Morze piasków

Cykl: Dylogia Ruhy (tom 1) | Seria: Forgotten Realms
Wydawnictwo: ISA
The Parched Sea
Harfiarze, Forgotten Realms

Kolejna samodzielna powieść o Harfiarzach, tajnej organizacji na rzecz Dobra, działających w świecie Zapomnianych Krain. Zdecydowani na ustanowienie szlaku handlowego przez Anauroch, Zhentarimowie wysłali armię, która ma zniewolić dzikich nomadów z Wielkiej Pustyni. Gdy szczep za szczepem ulega najeźdźcom, tylko jedna kobieta, Ruha, zdaje sobie sprawę z prawdziwego zagrożenia - ale jaki szejk...

Zdecydowani na ustanowienie szlaku handlowego przez Anauroch, Zhentarimowie wysłali armię, która ma zniewolić dzikich nomadów z Wielkiej Pustyni. Gdy szczep za szczepem ulega najeźdźcom, tylko jedna kobieta, Ruha, zdaje sobie sprawę z prawdziwego zagrożenia - ale jaki szejk usłucha rady wypędzonej czarownicy? Ruha otrzymuje jednak wsparcie z nieoczekiwanej strony - od Harfiarzy.

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA]

Zaczyna się ciekawie i ambitnie. Autor wstawia słówka mające pokazać odmienność kultury, historia się klei... mniej więcej do połowy. Potem mamy tendencję spadkową. Aż do finałowej bitwy... która wcale taka finałowa nie jest. Podobnie jak nie sprawia wrażenia ambitnej i przemyślanej.
Nie mniej, czytadło na dwa dni dobre.

Swaróg | 2018-06-02

To pierwsza książka ze świata "Zapomnianych Krain" którą przeczytałem wieki temu i nadal ją lubię, podobnie jak prawie wszystkie z tego uniwersum. Najsłabszy jej element, podobnie jak kilku innych "Forgotten Realms" to polski przekład. Mam wrażenie, że ISA brało tłumaczy z łapanki, albo z losowania, kto w wydawnictwie najbardziej "fersztejen" język angielski :)
Nie wszyscy fani fantasy muszą czytać "Zapomniane Krainy", ale miłośnicy sesji RPG powinni obowiązkowo.

Triceratops | 2012-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Początek i opisy pustynnych obyczajów ciekawe. Niestety wraz z rozwojem fabuły staje się ona zbyt monotonna, a zapowiedziane w początkowej wizji bohaterki wydarzenie wcale nie jest przełomowe...

Marcind | 2012-09-19

Przeciętna, choć mająca zadatki na niezłą.

Jarrokiv | 2018-07-24
Przeczytana: 2007 rok