No Woman No Cry. Moje Życie z Bobem Marleyem

Wydawnictwo: Axis Mundi
No Woman No Cry. My Life with Bob Marley
Bob Marley
agnieszka

Biografia żony Boba Marleya - Rity Marley. Wiele nieznanych faktów z życia Króla Muzyki Serc, ale też wspaniała opowieść o sile miłości - silniejszej niż zdrada i rozłąka.
Książka stanowi uzupełnienie Biografii Boba Marleya wydanej przez Axis Mundi w 2007 roku (Timothy White: Catch a Fire – Życie Boba Marleya).

źródło opisu: empik. com

źródło okładki: empik.com

spirit | 2014-08-25

Opowieść o niezwyklej sile miłości w rytmie muzyki serc...

Prawda jest taka, że faktycznie uczucie miedzy nimi było silne i niezwykłe... Ciężko nawet wyobrazić sobie jak wielka więź łączyła Boba i Ritę...

Musze przyznać się do tego, że początkowo Marley wyrósł w moich oczach niemal na bohatera, kiedy jako młody chłopak tak dojrzale i poważnie podszedł do znajomości z dziewczyną, która przecież miała małe dziecko; obdarzając je troską i opieką równocześnie dodając Ricie pewności siebie. Pewnie też tym, tak bardzo zaimponował swojej wybrance, że straciła dla niego całkowicie głowę...

Z biegiem wydarzeń jednak, szala mojej sympatii zaczęła przechylać się na stronę Rity... Bardzo podziwiam jej wyrozumiałość oraz fakt godzenia się z zasadą wyznawaną przez jej męża, że " Mężczyzna musi mieć wystarczającą liczbę kobiet" Nie mogłam pojąć, jaką trzeba być żoną, żeby umieć wybaczać każdą kolejną zdradę, a owoce tych zdrad (było ich kilka) akceptować, a nawet pokochać jak własne...
Ideał...

Daria | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Ta książka to podróż w świat Boba Marleya, opowieść o narodzinach jego kariery i życia rodzinnego opowiedziana przez jego najbliższą przyjaciółkę, żonę.
Najbardziej w tej książce podoba mi się to, iż Bob nie jest uwznioślany przez narratora, czyli przez swoją żonę. Jest przedstawiony jako zwyczajny człowiek, choć z nadzwyczajnym talentem. Pokazane są zarówno jego zalety, jak i wady - tak, Bob Marley, tak uwielbiany przez wszystkich również miał wady!
Ciekawe, choć moim zdaniem odrobinę naiwne, jest spojrzenie Rity na romanse swojego męża, jej przystosowanie do panujących wokół niej warunków i to, jak pozostała dla niego wierna i jakie uczucie łączyło tę parę, to jest niesamowite!
Dodatkowo, Rita Marley również jest mega gwiazdą, ma ogromny talent, choć wciąż żyje w cieniu swojego męża. Dzięki tej książce posłuchałam jej twórczości i polecam ją każdemu, bez względu na gust muzyczny - ukazuje jej wrażliwość i siłę.
Książka na 100% godna przeczytania.

Puma | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Świetne uzupełnienie "Catch a fire" T. White'a choćby dlatego, że książka naładowana jest uczuciami - nie są to suche fakty, ale opowieść o życiu dwojga niezwykłych ludzi na Jamajce.

Rita opisuje swoje życie, w którym nagle pojawia się Robbie. Nie próbuje tuszować jego romansów, zdrad oraz wszystkiego tego co ją drażniło w zachowaniu młodego mężczyzny - dzięki temu dostajemy obraz realnego Boba, a nie jego kryształową wersję.

Pierwszym założeniem, które skierowało mnie do przeczytania tej książki to więcej informacji (takich prywatnych) na temat Boba, nie sądziłam że po tych prawie 200 stronach tak bardzo polubię Ritę. Jestem pod wrażeniem tego ile ta kobieta była w stanie poświęcić i znieść dla miłości.

piksele | 2011-09-03
Przeczytana: 2010 rok

Nie mieści mi się w głowie to, jak silną miłością Rita obdarzyła Boba, jak wiele znosiła i tolerowała. Była to miłość, która objawiała się w niekończącej się przyjaźni nawet wtedy, gdy ukochany mężczyzna zostawiał ją z gromadką małych dzieci, gdy wyjeżdżał i słuch po nim ginął.
Zupełnie odmienne spojrzenie na postać wielkiego Boba Marleya - nie tylko jak na artystę, ale również - męża, ojca, przyjaciela czy wroga.

Eponine90 | 2013-09-11

Niezłe ziółko było z tego naszego Króla Reggae :) Mimo to Rita obdarzyła go wielką, niesamowitą miłością, jak z biblijnego hymnu- taką, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, we wszystkim pokłada nadzieje. Opowieść pokazuje nie tylko Boba Marleya jako artystę- a pod tym względem był perfekcjonistą, ale też jako zwyczajnego człowieka, odartego z tej "boskości", jaką przypisujemy często naszym idolom. Był po prostu zwykłym człowiekiem. Niesamowita była miłość Boba i Rity, która w książce wielokrotnie podkreśla, że było to partnerstwo. Byli trochę jak kochankowie, trochę jak rodzeństwo... Niesamowita relacja, możliwa chyba tylko pomiędzy dwójką artystów.

Lucy | 2015-11-26
Na półkach: Przeczytane, Do poduszki
Przeczytana: sierpień 2009

Powiem jedno, zmieniłam całkowicie zdanie o Bobie Marley'u był bardzo ciekawą postacią. Niestety nie wiedziałam, że mógł komuś tak złamać serce. A książkę polecam do poduszki, kradnie czas.

gumby | 2017-02-16
Przeczytana: 13 lutego 2017