Zeszyty Oświęcimskie. Numer specjalny (IV)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Państwowego Muzeum w Oświęcimiu
historyczna
Aneta

Numer specjalny "Zeszytów Oświęcimskich" ze wstępem Henryka Świebockiego pt. "Auschwitz - czy w czasie wojny świat znał prawdę o obozie?" zawiera sprawozdania uciekinierów z KL Auschwitz: Jerzego Tabeau, Alfreda Wetzlera i Rudolfa Vrby oraz Czesława Mordowicza i Arnosta Rosina. Jerzy Tabeau (ur. 1918 r.), Polak, został przywieziony do KL Auschwitz w marcu 1942 r. i oznaczony numerem 27273. Z...

Jerzy Tabeau (ur. 1918 r.), Polak, został przywieziony do KL Auschwitz w marcu 1942 r. i oznaczony numerem 27273. Z obozu uciekł wraz z dwoma kolegami w listopadzie 1943 r. W Krakowie potajemnie napisał sprawozdanie o KL Auschwitz, które drogą konspiracyjną zostało przez Słowację przekazane do Szwajcarii.
Alfred Wetzler (ur. 1918 r.) i Rudolf Vrba (ur. 1924 r.), Żydzi ze Słowacji, trafili do KL Auschwitz w pierwszej połowie 1942 r. Z obozu uciekli razem w kwietniu 1944 r. W Żylinie na Słowacji, przed przedstawicielami słowackiej Rady Żydowskiej, złożyli obszerną relację o KL Auschwitz. Przedstawiciele Rady Żydowskiej na tej podstawie sporządzili pisemne sprawozdanie, które zostało przetłumaczone na kilka języków i przekazane m.in. na Węgry i do Szwajcarii.
Arnost Rosin trafił do KL Auschwitz w marcu 1942 r., a Czesław Mordowicz (ur. 1919 r.) przywieziony został do obozu w grudniu 1942 r. Z KL Auschwitz uciekli razem w maju 1944 r. W Liptowskim Świętym Mikulaszu na Słowacji złożyli relację ze swego pobytu w obozie. Została ona spisana i opracowana przez inż. Oscara Krasnansky’ego. Następnie przesłana została do Szwajcarii i przekazana Światowemu Kongresowi Żydów.

ziajam | 2015-07-11
Kvelertak | 2014-06-17