Wszystko za życie

2008-02-05
1996-01-01
Magdalena Jakóbczyk-Rakowska
Prószyński i S-ka
chris mccaldness alex alexander supertramp podróż into the wild wolność alaska thoreau Magdalena Jakóbczyk-Rakowska
Into The Wild
biografia, autobiografia, pamiętnik
2008-02-05
Magdalena Jakóbczyk-Rakowska

„Podstawą życia ducha ludzkiego jest jego pasja przygody.” Historia Chrisa jest niesamowita, sam Chris jest niesamowity. Dążenie do absolutnej wolności poprzez wyprawę na dzikie tereny Alaski. Książka napisana bardzo fajnie, mimo braku chronologii dobrze się czyta, liczne wstawki i dygresje autora świetnie pasują do klimatu książki.

Polecam zarówno książkę jak i film.

"Tak wielu ludzi jest nieszczęśliwych, a jednak nie podejmują żadnej próby, by to zmienić, ponieważ przywykli do życia w pewności, konformizmie i konserwatyzmie, co może dawać poczucie spokojnego umysłu, ale w rzeczywistości nie ma rzeczy bardziej niszczącej dla niespokojnego ducha niż pewna przyszłość. Podstawą życia ducha ludzkiego jest jego pasja przygody. Radość życia...

Czyta tym się tym lepiej, im mniej pamięta się z filmu. Autor czasem przynudza, ale rzetelnie podszedł do analizy zachowań głównego bohatera. Historia pozostaje w pamięci.

Książka, właściwie reportaż, przedstawia historie kilkorga ludzi, przede wszystkim oczywiście Christopher'a McCandless, którzy zmęczyli się społeczeństwem, cywilizacją i uciekli od tego. Poglądy Chrisa mogą być dla wielu niezrozumiałe, ale uważam, że autor postarał się przedstawić jego myślenie poprzez wypowiedzi ludzi, którzy znali McCandless'a. Odnoszę takie wrażenie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szykowałem się na intrygującą biografię z rysem tragicznym. Dostałem chaos, nijakiego bohatera i mocno dygresyjnego autora. Z czego tylko to ostatnie mi się podobało. Motywy głównego bohatera były dla mnie niezrozumiałe. Albo inaczej motywy rozumiem, ale brak refleksji jak zabrać się sensownie do ich realizacji już nie.

Historia wagabundy-romantyka Alexandra Supertrampa bardzo mi się podobała. Była interesująca ze względu na fakt, że była to historia prawdziwa! Autor wykonał niesamowitą pracę, podążając jego śladami przez wiele tysięcy kilometrów. Szczególnie wartościowe były według mnie cytaty z dzieł istotnych zarówno dla bohatera, jak i autora. Przecież nic lepiej nas nie zdefiniuje niż...

Bardzo żal chłopaka, historia prawdziwa.

Biografia młodego podróżnika. Ciekawie napisana. Niby nie chronologicznie, ale wszystkie fakty można sobie poukładać. Plus za mapki.
Fabuła taka sobie, tak samo jak przedstawienie młodego podróżnika-idealisty, który szukał "nie wiadomo czego" w alaskańskim lesie, bez jakiegokolwiek przygotowania.

Czy Chris musiał umrzeć? Czy cała historia nie zostaje odarta z romantyzmu w momencie, gdy dowiadujemy się, że kilka kilometrów dalej była chatka myśliwska, ludzie, namiastka cywilizacji? Bynajmniej. Osoby takie jak McCandless albo bohater "Zielonego piekła" uprzytamniają, że są pasje ponad życie, pasje do zatracanie. Są to ludzie o innej wrażliwości, których punkt widzenia...

Bardzo interesujacy temat, powiesc/dokument napisana jest z perspektywy autora wlaczajac do niej wartki z jego osobistego zycia. Ciekawe opisy, az pragnie sie odwiedzic Alaske!

Dyskusje

3 935