Okładka książki Wszystko za życie

987-83-7648-065-7
typ
papier
Jakub Szwedo
7.16 (1162 ocen i 115 opinii)

Opis książki

To się naprawdę zdarzyło. Chris McCandless - pochodzący z zamożnej amerykańskiej rodziny młody, zdrowy człowiek - wkrótce po skończeniu studiów z wyróżnieniem, decyduje się zerwać z dotychczasowym życiem. Zmienia nazwisko, rozdaje swoje pieniądze na cele charytatywne, pozbywa się większości rzeczy osobistych i rusza w podróż autostopem po Ameryce. Po jakimś czasie jego zwłoki odnajduje grupa myśliwych w dzikich ostępach na Alasce.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Booka | 2011-08-11
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane, 2011
Przeczytana: 05 maja 2011

Bardzo się zawiodłam na tej książce. To jeden z nielicznych przykładów, w których książka jest o wiele gorsza od filmu. Bardzo się cieszę, że film widziałam przed przeczytaniem książki, bo gdyby było odwrotnie to pewnie nigdy nie zechciałabym zobaczyć filmu.

W książce jest sporo wspomnień osób, którzy zetknęli się z Chrisem McCandless'em. Opisują jaki był, kiedy się z nim widzieli i w jakich okolicznościach. Próbują też oceniać jego działania. Wszystko to jednak w taki sposób, że miałam ochotę zamknąć książkę, rzucić w diabły i zapomnieć. Ciężko mi się ją czytało i z wielką męką doczytałam do końca. Wiele razy odkładałam i wracałam po dłuższym czasie.
Dodatkowo zmęczył mnie wątek historii samego autora (nie wiem po co go dodawał, chyba, żeby sam się pochwalić. Przy historii McCandless'a te przechwałki wyszły autorowi słabo, tandetnie i wręcz nie na miejscu moim zdaniem). Autor w tych rozdziałach ocenia Chrisa, wytyka jego błędy i porównuje do swoich działań. I może dlatego odniosłam...

Jakub | 2010-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Absolutnie niesamowita i przejmująca lektura. Historia McCandlessa wpłynęła na mnie w niesamowity sposób. Przede wszystkim porusza najbardziej to, że to są fakty - Chris naprawdę istniał i naprawdę to zrobił. Samotna podróż, wzruszająca historia, zmierzenie się z naturą. Coś pięknego.

Na uwagę zasługuje sposób pisania Jona. Nie jest to powieść na motywach podróży, jest to po prostu badanie tego gdzie, jak i po co był. Nie jest to proza, tylko relacja osób znających Chrisa lub po prostu pozostawionych przez niego śladów i wiadomości. Nie ma tutaj miejsca na niedomówienia, domysły czy fikcje - Krakauer doskonale odwzorował podróż Supertrampa. Widać, że zaangażował się w nią bardzo emocjonalnie. Co ciekawe, umieścił w tej książce także krótką historie swojej podróży, by podkreślić to, że wie czym McCandless się kierował.

Jedna z najbardziej pięknych, wartościowych historii jakie dane mi było poznać.

Izabela | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie to, że ktoś mi polecił i pożyczył... i dobrze, bo oprócz irytacji, którą czułam niemal od pierwszej strony, dała mi troszkę do myślenia...

Chris McCandless po ukończeniu szkoły porzuca swoje doczesne życie, pozbywa się praktycznie wszystkich dóbr materialnych i rozpoczyna swoją podróż, która ma dać mu wolność.

Zmienia imię na Alex i przez ponad cztery lata podróżuje, posiadając jedynie to co potrafi unieść na plecach... ostatecznym punktem jego drogi ma być Alaska, która niestety staje się także miejscem jego śmierci...

Jon Krakauer w ciekawym dokumencie odtwarza drogę, jaką przeszedł chłopak od skończenia szkoły, aż do feralnej wyprawy na Alasce. Próbuje zrozumieć co nim kierowało, dlaczego zdecydował się na życie trampa. Stara się to zrobić przez pryzmat własnych wypraw i doświadczeń.

Wszystkiego co dotyczy Chrisa dowiadujemy się z relacji jego przyjaciół i ludzi których spotyka na swojej drodze.

Mnie cały czas nurtuje pytani...

Grażyna | 2013-05-18
Na półkach: 2013, Mmm, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Ciekawa, bardzo żałuję, że się nie udało. Filmu nie oglądałam - do nadrobienia koniecznie.

Klaudia | 2011-07-02
Przeczytana: 11 lipca 2011

Książkę podrzucił mi mój chłopak, tuż przed swoim wyjazdem na podobną wyprawę. Wcześniej pokazał mi film oparty na jej podstawie opisujący losy McCandlessa. Pomimo to, że literacko książka mnie rozczarowała, nie mogłam się oderwać ze względu na treść. Jako reportaż i studium życia, a nawet zaryzykuję użyć stwierdzenia próba wejścia w duszę Chrisa, jest bardzo dobra! Ponadto wychodzi poza historię chłopca, ponieważ Krakauer doszukuje się analogii pomiędzy nim, a innymi podobnymi mu wędrowcami, jak i samym sobą. W efekcie pozwala to na panoramiczne spojrzenie na życie tych ludzi oraz zrozumienie wyborów jakich dokonali i działań jakie podjęli by w pewnym stopniu dopiąć swego, a może nawet spełnić swoje marzenia.
Dla mnie czytanie jej było nie tylko przygodą, ale też ważną lekcją, dzięki której poznałam lepiej to, co dzieje się w głowie bardzo ważnej dla mnie osoby i ze zrozumieniem potraktowałam jego wyjazd.
"Wszystko za życie" powinien przeczytać każdy, kto widzi, że bliska mu osoba pr...

marzkaaa | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Tej książki jakoś nie potrafię jednoznacznie zaszufladkować, bo z jednej strony czytamy o przygodzie życia Chrisa, a z drugiej o towarzyszącym temu wszystkiemu dramacie. Zew wolności czy głupota, chyba nie powinno się tego oceniać. Chłopak zaryzykował mimo, że nie był przygotowany do przetrwania na Alasce. A jednak to przez jakiś czas mu się udawało przetrwać. Patrząc jeszcze inaczej czasem nawet odpowiednie przygotowanie nie wystarcza. W zasadzie ta dwubiegunowa sytuacja, zmusza czytelnika do samodzielnej oceny postępowania Chrisa. Wszystko podkoloryzują zawarte w książce wspomnienia osób, które zetknęły się z bohaterem.
Książka plusuje u mnie przede wszystkim tym, że autorowi wręcz udało się wejść w duszę tego chłopaka.
Zestawienie filmu i książki, jest ciekawe gdyż film przede wszystkim skupia się na historii, natomiast książka skupia się na wspomnieniach, okolicznościach.

korcia | 2012-05-21
Przeczytana: styczeń 2012

Nie widziałam jeszcze filmu, więc nie mam porównania.
Książka mi się podobała a historia Chrisa wzruszyła.
Konstrukcji fabuły można wiele zarzucić, jednak cała książka dała mi świetny obraz Alaski, trudów związanych z samotną podróżą, walką o życie, więc uważam, że warto ją przeczytać.
Myślę, że nie można nad tą historią przejść obojętnie, zapada ona głęboko w pamięć i daje dużo do myślenia.

saunterer | 2010-11-10

Książka wartościowa o tyle, że dość dokładnie dokumentuje historię Ch. McCandlessa. Tym niemniej, literacko rozczarowuje. Rzadko to mówię, ale zdecydowanie lepiej obejrzeć film.

książek: 1908
Jola_St | 2011-08-23
Na półkach: Moje ulubione, Przeczytane, 2011

Właśnie po raz kolejny przeczytałam tę w s p a n i a ł ą książkę.
Doskonała w każdym względzie. Piękna, smutna historia Chrisa opisana pięknym językiem.
Za parę lat zapewne znów to przeczytam.
Ta historia ma w sobie coś magicznego...

Monka | 2012-11-08
Przeczytana: 22 października 2012

Bardzo chciałam przeczytać "Wszystko za życie" i niestety bardzo się na tej książce zawiodłam. Jest to dosyć nietypowy przykład kiedy literatura jest gorsza od filmu. Film był przejmujący, wzruszający i piękny. Książka przegadana, pełna dłużyzn i po prostu nudna.

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku