Okładka książki Wszystko za życie

987-83-7648-065-7
typ
papier
Jakub Szwedo
7,16 (1237 ocen i 126 opinii)

Opis książki

To się naprawdę zdarzyło. Chris McCandless - pochodzący z zamożnej amerykańskiej rodziny młody, zdrowy człowiek - wkrótce po skończeniu studiów z wyróżnieniem, decyduje się zerwać z dotychczasowym życiem. Zmienia nazwisko, rozdaje swoje pieniądze na cele charytatywne, pozbywa się większości rzeczy osobistych i rusza w podróż autostopem po Ameryce. Po jakimś czasie jego zwłoki odnajduje grupa myśliwych w dzikich ostępach na Alasce.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
ChicaDeAyer | 2014-09-27
Przeczytana: 26 września 2014

Ta książka dostarczyła mi sporo wątpliwości - po skończonej lekturze nie mogłam jej jednoznacznie sklasyfikować, a nad wystawianą oceną trochę pomedytowałam zanim w końcu zdecydowałam się ją wymierzyć w takim kształcie, w jakim to zrobiłam.

Sama historia jest na pewno nieprzeciętna - ano dlatego, że pisana przez życie. To nie jest tylko prosta relacja z podróży na Alaskę, jaką odbył główny bohater - to przede wszystkim wycieczka wgłąb siebie. Chris, czy raczej Alex, taką podjął. Porzucenie dotychczasowego jestestwa i związanych z nim ograniczeń, barier, narzuconych człowiekowi przez świat materialny, społeczeństwo, a nawet najmniejszą komórkę w postaci rodziny, pozwala na postawienie takiej tezy. Nie mnie oceniać pobudki bohatera i słuszność jego postępowania - jednak mogę przyczepić się formy, w jakiej zostało to udokumentowane. Wiem że autor bazował na pozostałościach po bohaterze tej historii: nielicznych fotografiach, zapiskach, relacjach osób trzecich. Próżno byłoby więc wymagać...

Booka | 2011-08-11
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane, 2011
Przeczytana: 05 maja 2011

Bardzo się zawiodłam na tej książce. To jeden z nielicznych przykładów, w których książka jest o wiele gorsza od filmu. Bardzo się cieszę, że film widziałam przed przeczytaniem książki, bo gdyby było odwrotnie to pewnie nigdy nie zechciałabym zobaczyć filmu.

W książce jest sporo wspomnień osób, którzy zetknęli się z Chrisem McCandless'em. Opisują jaki był, kiedy się z nim widzieli i w jakich okolicznościach. Próbują też oceniać jego działania. Wszystko to jednak w taki sposób, że miałam ochotę zamknąć książkę, rzucić w diabły i zapomnieć. Ciężko mi się ją czytało i z wielką męką doczytałam do końca. Wiele razy odkładałam i wracałam po dłuższym czasie.
Dodatkowo zmęczył mnie wątek historii samego autora (nie wiem po co go dodawał, chyba, żeby sam się pochwalić. Przy historii McCandless'a te przechwałki wyszły autorowi słabo, tandetnie i wręcz nie na miejscu moim zdaniem). Autor w tych rozdziałach ocenia Chrisa, wytyka jego błędy i porównuje do swoich działań. I może dlatego odniosłam...

Jakub | 2010-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Absolutnie niesamowita i przejmująca lektura. Historia McCandlessa wpłynęła na mnie w niesamowity sposób. Przede wszystkim porusza najbardziej to, że to są fakty - Chris naprawdę istniał i naprawdę to zrobił. Samotna podróż, wzruszająca historia, zmierzenie się z naturą. Coś pięknego.

Na uwagę zasługuje sposób pisania Jona. Nie jest to powieść na motywach podróży, jest to po prostu badanie tego gdzie, jak i po co był. Nie jest to proza, tylko relacja osób znających Chrisa lub po prostu pozostawionych przez niego śladów i wiadomości. Nie ma tutaj miejsca na niedomówienia, domysły czy fikcje - Krakauer doskonale odwzorował podróż Supertrampa. Widać, że zaangażował się w nią bardzo emocjonalnie. Co ciekawe, umieścił w tej książce także krótką historie swojej podróży, by podkreślić to, że wie czym McCandless się kierował.

Jedna z najbardziej pięknych, wartościowych historii jakie dane mi było poznać.

Izabela | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie to, że ktoś mi polecił i pożyczył... i dobrze, bo oprócz irytacji, którą czułam niemal od pierwszej strony, dała mi troszkę do myślenia...

Chris McCandless po ukończeniu szkoły porzuca swoje doczesne życie, pozbywa się praktycznie wszystkich dóbr materialnych i rozpoczyna swoją podróż, która ma dać mu wolność.

Zmienia imię na Alex i przez ponad cztery lata podróżuje, posiadając jedynie to co potrafi unieść na plecach... ostatecznym punktem jego drogi ma być Alaska, która niestety staje się także miejscem jego śmierci...

Jon Krakauer w ciekawym dokumencie odtwarza drogę, jaką przeszedł chłopak od skończenia szkoły, aż do feralnej wyprawy na Alasce. Próbuje zrozumieć co nim kierowało, dlaczego zdecydował się na życie trampa. Stara się to zrobić przez pryzmat własnych wypraw i doświadczeń.

Wszystkiego co dotyczy Chrisa dowiadujemy się z relacji jego przyjaciół i ludzi których spotyka na swojej drodze.

Mnie cały czas nurtuje pytani...

Grażyna | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Ciekawa, bardzo żałuję, że się nie udało. Filmu nie oglądałam - do nadrobienia koniecznie.

Klaudia | 2011-07-02
Przeczytana: 11 lipca 2011

Książkę podrzucił mi mój chłopak, tuż przed swoim wyjazdem na podobną wyprawę. Wcześniej pokazał mi film oparty na jej podstawie opisujący losy McCandlessa. Pomimo to, że literacko książka mnie rozczarowała, nie mogłam się oderwać ze względu na treść. Jako reportaż i studium życia, a nawet zaryzykuję użyć stwierdzenia próba wejścia w duszę Chrisa, jest bardzo dobra! Ponadto wychodzi poza historię chłopca, ponieważ Krakauer doszukuje się analogii pomiędzy nim, a innymi podobnymi mu wędrowcami, jak i samym sobą. W efekcie pozwala to na panoramiczne spojrzenie na życie tych ludzi oraz zrozumienie wyborów jakich dokonali i działań jakie podjęli by w pewnym stopniu dopiąć swego, a może nawet spełnić swoje marzenia.
Dla mnie czytanie jej było nie tylko przygodą, ale też ważną lekcją, dzięki której poznałam lepiej to, co dzieje się w głowie bardzo ważnej dla mnie osoby i ze zrozumieniem potraktowałam jego wyjazd.
"Wszystko za życie" powinien przeczytać każdy, kto widzi, że bliska mu osoba pr...

Monika | 2014-10-16
Przeczytana: 13 października 2014

Nietuzinkowy bohater, ciekawa historia, ale niestety... kompletnie nieciekawie opisana. Nie zauroczyła mnie. Ba! Nawet nie zaciekawiła. Szkoda.

marzkaaa | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Tej książki jakoś nie potrafię jednoznacznie zaszufladkować, bo z jednej strony czytamy o przygodzie życia Chrisa, a z drugiej o towarzyszącym temu wszystkiemu dramacie. Zew wolności czy głupota, chyba nie powinno się tego oceniać. Chłopak zaryzykował mimo, że nie był przygotowany do przetrwania na Alasce. A jednak to przez jakiś czas mu się udawało przetrwać. Patrząc jeszcze inaczej czasem nawet odpowiednie przygotowanie nie wystarcza. W zasadzie ta dwubiegunowa sytuacja, zmusza czytelnika do samodzielnej oceny postępowania Chrisa. Wszystko podkoloryzują zawarte w książce wspomnienia osób, które zetknęły się z bohaterem.
Książka plusuje u mnie przede wszystkim tym, że autorowi wręcz udało się wejść w duszę tego chłopaka.
Zestawienie filmu i książki, jest ciekawe gdyż film przede wszystkim skupia się na historii, natomiast książka skupia się na wspomnieniach, okolicznościach.

saunterer | 2010-11-10

Książka wartościowa o tyle, że dość dokładnie dokumentuje historię Ch. McCandlessa. Tym niemniej, literacko rozczarowuje. Rzadko to mówię, ale zdecydowanie lepiej obejrzeć film.

korcia | 2012-05-21
Przeczytana: styczeń 2012

Nie widziałam jeszcze filmu, więc nie mam porównania.
Książka mi się podobała a historia Chrisa wzruszyła.
Konstrukcji fabuły można wiele zarzucić, jednak cała książka dała mi świetny obraz Alaski, trudów związanych z samotną podróżą, walką o życie, więc uważam, że warto ją przeczytać.
Myślę, że nie można nad tą historią przejść obojętnie, zapada ona głęboko w pamięć i daje dużo do myślenia.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto