nie mnie oceniać pobudki bohatera i słuszność jego postępowania - jednak mogę przyczepić się formy, w jakiej zostało to udokumentowane. Wiem że autor bazował na pozostałościach po bohaterze tej historii: nielicznych fotografiach, zapiskach, relacjach osób trzecich. Próżno byłoby więc...

Booka | 2011-08-11
Przeczytana: 05 maja 2011

Bardzo się zawiodłam na tej książce. To jeden z nielicznych przykładów, w których książka jest o wiele gorsza od filmu. Bardzo się cieszę, że film widziałam przed przeczytaniem książki, bo gdyby było odwrotnie to pewnie nigdy nie zechciałabym zobaczyć filmu.

W książce jest sporo wspomnień osób, którzy zetknęli się z Chrisem McCandless'em. Opisują jaki był, kiedy się z nim widzieli i w jakich okolicznościach. Próbują też oceniać jego działania. Wszystko to jednak w taki sposób, że miałam ochotę zamknąć książkę, rzucić w diabły i zapomnieć. Ciężko mi się ją czytało i z wielką męką doczytałam do końca. Wiele razy odkładałam i wracałam po dłuższym czasie.
Dodatkowo zmęczył mnie wątek historii samego autora (nie wiem po co go dodawał, chyba, żeby sam się pochwalić. Przy historii McCandless'a te przechwałki wyszły autorowi słabo, tandetnie i wręcz nie na miejscu moim zdaniem). Autor w tych rozdziałach ocenia Chrisa, wytyka jego błędy i porównuje do swoich działań. I może dlatego...

Anna | 2016-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2016

"Mamo, nie ogarniam tej książki" - powiedziało Dziecko, które właśnie tę książkę wybrało sobie na zimowiskową pracę domową.

No to przeczytałam, żeby ogarnąć.

Historia młodego człowieka, który po studiach rozdaje cały swój majątek, rzuca życie w cywilizowanym świecie i wędrując po dzikich ostępach Stanów Zjednoczonych postanawia żyć z tego, co natura daje.
Nie zdradzę żadnej tajemnicy, jeśli powiem, że eskapada zakończyła się tragicznie.

Książka byłaby doskonałą wskazówką dla młodych ludzi, że nie należy rzucać się z motyką na słońce, że chcieć nie zawsze znaczy móc, a wiara nie zawsze góry przenosi. Byłaby, gdyby nie chronologia, którą Autor potraktował z wyjątkową nonszalacją. Jaki cel mu przyświecał - nie potrafię zrozumieć, ale po przeczytaniu mogę tylko powtórzyć za Dzieckiem "Nie ogarniam tej książki".

Ale poza tym, że chronologia siada, książkę czyta się bardzo szybko, historia jest wciągająca, widać, że Autor wykonał kawał żmudnej, detektywistycznej roboty i dotarł do...

joaśka | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Ta książka to wcielony w życie pomysł pt. Jak ciekawą historię opowiedzieć w nieciekawy sposób. Nużyły mnie opisy miejsc do których dotarł nasz bohater, nużyły wynurzenia stykających się z nim osób. Nie wykluczam, że na ocenę miał też mój osobisty stosunek do wyczynu, jakiego podjął się McCandless. Przy takich okazjach zawsze rodzi się u mnie myśl typu: no, fajnie chłopie,że zrealizowałeś swój pomysł, ale dlaczego bez odrobiny dozy wyobraźni i rozsądku?

Jakub Szwedo | 2010-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Absolutnie niesamowita i przejmująca lektura. Historia McCandlessa wpłynęła na mnie w niesamowity sposób. Przede wszystkim porusza najbardziej to, że to są fakty - Chris naprawdę istniał i naprawdę to zrobił. Samotna podróż, wzruszająca historia, zmierzenie się z naturą. Coś pięknego.

Na uwagę zasługuje sposób pisania Jona. Nie jest to powieść na motywach podróży, jest to po prostu badanie tego gdzie, jak i po co był. Nie jest to proza, tylko relacja osób znających Chrisa lub po prostu pozostawionych przez niego śladów i wiadomości. Nie ma tutaj miejsca na niedomówienia, domysły czy fikcje - Krakauer doskonale odwzorował podróż Supertrampa. Widać, że zaangażował się w nią bardzo emocjonalnie. Co ciekawe, umieścił w tej książce także krótką historie swojej podróży, by podkreślić to, że wie czym McCandless się kierował.

Jedna z najbardziej pięknych, wartościowych historii jakie dane mi było poznać.

Grażyna | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Ciekawa, bardzo żałuję, że się nie udało. Filmu nie oglądałam - do nadrobienia koniecznie.

Izabela | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie to, że ktoś mi polecił i pożyczył... i dobrze, bo oprócz irytacji, którą czułam niemal od pierwszej strony, dała mi troszkę do myślenia...

Chris McCandless po ukończeniu szkoły porzuca swoje doczesne życie, pozbywa się praktycznie wszystkich dóbr materialnych i rozpoczyna swoją podróż, która ma dać mu wolność.

Zmienia imię na Alex i przez ponad cztery lata podróżuje, posiadając jedynie to co potrafi unieść na plecach... ostatecznym punktem jego drogi ma być Alaska, która niestety staje się także miejscem jego śmierci...

Jon Krakauer w ciekawym dokumencie odtwarza drogę, jaką przeszedł chłopak od skończenia szkoły, aż do feralnej wyprawy na Alasce. Próbuje zrozumieć co nim kierowało, dlaczego zdecydował się na życie trampa. Stara się to zrobić przez pryzmat własnych wypraw i doświadczeń.

Wszystkiego co dotyczy Chrisa dowiadujemy się z relacji jego przyjaciół i ludzi których spotyka na swojej drodze.

Mnie cały czas nurtuje...

Monika | 2014-10-16
Przeczytana: 13 października 2014

Nietuzinkowy bohater, ciekawa historia, ale niestety... kompletnie nieciekawie opisana. Nie zauroczyła mnie. Ba! Nawet nie zaciekawiła. Szkoda.

Klaudia | 2011-07-02
Przeczytana: 11 lipca 2011

Książkę podrzucił mi mój chłopak, tuż przed swoim wyjazdem na podobną wyprawę. Wcześniej pokazał mi film oparty na jej podstawie opisujący losy McCandlessa. Pomimo to, że literacko książka mnie rozczarowała, nie mogłam się oderwać ze względu na treść. Jako reportaż i studium życia, a nawet zaryzykuję użyć stwierdzenia próba wejścia w duszę Chrisa, jest bardzo dobra! Ponadto wychodzi poza historię chłopca, ponieważ Krakauer doszukuje się analogii pomiędzy nim, a innymi podobnymi mu wędrowcami, jak i samym sobą. W efekcie pozwala to na panoramiczne spojrzenie na życie tych ludzi oraz zrozumienie wyborów jakich dokonali i działań jakie podjęli by w pewnym stopniu dopiąć swego, a może nawet spełnić swoje marzenia.
Dla mnie czytanie jej było nie tylko przygodą, ale też ważną lekcją, dzięki której poznałam lepiej to, co dzieje się w głowie bardzo ważnej dla mnie osoby i ze zrozumieniem potraktowałam jego wyjazd.
"Wszystko za życie" powinien przeczytać każdy, kto widzi, że bliska mu...

Ani | 2013-10-19
Przeczytana: 13 października 2013

„Wspinał się nie dla sportu, lecz by znaleźć schronienie przed trapiącym go wewnętrznym niepokojem.” Przekładając wspinanie na wędrówkę, słowa Menlova Edwardsa najlepiej oddają ducha książki.

„Wszystko za życie” Jona Krakauera jest reporterską podróżą śladami młodego Chrisa McCandlessa. Opowieść oparta na wspomnieniach, dziennikach i listach, relacjach bliskich i znajomych ludzi, którzy zetknęli się pośrednio i bezpośrednio z chłopakiem.
Krakauer pokazuje z czym zmagał się bohater, z jakim przeciwnościami szło mu się zmierzyć. To portret przepełnionego ideałami młodzieńca, samotnika, który nie zawahał się zostawić wszystkiego i wszystkich za sobą. To również literacka próba odpowiedzenia na pytanie: jaka jest cena wyzwolenia absolutnego, zespolenia się z otaczającym światem i przyrodą.