Cienista Dolina

Cykl: Cykl Awatarów (tom 1) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
Shadowdale
Mytery

Bogowie przemierzają Krainy! Wypędzeni z niebios, wędrują po świecie od Tantras po dalekie Waterdeep, szukając sposobu, by odzyskać pełnię swych mocy. Złowrogi Bane, żądna władzy Mystra i Helm, strażnik niebios - wszyscy oni wiedzą, że kluczem są Tablice Przeznaczenia. Będąc w posiadaniu tajemniczego amuletu, czworo śmiałków, zdecydowanych uciec od mrocznych aspektów swej przeszłości,...

Bogowie przemierzają Krainy!

Będąc w posiadaniu tajemniczego amuletu, czworo śmiałków, zdecydowanych uciec od mrocznych aspektów swej przeszłości, zostaje wciągniętych w walkę o władzę i staje się obiektem poszukiwań prowadzonych przez upadłe bóstwa i ich sługi.

Ale bohaterom - i Krainom - ucieka czas. Wzięta w dwa ognie, buntuje się sama natura: po ziemi grasują przerażające, śmiertelnie groźne potwory i nawet magia staje się nieprzewidywalna. Śmiałkowie muszą odnaleźć mędrca Elminstera, jedynego śmiertelnika, który może znać sekret tablic.

Poszukiwania zaczynają się w Cienistej Dolinie.

"Cienista Dolina" jest pierwszą częścią "Trylogii Awatarów", zapierającej dech w piersiach epickiej sagi, rozgrywającej się w świecie Forgotten Realms.

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA,2001]

Weyzu | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Trochę zajęło mi przemęczenie tej pozycji. Po pierwsze, książka nie jest zła. Dobra też nie. Własny całokształt oraz wykonanie zgrabnie balansuje trzymając wady i zalety w tych samych proporcjach. Takie średniactwo utwierdza mnie czasem w przekonaniu jak łatwo fantastyka może odbijać w schematy, które naprawdę nie wiem kogo mogą dzisiaj trzymać w napięciu.

Swego czasu grywałem w sesje RPG rozgrywające się w świecie Zapomnianych Krain - to jest w tym, w którym rozgrywa się akcja „Cienistej Doliny”. Materiał źródłowy, do którego autor miał dostęp jest niezwykle barwny i bogaty. Jak najbardziej dostarcza niezbędnych materiałów do tworzenia ciekawych historii. Niestety tutaj pojawia się problem, bowiem Awlinson popełnia jeden z grzechów głównych pisania książek Fantasy. Otóż „Cienista Dolina” to prawdopodobnie czyjaś sesja ZK przeniesiona na papier. Do tego prawie że bezpośrednio. Wydaje mi się, że tą bezpośredniością poszedł na skróty w swej kreatywności.

Wstęp, podróż, walka,...

Promilekrk | 2016-10-14